piątek, 10 listopada 2017

Fluorek sodu w paście do zębów

Fluor zawarty w paście do zębów szkodzi zdrowiu? Fluor przyjmujemy codziennie: z wodą z kranu, jedzeniem, herbatą. Jest w glebie, unosi się w powietrzu. Fluorek sodu w pastach do zębów i nie tylko.


Fluorkiem sodu wzbogaca się również: płukanki, nici dentystyczne, wykałaczki, materiały do wypełnień, żele, lakiery. Oczywiście w Ameryce wiemy o fluorku coś innego.

Wszyscy są tu święcie przekonani, że fluorek odgrywa ważną rolę w zapobieganiu próchnicy zębów, zwłaszcza u dzieci, oraz że jest on bezpieczny i skuteczny. Gdyby tak nie było, z pewnością nie byłby systematycznie dodawany do wody pitnej i pasty do zębów. W ciężkich zatruciach może wystąpić niewydolność wielonarządowa i śmierć z powodu paraliżu układu oddechowego, arytmii lub niewydolności serca. Jeśli można się wtrącić, to pasta Ecodenta dla dzieci Rumianek Czarna porzeczka obecna jest w grupie past nie zawierających fluoru, jednak akurat ta wersja Ecodenty dla dzieci fluor zawiera (w składzie Sodium Fluoride, zaraz przed barwnikami). Potwierdzam – pracuję w laboratorium chemicznym i jednym z odczynników jaki jest przez nas od czasu do czasu używany jest fluorek sodu o wzorze chemicznym NaF.


Na opakowaniu z tworzywa narysowany jest znak trupiej czaszki, co oznacza że jest to silna trucizna. Tenże sam fluorek sodu jest składnikiem większości past do zębów – przyp. Większość past do zębów zawiera fluorek sodu.


Od zawsze wpajano nam, że pasta do zębów powinna zawierać fluor, bo wzmacnia on zęby.

Co jeszcze wiemy, a czego nie wiemy o fluorze? Na początek trochę regulacji prawnych. Fluor może występować w pastach jako fluorek sodu, monofluorofosforan sodu (uważany za najmniej skuteczny), aminofluorek – czyli postać organiczna fluoru, fluorek cynawy czy fluorek glinu.


Stężenie fluoru podaje się zwykle w jednostkach ppm (parts per milion – czyli części milionowych). Pasta do zębów – substancja, która rozprowadzana przy pomocy szczoteczki do zębów służy do utrzymywania czystości zębów i jamy ustnej. Jest jednym z najczęściej występujących produktów w domach. Działa poprzez usuwanie z powierzchni zębów i dziąseł zanieczyszczeń i nalotów o zróżnicowanym składzie chemicznym, głównie płytki nazębnej. Do najczęściej występujących związków fluoru w paście do zębów należą fluorek sodu, monofluorofosforan sodu, fluorek cynawy oraz aminofluorki – mówi lek.


Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie. Im więcej fluoru w paście, tym silniejsze działanie przeciwpróchnicze, jednak jego zbyt duże stężenie. Dzieci podczas szczotkowania zębów mogą połykać nawet proc. Na każdej paście do zębów, w której jest ten składnik musi być informacja o treści: „zawiera fluorek sodu”, która przybiera formę ostrzeżenia, a nie wykazania zalet produktu. Pasta do zębów dla dzieci do trzeciego roku życia nie powinna w ogóle zawierać fluoru ze względu możliwość jego przedawkowania przy połknięciu pasty.


W związku z tym, fluorek sodu zawarta w paście do zębów - chroni zęby przed próchnicą. Nie ma jednak powodu do paniki. W pastach fluor nie występuje w czystej postaci – na opakowaniach znajdziemy nazwy jego związków, takie jak: fluorek sodu czy cyny. Należy jednak pamiętać, by po każdym szczotkowaniu zębów dokładnie wypłukać jamę ustną.


Proces ten nazywany jest posterupcyjnym dojrzewaniem.

W większości past do zębów można znaleźć fluor w postaci fluorku sodu (NaF) lub aminofluorku (Olaflur lub Fluorinol). Wyniki badań klinicznych potwierdzają wysoką skuteczność past do zębów zawierających stabilizowany fluorek cyny z heksametafosforanem sodu w leczeniu nadwrażliwości zębiny. Pasty do zębów ze stabilizowanym fluorkiem cyny posiadają właściwości wybielające i usuwają zewnętrzne przebarwienia.


Codziennie rano i wieczorem używamy pasty do zębów raczej nie zastanawiając się co w jej środku się kryje, a warto to wiedzieć, aby wybrać tę odpowiednią dla siebie. Ilość fluoru w paście wyrażana jest jednostką ppm – parts per million. Dla osoby dorosłej wartość ta. Bakterie z miękkiej blaszki wpływa to więcej, w wyniku dynamicznie rozwijających się próchnicy. Dlatego pasty zawierające fluor, – wybór wielu ludzi, którzy mieli problemy z zębami.


Fluoru w paście do zębów: korzyści i szkody. Reklamy twierdzą, że pasta do zębów, która nie zawiera fluoru, – pieniądze wyrzucone w błoto. Uznaje się, że powszechne używanie past do zębów z fluorem przyczyniło się do znacznego spadku występowania próchnicy w krajach uprzemysłowionych.


Najczęściej występującymi w pastach związkami aktywnymi zawierającymi fluor są jego nieorganiczne sole, głównie fluorek sodu, monofluorofosforan sodu oraz aminofluorki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty