poniedziałek, 8 stycznia 2018

Opuszka rdzenia

Neurolog, czyli specjalista od układu nerwowego, który koncentruje się na jego funkcjach. Neurolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób związanych z centralnym układem nerwowym, czyli mózgiem i rdzeniem kręgowym, a także nerwami obwodowymi. Wewnątrz rdzenia przedłużonego istota szara jest nieregularnie rozmieszczona. W przekroju poprzecznym można wyróżnić część brzuszną, która zawiera w sobie drogi rozpoczynające się w korze mózgowej oraz grzbietową, w której znajduje się twór siatkowaty oraz jądra istoty szarej. Najczęściej do urazu rdzenia kręgowego dochodzi na skutek złamania lub zwichnięcia kręgosłupa w następstwie urazów komunikacyjnych lub upadków z dużej wysokości.


Do uszkodzenia rdzenia dochodzi także pod wpływem ucisku z krwiaka urazowego w kanale kręgowym bądź ucisku na tętnice zaopatrujące rdzeń. Znajdują się w nim włókna nerwowe i drogi przewodzące, skupiska komórek nerwowych (), czyli jądra czuciowe, ruchowe i autonomiczne nerwów czaszkowych: IX, X, XI, XII, oraz ośrodki ważnych życiowo czynności fizjologicznych: oddychania. Drogi Użytkowniku AdBlocka, wiemy, jak cenny jest Twój czas – zajmiemy Ci tylko chwilę. Czy dasz nam szansę, abyśmy mogli dalej tworzyć źródło Twojej sprawdzonej, darmowej wiedzy, z której właśnie chcesz skorzystać? Choroba Werdniga-Hoffmana (Rdzeniowy zanik mięśni) U pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni przyczyną zmian jest wada genetyczna.


Szacuje się, że ze schorzeniem przychodzi na świat jedno dziecko na każde sześć tysięcy urodzeń. Komórki macierzyste z pomocą w urazach kręgosłupa. W nadchodzącym roku około 1tysięcy ludzi na całym świecie padnie ofiarą wypadków i urazów skutkujących uszkodzeniem rdzenia kręgowego.


Ponad spośród nich będzie cierpiało z tego powodu. Most (łac. pons) jest poprzeczną wyniosłością położoną pomiędzy konarami mózgu. Powierzchnia przednia mostu jest wypukła i przebiega na niej pionowa bruzda dla tętnicy podstawnej mózgu. Most zawiera jądra dla nerwów czaszkowych (m.in. dla trójdzielnego i twarzowego). Jamistość rdzenia kręgowego (syrongomyelia) to przewlekła i postępująca choroba neurologiczna, w przebiegu której dochodzi do tworzenia się jam wypełnionych płynem w rdzeniu kręgowym.


Rdzeń przedłużony (łac. medulla oblongata), nazywany również o. Konsekwencją tego procesu jest ucisk tkanki rdzenia i pojawienie się objawów chorobowych. Początek choroby ma miejsce głównie w 3. Jamistość rdzenia (łac. syringomielia, ang. syringomyelia) – przewlekła, dość rzadka choroba rdzenia kręgowego, a czasem także pnia mózgu (jamistość opuszki, syringobulbia) charakteryzująca się powstawaniem cewkowatych jam w rdzeniu kręgowym, zwykle w odcinku szyjnym, z tendencją do rozszerzania się na pozostałe odcinki. Choroba rozpoczyna się zwykle w trzeciej lub czwartej. Jedną z nich jest jamistość rdzenia i opuszki. Schorzenie polega na tworzeniu się jam wypełnionych płynem w rdzeniu kręgowym i pniu mózgu.


Opuszka rdzenia

Przyczyna jamistości wciąż jest niejasna. Choroba postępuje powoli, czasem dochodzi do jej zatrzymania lub, przeciwnie, zaostrzenia. Pojawiają się zaburzenia czucia. Jamistość opuszki (łac. syringobulbia) – wada wrodzona rdzenia przedłużonego, mająca postać szczelinowatej jamki w obrębie dolnej części pnia mózgu. Obecność jamy może wiązać się z uszkodzeniem nerwów czaszkowych, dróg czuciowych lub dróg ruchowych.


Przebieg jest często gwałtowny. Następuje porażenie wszystkich grup mięśniowych unerwianych przez uszkodzony segment rdzenia oraz przez segmenty rdzeniowe znajdujące się poniżej miejsca uszkodzenia. Częściowe uszkodzenie rdzenia kręgowego: Typ A: objawia się porażeniem ruchowym i zniesieniem czucia powierzchniowego, ale ze śladowym czuciem głębokim w stopach.


Opuszka rdzenia

W przypadku jam położonych w obrębie pnia mózgu ( opuszka rdzenia przedłużonego) mówimy o syringobulbii. Hydromyelia to poszerzenie kanału centralnego rdzenia, zjawisko inne niż syringomyelia. W badaniach obrazowych obserwuje się workowate jamy wypełnione płynem, powodujące ścieńczenie rdzenia. Wstrzykiwano je powyżej i poniżej miejsca uszkodzenia rdzenia.


Zanim doszło do przeszczepu, glejowe komórki węchowe lekarze pobrali z opuszki węchowej, która znajduje się w mózgu. Musieli w tym celu otworzyć czaszkę pacjenta. Był to pierwszy taki zabieg na świecie.


Opuszka rdzenia

Operacja i samo opracowanie metody było możliwe nie tylko dzięki polskim naukowcom. Brytyjczyk, Geoffrey Raisman od wielu lat prowadził badania nad regeneracją rdzenia kręgowego. Już trzy dekady temu wykazał, że komórki glejowe opuszki węchowej pełnią funkcje regeneracyjne. Budowa włosa Włosy (pili) są wytworami warstwy rozrodczej naskórka w postaci nitkowatych, zrogowaciałych włókien, występujące wyłącznie na powierzchni skóry ssaków. Na ciele człowieka ich rozmieszczenie jest różne, można stwierdzić że są na całej powierzchni skóry, z wyjątkiem wewnętrznej powierzchni dłoni, podeszew stóp oraz przejść skóry w błony śluzowe.


Słownik terminów anatomicznych. Angielskiego najszybciej nauczysz się online. Wypróbuj za darmo kurs eTutor. Wrocławscy neurochirurdzy wykorzystali komórki glejowe z opuszki węchowej do regeneracji uszkodzonego rdzenia kręgowego. W rezultacie zupełnie sparaliżowany pacjent powoli odzyskuje czucie w nogach.


To największe osiągnięcie w medycynie ostatnich dekad. Podziałkliniczny mózgowia: 1. Opuszka, jako całość, ma kształt maczugowatego zgrubienia, graniczącego na przedzie z mostem Varola, a w tyle przechodzącego na wysokości nn. Jama pęcherzyka rdzenio-mózgowiowowego tworzy wraz z jamą pęcherzyka tyłomózgowiowego (metencephalon) obszerną – czwartą komorę(rentriculus IV).


Co znaczy i jak powiedzieć opuszka po angielsku? Porażenie opuszkowe lub zespół opuszkowy (łac. syndroma bulbare, ang. bulbar palsy) – neurologiczny zespół chorobowy występujący w przypadku uszkodzenia jąder nerwów czaszkowych znajdujących się w rdzeniu przedłużonym. Dotyczy to nerwów: IX, X, XI i XII na ich drodze do jąder śródmózgowia, czyli jest to uszkodzenie dolnego neuronu ruchowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty