wtorek, 16 stycznia 2018

Niedosłuch wysokich częstotliwości

W większości przypadków niedosłuch postępuje bardzo powoli. W pierwszej kolejności zazwyczaj tracimy zdolność do słyszenia dźwięków o wysokich częstotliwościach – śpiew ptaków staje się coraz bardziej cichy. Brzmienie muzyki zaczyna być coraz bardziej bezbarwne i nienaturalne. Problem zaczyna się jednak o wiele wcześniej, a mianowicie od zaniku słyszenia wysokich tonów.


Osoby, które mają podejrzenie bądź zdiagnozowany. Pani poinformowała mnie, że nie słyszę częstotliwości, które nie występują w naturze, ale żeby podciągnąć mój słuch przepisała mi lek Betaserc.

A niedosłuch ma tylko na wysokie częstotliwości - np. Do logopedy chodzi 1x w tyg, w domu też ćwiczymy i praktycznie cały czas poprawiamy - zapomina i zamiast i mówi l. Za jego pomocą możliwe jest wykrycie niewielkich uszkodzeń w uchu wewnętrznym powodujących niedosłuch odbiorczy w zakresie wysokich częstotliwości, jeszcze zanim będą one widoczne w tradycyjnej audiometrii. Dzięki temu można skuteczniej zapobiegać rozszerzaniu się niedosłuchu na częstotliwości niższe. Laryngolog po badaniu stwierdził, że nie ma żadnych oznak zapalenia ucha, i wszystko wydaje się być w porządku, wykonał mi rónież audiograficzne badanie słuchu, w którym stwierdził lekki niedosłuch obustronny w zakresie wysokich częstotliwości, w związku z czym skierował mnie na oddział laryngologiczny w celu dokładniejszej.


Częstotliwość odpowiada za to, czy sygnał jest niski czy wysoki. Dźwięki niskie, basowe – np. Sygnały wysokie z kolei są wysokoczęstotliwościowe, np.

Stopniowa utrata rzęsek komórek słuchowych w uchu wewnętrznym może prowadzić do znacznego ubytku słuchu. Może to dotyczyć wszystkich częstotliwości, lecz najczęściej jest to utrata słyszenia wysokich tonów skutkująca trudnościami w rozumieniu mowy. Największy spadek w zakresie wysokich częstotliwości.


Próba wyrównania głośności jest dodatnia tylko w przypadku niedosłuchu odbiorczego pochodzenia ślimakowego. Leczenie niedosłuchów jest najczęściej przyczynowe i wynika ze schorzenia wywołującego niedosłuch. Obniżeniu zdolności słyszenia może towarzyszyć uczucie zatkania ucha. W równym stopniu obejmuje zarówno prawe, jak i lewe ucho.


Początkowo objawia się trudnościami w rozumieniu mowy innych osób. Niedosłuch związany z wiekiem postępuje stopniowo. Ludzie cierpiący na niedosłuch gorzej słyszą tony o wysokiej częstotliwości. Objawiają się one brakiem zrozumiałości mowy szczególnie w warunkach nawet niewielkiego hałasu czy w momencie kiedy większa liczba osób mówi jednocześnie.


Sprawdź, jakie badania należy przeprowadzić, aby rozpoznać niedosłuch, i jakie leczenie należy zastosować w przypadku tej choroby. Początkowo związany jest ze złą słyszalnością tonów o wysokiej częstotliwości, która z czasem coraz bardziej się pogłębia. Osoby cierpiące na niedosłuch wysokotonowy początkowo gorzej słyszą tylko wysokie częstotliwości.


Osoby takie słyszą gorzej również dźwięki o wysokiej częstotliwości, takie jak odgłos drzwi wejściowych i dzwonka telefonu czy głos dzieci. Niektórzy pacjenci cierpią na ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego tylko w przedziale wysokich częstotliwości, co zwane jest także częściową utratą słuchu. W tych przypadkach uszkodzeniu uległy jedynie rzęski słuchowe u podstawy ślimaka.

Powszechnie uważa się, że niedosłuch objawia się tym, że dana osoba nie słyszy, co mówią inni. Tymczasem to tylko jedna z wielu odsłon problemu. Upośledzenia słuchu różnią się od siebie w zależności od przyczyn powstania oraz ośrodków, które zostały uszkodzone.


Z jakimi typami niedosłuchu mamy do czynienia najczęściej? U pani Cheng, która z dnia na dzień straciła zdolność do słyszenia grubego męskiego głosu, lekarze zdiagnozowali niedosłuch odbiorczy niskiej częstotliwości. Rozumienie mowy jest istotnie gorsze w hałasie i przy innych źródłach dźwięku. Taką formę mutacji podejrzewamy zwłaszcza wtedy, gdy niedosłuch dotyczy niskich częstotliwości. A jakie mutacje występują u pacjentow mających kłopoty z odbiorem dźwięków o wysokiej częstotliwości?


W takich przypadkach najczęściej winne są mutacje w genach mające charakter dominujący. Ale wysokich częstotliwości. Krzywa z ubytkiem zaznaczonym w obrębie wysokich częstotliwości świadczy o niedosłuchu typu odbiorczego, w którym może być uszkodzony każdy odcinek drogi słuchowej. Płaski przebieg krzywej audiometrycznej przemawia za ubytkiem słuchu typu mieszanego. Podsumowując, próg słyszalności jest to najcichszy dźwięk o danej częstotliwości (wysokości), który jesteśmy w stanie usłyszeć.


Próg słyszalności jest miarą niedosłuchu. Partial Deafness) – rodzaj niedosłuchu, w którym chory ma znacznie zaburzone odczuwanie tonów wysokich natomiast prawidłowe lub tylko nieznacznie ograniczone odczuwanie tonów niskich. Implant ślimakowy pozwala na zdecydowaną poprawę jakości życia tych chorych i powrót do normalnego życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty