W szerszym i nowocześniejszym ujęciu definiowane jest jako hipoplazja brzusznej części prącia, w kierunku dalszym (dystalnie) od miejsca podziału ciała gąbczastego. Charakteryzuje się tym, że ujście zewnętrzne cewki moczowej znajduje się w nieprawidłowym położeniu na brzusznej powierzchni prącia. Od urodzenia bywa zwężone. Schorzenie leczy się zabiegiem chirurgicznym.
Polega na niedorozwoju obwodowego odcinka cewki. Około ojców chorych ze spodziectwem również dotkniętych jest tym schorzeniem.
Zaburzenie dotyczy w tym przypadku nieprawidłowego położenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej na brzusznej powierzchni prącia. Hypospadia to fachowa nazwa spodziectwa. Jest to wada wrodzona układu moczowo-płciowego, opisywana już przez uczonych w pierwszych wiekach naszej ery. Wada ta dotyczy przede wszystkim noworodków płci męskiej, ale sporadycznie występuje również u dziewcząt.
Hej dziewczyny, ja z zapytaniem bo u nas znowu nowy temat na tapecie. Czy któryś z Waszych synków miał spodziectwo ? U kogo się konsultować, u chirurga czy ortopedy dziecięcego? W zależności od położenia ujścia cewki wyróżnia się różne typy spodziectwa – spodziectwo żołędziowe, spodziectwo wieńcowe, spodziectwo prąciowe, spodziectwo mosznowe i spodziectwo kroczowe.