piątek, 15 marca 2019

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Regularne szczotkowanie zębów jest skutecznym sposobem utrzymania prawidłowej higieny w obrębie jamy ustnej i zębów. Zabieg ten pozwala ograniczyć powstawanie próchnicy, chorób przyzębia, ale również eliminuje nieświeży oddech, usuwa miękki nalot, płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe. Prawidłowe szczotkowanie zębów – technika.


Właściwe szczotkowanie zębów usuwa płytkę bakteryjną i resztki pokarmu z zewnętrznych, wewnętrznych oraz żujących powierzchni zębów. Zęby górne i dolne czyścimy osobno.

Szczoteczkę ustawiamy pod kątem stopni do powierzchni zębów. Po zewnetrznej stronie: teraz przesuń szczoteczkę, robiąc krótkie, okrężne ruchy od zębów trzonowych do zębów przednich, kontynuuj szczotkowanie aż do zębów trzonowych po drugiej stronie łuku. Skup się na każdym zębie oddzielnie i poświęc mu trochę czasu, od pięciu do dziesięciu okrężnych ruchów na zębie. Jak prawidłowo myć zęby? Odpowiednie techniki szczotkowania zębów.


Stomatolodzy zalecają, aby szczotkowanie zębów zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, przy zaciśniętych szczękach. Następnie należy je rozchylić, by przejść do czyszczenia powierzchni żujących i potem do wewnętrznych części zębów. Technika zalecana osobom z chorobami przyzębia np.

Sz ultramiękkim włosiem. Połowa główki powinna znajdować się na brzegu dziąsła, druga połowa na powierzchni zębów. Aparat ortodontyczny i prawidłowe szczotkowanie zębów i czyszczenie aparatu ortodontycznego.


Obecność ortodontycznego aparatu stałego w jamie ustnej sprzyja odkładaniu się osadu i kamienia nazębnego. Dzieje się tak dlatego, że sama budowa aparatu utrudnia szczotkowanie zębów. Higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów. Sposób szczotkowania zębów oraz częstotliwość wykonywania tych zabiegów pozwala utrzymać zdrowe zęby oraz usunąć płytkę nazębną.


Niestety, wciąż zbyt mało osób wie, jak ważna jest profilaktyka chorób jamy ustnej. Ani w mediach, ani w edukacji szkolnej nie pojawia się wystarczająca ilość informacji. Nie każdy wie, że dla zachowania zdrowych zębów ważny jest odpowiedni dobór szczoteczki i pasty do zębów.


Jest co najmniej kilka sposobów szczotkowania. Który z nich jest najlepszy? Oto zasad prawidłowego mycia zębów! Wystarcza ręczne szczotkowanie, ale prawidłowe Zbigniew Wojtasiński Wbrew wcześniejszy oczekiwaniom tzw. Polskiego Towarzystwo Periodontologicznego.


Szczotkowanie zębów – jak to robić, aby zachować zdrowie i urodę zębów. Niestety, wiele osób robi to w sposób nieprawidłowy, przez co nie tylko nie zapobiega chorobom, ale jeszcze pogarsza stan zębów i dziąseł.

Metody szczotkowania zębów oraz rodzaj szczoteczek są zróżnicowane w zależności od wielu indywidualnych potrzeb i stanu jamy ustnej. U dzieci w wieku 7-lat wskazane są szczotki miękkie lub średniej twardości. Można je kupić w rozmiarze typu junior. Należy je wymieniać co miesiące lub częściej (zaraz przy pierwszych objawach zużycia).


Istnieją techniki mycia zębów. Co ważne, prawidłowe mycie zębów to nie tylko ich szczotkowanie, wybór dobrej pasty do zębów, ale także używanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Lekarze zalecają, aby mycie zębów rozpoczynać od zewnętrznej części, przy zaciśniętych szczękach, szczególną uwagę poświęcając linii dziąseł, gdzie zwykle gromadzi się największa ilość płytki nazębnej.


Skracamy czas szczotkowania zębów! Choć coraz większa grupa pacjentów, którzy trafiają do mojego gabinetu dba o swój uśmiech szczotkując zęby systematycznie to jednak przeważająca większość nie robi tego w odpowiedni sposób. Jaka jest najlepsza metoda szczotkowania zębów?


Ustaw szczoteczkę pod kątem około stopni do zębów, delikatnie szczotkuj powierzchnie zewnętrzne za pomocą ruchu wibracyjnego, utrzymując szczotkę w kontakcie zarówno z powierzchnią zęba, jak i linią dziąseł. Zobacz film instruktażowy powyżej. To właśnie od tej czynności zależy stan naszych zębów. Dzięki temu możemy zapobiec wielu chorobom związanym z jamą ustną.


W tym artykule znajdziesz wskazówki. Zęby należy szczotkować przynajmniej razy dziennie, po posiłkach. Wybór metody szczotkowania zębów zależy od rodzaju używanej szczoteczki oraz wieku – dorośli szczotkują zęby inaczej. Nawet lepiej, uczenie się, jak dobrze myć w młodym wieku zacznie dziecko na całe życie dobrego zwyczaju.


Czyścimy małymi, okrężnymi ruchami, z niewielkim naciskiem. Witam mam problem, bo ostatnio dowiedziałam się, że źle myję zęby!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty