czwartek, 21 marca 2019

Neuropatia obwodowa

Zaburzenie występuje tylko na określonym obszarze nerwu lub nerwów. Uszkodzenie nerwów obwodowych objawia się także takimi symptomami, jak: mrowienie dłoni i stóp, bolesność w dotyku niektórych części ciała, osłabienie mięśni aż do ich porażenia. Lokalizacja występowania tych zaburzeń jest ściśle ograniczona do obszaru unerwienia danego nerwu lub nerwów. Nawet małe i trudne do zlokalizowania przy pomocy powszechnie stosowanych metod badania, uszkodzenie nerwu obwodowego może powodować ból, przeczulicę i parastezję.


Podobnie jest z przyczynami neuropatii, których również wyróżnia się wyjątkowo dużo: do zaburzeń czynności obwodowego układu nerwowego może doprowadzić bowiem cukrzyca, ale i różnorodne infekcje czy różnorodne zaburzenia metaboliczne.

Jakie objawy przemawiają za tym, że pacjent może mieć neuropatię? Odczuwamy je poprzez ograniczone do pewnego obszaru zaburzenia czucia, mogą im także towarzyszyć problemy z przemieszczaniem się, osłabienie mięśni, a w konsekwencji – ich zanik. W niektórych przypadkach symptomem choroby jest zmiana barwy skóry w. Neuropatia to uszkodzenie nerwów obwodowych. Niestety, leczenie bólu obwodowego nie jest łatwe, ponieważ taki rodzaj bólu nie daje się wyciszyć ani standardowymi lekami przeciwbólowymi, ani silniejszymi farmaceutykami z grupy opioidów.


Lekarze mogą zalecić stosowanie leków mających wpływ na złagodzenie objawów, w tym leków antydepresyjnych oraz przeciwdrgawkowych. Do neuropatii obwodowej może dojść także na skutek zabiegu chirurgicznego, urazu, zgniecenia, zatrucia ołowiem, przy spożywaniu zbyt dużej ilości alkoholu ale także przy chorobach zakaźnych. Innymi chorobami, którym może towarzyszyć neuropatia jest cukrzyca, miażdżyca, twardzina, toczeń, błonica oraz szpiczak mnogi czy nowotwory.

Ucisk na nerw to najczęstsza przyczyna neuropatii. Uszkodzenie lub stan zapalny zaburza przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien. Terminem neuropatia obwodowa lub polineuropatia określamy stan uogólnionego wieloogniskowego uszkodzenia neuronu obwodowego przejawiającego się ubytkowymi zespołami czuciowymi i ruchowymi. W przeciwieństwie do centralnego układu nerwowego, neurony obwodowe pomijają drogę mózg – rdzeń kręgowy.


Do uszkodzenia nerwów obwodowych dochodzi w przebiegu pierwotnych chorób układu nerwowego, bądź wtórnie, jako powikłanie infekcji wirusowych czy bakteryjnych lub chorób układowych, takich jak cukrzyca. Bywa także powikłaniem leczenia przeciwnowotworowego. Jest to najczęstszy rodzaj neuropatii cukrzycowej. Początkowo może nie dawać objawów i jest wykrywana w badaniu lekarskim, z czasem jednak daje charakterystyczne objawy związane z uszkodzeniem nerwów, głównie w dystalnych (obwodowych) częściach ciała - stopach i dłoniach.


Powikłania, które wynikają z uszkodzenia nerwów w obszary u bioder lub pośladków są znane jako. Istnieje ponad 1rodzajów. Terminem poli neuropatia obwodowa określa się szereg uciążliwych dolegliwości tj. Schorzenie najczęściej spotykane jest u osób w podeszłym wieku.


W sytuacji gdy dotyka korzeni nerwowych mówimy o poliradikulopatii. To choroba nerwów obwodowych - struktur przekazujących impulsy pomiędzy różnymi częściami organizmu. Jeżeli proces chorobowy lub uszkodzenie dotyczy wielu nerwów.


Jest ono powiązane z największą umieralnością i obciążeniami finansowymi dla leczenia cukrzycy.

Objawia się utratą czucia, wibracji, temperatury i bólu. Pacjenci dotknięci tym powikłaniem często skarżą się na uporczywe mrowienie, drętwienie, pieczenie i ból przede wszystkim w stopach. Na neuropatie obwodowe choruje aż kilka procent wszystkich osób dorosłych, a częstość ich występowania w populacji ogólnej rośnie wraz z wi.


Może dotyczyć jednego lub wielu nerwów. Powoduje zaburzenia czucia. Pojawia się także osłabienie mięśni, często nawet ich porażenie. Obszar występowania zaburzeń jest ściśle ograniczony do obszaru unerwienia danego nerwu lub nerwów. Rodzaje neuropatii Ze względu na miejsce uszkodzenia medycyna wyróżnia cztery typy neuropatii: - neuropatia obwodowa to najczęściej występująca neuropatia, może ona obejmować jeden lub więcej nerwów obwodowych, przede wszystkim te znajdujące się poza przewodem mózgu i rdzenia kręgowego.


To pozwala nam odróżnić różne typy neuropatii obwodowych, które zależą zarówno od lokalizacji zmiany, jak i od mechanizmu rozwoju patologii. Nauropatia obwodowa oznacza uszkodzenie nerwów obwodowych. Skutkuje to nieprawidłowym odczuwaniem bólu, temperatury czy wibracji.


Chorzy uskarżają się na wyjątkowo uciążliwe dolegliwości. W moim przypadku neuropatia ustapiła po zaprzestaniu stearydoterapii i po długiej ( ponad rok)rehabilitacji. Może wpływać na pojedynczy nerw lub kilka nerwów w tym samym czasie.


Czasami nie ma możliwej do zidentyfikowania przyczyny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty