W Polsce jest to choroba rzadka, stosunkowo częsta jest w niektórych populacjach, np. Finlandii czy na Sardynii. Jest to choroba genetyczna, dziedziczona recesywnie za pośrednictwem pojedynczego genu.
Objawami choroby Addisona jest osłabienie, niskie ciśnienie oraz niezdolność do wysiłku fizycznego. Leczenie polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów: kortyzolu i aldosteronu podobnymi substancjami. Hormony muszą być przyjmowane do końca życia.
Jeśli osoba z tym zespołem jest leczona poprzez suplementację odpowiednich hormonów, wtedy choroba nie powoduje ani znacznego pogorszenia jakości życia, ani skrócenia jego długości. Jej diagnoza nie jest łatwa. W tym artykule mówimy, na czym ona polega i jak się ją diagnozuje.
Co to jest choroba Addisona? Słowo pierwotna oznacza, że proces chorobowy toczy się w nadnerczach. Uszkodzenie nadnerczy powoduje niedobór hormonów produkowanych przez nie, a skutkiem tego są objawy choroby. Objawy choroby Addisona to: osłabienie, męczliwość,. Do uszkodzenia nadnerczy może dojść wskutek gruźlicy, chorób przysadki lub nowotworowych.
Niedokrwistość złośliwa (łac. anaemia perniciosa, ang. pernicious anemia), zwana także niedokrwistością Addisona-Biermera (ang. Addison-Biermer anemia) – choroba autoimmunologiczna, objawiająca się jako niedokrwistość niedoborowa wywołana zaburzeniem wchłaniania witaminy B 12.
Często związana jest z zanikowym zapaleniem błony śluzowej żołądka. Zwykle ma podłoże autoimmunologiczne, a nieleczona jest chorobą śmiertelną. Choć w ta forma niedoczynności nadnerczy jest nieuleczalna, prawidłowo dobrana terapia i opieką lekarza pozwalają choremu prowadzić zwyczajne życie. Dawne określenie choroby Addisona – cisawica – nawiązuje do bardzo charakterystycznych objawów skórnych występujących u osób cierpiących na to schorzenie.
Te dwa hormony pełnią ważną funkcję w organizmie – kortyzol bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i cukrów, aldosteron natomiast poprzez wpływanie na stężenie. Ale co to właściwie jest za choroba? Kortyzol wpływa na metabolizm, jest odpowiedzią na sytuację stresową, chorobę i podwyższający się poziom cukru. Psy z chorobą Addisona będą wymagały dodatkowych dawek kortyzolu w okresie stresu, urazu lub innej choroby. Poziom stresu waha się u różnych psów.
Zycortal zapewnia prawidłowe leczenie i kontrolę choroby Addisona pomagając psu żyć w pełni sił. W subklinicznej chorobie Addisona epizody osłabienia, utraty łaknienia i bólu mięśni występują tylko przejściowo, w sytuacjach stresowych, zwłaszcza po dużym wysiłku fizycznym. Badania nie wykazały zależności pomiędzy częstością występowania choroby a rasą.
Choroba znacznie częściej dotyczy kobiet. U zwierząt z choroba Addisona występuje hiperkaliemia, która objawiała się będzie w zmienionym zapisie EKG (utrata załamka P, zwiększona amplituda załamków T, wydłużenie QRS itd.). Pomocne w rozpoznaniu mogą być badania obrazowe z USG, tomografia komputerowa czy rezonansem magnetycznym. Termin choroba Addisona często bywa używany niepoprawnie jako ogólne określenie niedoczynności nadnerczy (pierwotnej i wtórnej).
Oznaczenie azotu mocznika we krwi oraz kreatyniny służy do oceny czynności nerek. Stężenie glukozy w przełomie nadnerczowym może być bardzo niskie.
Nazwa niedokrwistość złośliwa pochodzi z czasów, kiedy chorobę uznawano za nieuleczalną, ponieważ nie wiedziano, co jest jej przyczyną. Lista lekarzy leczących choroba Addisona w Warszawie. Sprawdź opinie pacjentów, adresy i bezpłatnie umów się na wizytę! Nieleczona choroba Addisona prowadzi do przełomu nadnerczowego i jest stanem zagrożenia życia. Badania, które się wykonuje do zdiagnozowania choroby to: test z Synacthenem w celu oceny funkcji nadnerczy, badania na stężenie glukozy i potasu w surowicy i stężenia hormonów.
Chorobę Addisona leczy się przez całe życie. Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich. Chory powinien informować lekarza leczącego oraz stomatologa, że cierpi na chorobę Addisona, oraz orientować się w jaki sposób stres, infekcja, operacja lub uraz mogą wpłynąć na przebieg choroby podstawowej.
Nazwą „ choroba Addisona ” lub „cisawica” określa się postać pierwotną (opisana przez Addisona choroba powodowana była przez zniszczenie nadnerczy w przebiegu gruźlicy). Metody diagnostyczne: Do zdiagnozowania choroby Addisona niezbędne są badania biochemiczne. W leczeniu choroby Addisona ważne jest dostarczanie organizmowi chorego hormonów, których nadnercza nie są w stanie same wyprodukować. Specjaliści starają się też wyrównać ciśnienie krwi pacjenta i złagodzić jego objawy, co prowadzi też do poprawy jego samopoczucia. Anemia złośliwa znana także jako choroba Addisona -Biermera to kolejna pozycja w grupie schorzeń autoimmunizacyjnych, w których układ odpornościowy skierowany jest przeciwko strukturom własnego organizmu.
Atakowanym białkiem (glikoproteiną) jest czynnik wewnętrzny Castle’a (IF, ang. intrinsic factor) lub produkujące go komórki. Na szczęście dziś jej etiologia została poznana, źródłem występujących zaburzeń jest niedobór witaminy B 12. Schorzenie to należy do chorób autoimmunologicznych.
Lista tematów związanych z tagiem choroba Addisona.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.