czwartek, 25 stycznia 2018

Przyczyny uszkodzenia słuchu

Ubytek słuchu jest wynikiem uszkodzenia jednej lub kilku części ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. W lepszym zrozumieniu istoty ubytku słuchu pomaga znajomość budowy anatomicznej ucha oraz zasady, na której opiera się słyszenie. Na kolejnych stronach znajdziesz szereg informacji ogólnych na ten temat.


Zaburzenia słuchu - rodzaje. Rodzaje zaburzeń słuchu można podzielić ze względu na moment ujawnienia się choroby.

Wówczas wyróżnia się niedosłuch prelingwalny: wrodzony (powstały w okresie prenatalnym i obecny w chwili urodzenia) lub nabyty - (powstały w okresie perinatalnym lub później w pierwszym roku życia). Słuch powstaje w życiu płodowym, w związku z tym już w ciąży może dojść do jego uszkodzenia. Wady słuchu mogą mieć również podłoże genetyczne.


Często są spowodowane uszkodzeniem ucha wewnętrznego, ślimaka oraz zaburzeniami w budowie elementów anatomicznych. Wady nabyte powstają natomiast podczas. Jakie są przyczyny uszkodzenia słuchu ? Pruszewicz według kryterium etiologicznego podzielił zaburzenia słuchu u dzieci na trzy grupy: 1.

Meniere’a, długotrwałym urazem akustycznym (praca w hałasie) oraz głuchotą starczą. Częstym objawem choroby są zaburzenia słuchu występujące nawet wtedy, gdy nie występują inne symptomy choroby. Uszkodzenie słuchu może być jedno- lub obustronne, może mieć charakter postępujący.


Wszelkie choroby infekcyjne, na które choruje kobieta ciężarna, stwarzają niebezpieczeństwo trwałego uszkodzenia słuchu dziecka. Przyczyny uszkodzenia słuchu Podobne tematy. Upośledzenie słuchu może mieć różne przyczyny. W życiu płodowym uszkodzenie słuchu może być spowodowane przebytymi przez matkę chorobami infekcyjnymi – różyczką i toksoplazmozą. U dzieci i dorosłych uszkodzenie słuchu może nastąpić na skutek stosowania niektórych leków.


Do utra­ty słu­chu naj­czę­ściej docho­dzi powo­li, na prze­strze­ni wie­lu lat, a skut­ki nie­do­sły­sze­nia ujaw­nia­ją się stop­nio­wo. Ten powol­ny pro­ces skut­ku­je tym, iż oso­bom nie­do­sły­szą­cym trud­no oce­nić, czy cier­pią na nie­do­słuch i od kie. Głuchota (utrata słuchu), bez względu na to czy jest nagła, czy stopniowa, zawsze powinna skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.


Niektóre przyczyny głuchoty to poważne schorzenia, takie jak, np. Niedosłuch przewodzeniowy zazwyczaj pojawia się nagle i jest konsekwencją zmian powstałych w zewnętrznym kanale słuchowym. Objawia się najczęściej znacznym pogorszeniem słuchu i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, gdyż przyczyny problemów z zewnętrznym przewodem słuchowym często mają charakter uszkodzeń mechanicznych bądź toczących się procesów chorobowych.


Może wynikać z wady wrodzonej albo pojawiać się nagle w wyniku zmian powstających w kanale słuchowym. Głównym objawem tego rodzaju schorzenia jest znaczne pogorszenie słuchu.

Utrata słuchu to często bardzo złożony problem. Osoby, u których pojawia się niedosłuch muszą od nowa nauczyć się świata , w którym żyją, pracują i funkcjonują. Okazuje się bowiem, że nie lada wyzwaniem staje się rozmowa z bliskimi, konwersacje w restauracji, na ulicy, podczas zakupów w centrum handlowym, a nawet oglądanie. Niedosłuch to upośledzenie słuchu charakteryzujące się problemami z odbieraniem dźwięków. Konieczne jest określenie rodzaju niedosłuchu (odbiorczy, przewodzeniowy, mieszany), a także jego stopnia.


Ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego jest efektem zniszczenia lub uszkodzenia komórek czuciowych (rzęsek słuchowych) w ślimaku i zazwyczaj bywa trwały. Badanie jest wykonywane w wyciszonym pomieszczeniu. Tego rodzaju ubytek słuchu, zwany także “głuchotą odbiorcza”, może występować w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym lub głębokim. Inne przyczyny uszkodzenia słuchu.


Do trwałego lub przejściowego zaburzenia funkcji narządu słuchu może dojść również w wyniku urazów ucha lub głowy. Najczęściej upośledzenie słuchowe powiązane jest z uszkodzeniem kości skroniowej oraz silnym wstrząśnieniem mózgu prowadzącym do uszkodzenia ślimaka usznego. Pogorszenie i utrata słuchu - możliwe przyczyny. Z pewnością jesteśmy populacją w znacznie większym stopniu narażoną na ubytki w narządzie słuchu.


W dużym stopniu przyczynia się do tego przewlekłe narażenie na hałas. Wszystkie zespoły chorobowe, w których występuje niedosłuch, stanowią pozalaryngologiczne przyczyny uszkodzenia słuchu. Andrzej Obrębowski z Katedry i Kliniki Foniatrii i Audiologii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty