Ośrodkowy układ nerwowy: rozwój. Początek rozwoju ośrodkowego układu nerwowego ma miejsce dość wcześnie, bo już w 16. Wtedy to właśnie - z ektodermy - wytwarza się płytka nerwowa. Dzięki proliferacji komórek na jej obrzeżach dochodzi do powstania rynienki nerwowej. Zbudowany jest z istoty szarej i białej.
Częścią składową istoty szarej są komórki nerwowe, a także włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne, tkanka.
Budowa ośrodkowego układu nerwowego. Istotę szarą tworzą komórki nerwowe, natomiast istotę białą – aksony (włókna nerwowe). Układ nerwowy człowieka, dzieli się na ośrodkowy oraz obwodowy układ nerwowy. Ochronę ośrodkowego układu nerwowego stanowią kości czaszki i kręgosłupa oraz tak zwane opony, zbudowane z tkanki łącznej.
Sprawdź, jak wygląda budowa ośrodkowego układu nerwowego. Informacje, zarówno te, które pochodzą z zewnątrz organizmu, jak i te, które płyną z poszczególnych narządów wewnętrznych, po dotarciu do ośrodkowego układu nerwowego oczywiście nie pozostają bez jego reakcji. Ta reakcja może być natychmiastowa lub opóźniona w czasie, w zależności od bieżących potrzeb.
To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności.
Komentarze (7) Brak komentarzy Dodaj komentarz. Skoro zatem naczynia limfatyczne odprowadzają chłonkę zawierającą białka z ośrodkowego układu nerwowego, to w przypadku uszkodzenia tych naczyń może dochodzić do gromadzenia się nadmiaru białek w mózgowiu. ANATOMIA UKŁADU NERWOWEGO Rozdział I. Ogólny schemat układu nerwowego 1. Składa się on z substancji szarej i białej oraz jest chroniony przez kręgosłup i czaszkę. Płyn rdzeniowo-kręgowy stanowi dodatkową ochronę ośrodkowego układu nerwowego. W skład wchodzi mózgowie i rdzeń kręgowy.
Jedna z nich, najdłuższa, nazywana jest aksonem lub neurytem. Krótsze (dendryty) występują w większej ilości i są drzewkowato rozgałęzione. W jego skład wchodzi mózgowie, rdzeń kręgowy oraz płyn mózgowo-rdzeniowy.
Choroby ośrodkowego układu nerwowego. Wśród chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN) najczęściej spotykaną jest jego zakażenie. Ze względu na budowę wyróżniamy ośrodkowy (centralny) układ nerwowy (OUN) oraz obwodowy układ nerwowy.
OUN to centrum kontroli całego. Wartość układu nerwowego polega na zapewnieniu koordynacji poszczególnych części ciała i utrzymaniu go homeostazy (stanu równowagi). Dzięki jej pracy następuje adaptacja organizmu na wszelkie zmiany, zwane adaptacyjne zachowania (stan).
Funkcje układu nerwowego są dość liczne.
Do układu nerwowego ośrodkowego zaliczamy mózgowie i rdzeń kręgowy. Mózgowie znajduje się w jamie czaszki, a rdzeń kręgowy w kanale kręgowym. Połączenie pomiędzy nimi zapewnia otwór wielki, który znajduje się w podstawie czaszki. Zarówno mózgowie jak i rdzeń kręgowy zbudowane są z istoty białej i istoty.
Pewna część układu ośrodkowego – rdzeń kręgowy – odziedziczyła cechy charakteryzujące drabinki i łańcuszki nerwowe. Rdzeń kręgowy (również u człowieka) posiada budowę segmentową, gdzie każdy kolejny segment, czy odcinek, unerwia czuciowo i ruchowo odpowiednią część ciała. Rolą układu nerwowego, jaką można. Schorzenia układu nerwowego są groźne, gdyż dotyczą systemu, dzięki któremu każdy z nas utrzymuje łączność ze światem zewnętrznym i który nadzoruje i koordynuje każdą czynność życiową – od komórki, poprzez narzą aż po całość funkcjonowania i reagowania organizmu. Czy dziś już wiemy, jak leczyć choroby układu nerwowego, aby nie zbierały śmiertelnego żniwa.
Wraz z doskonaleniem się budowy układu nerwowego następował rozwój receptorów i efektorów. Im bardziej złożony i doskonały układ nerwowy, tym bardziej złożone i różnorodne. Umożliwia on odbieranie i przetwarzanie bodźców z otoczenia oraz komunikowanie się z nim. Do ośrodkowego układu nerwowego należą mózgowie i rdzeń kręgowy. Natomiast do układu nerwowego obwodowego zalicza się par nerwów czaszkowych oraz nerwy rdzeniowe i stanowi on, tak jakby zespolenie.
Jest on ostatecznym odbiorcą wszelkich impulsów nerwowych, które pochodzą za równo z wnętrza organizmu, jak i ze środowiska zewnętrznego. Składa się z rdzenia kręgowego i mózgu (OUN) oraz obwodowego układu nerwowego. Neuron jest przystosowany do odbierania, przetwarzania i wysyłania impulsów elektrycznych. Podstawową jego jednostką jest neuron.
Rdzeń kręgowy zbudowany jest z istoty białej i szarej, która w przekroju poprzecznym przyjmuje kształt litery. Drogi kojarzeniowe łączą drogi projekcyjne na tym piętrze i po tej samej stronie ośrodkowego układu nerwowego 3. Jest nadzwyczaj złożoną i skomplikowaną strukturą, przy czym jednocześnie niezwykle delikatną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.