Tympanometria: przygotowanie do badania. Przed wykonaniem tympanometrii musisz pójść na badanie otolaryngologiczne, w tym ocenę drożności trąbki słuchowej, a także na subiektywne badania słuchu - audiometrię tonalną i audiometrię słowną czyli rozumienie mowy za pomocą testów słownych. Z reguły są to liczby lub słowa jednosylabowe.
Zadaniem pacjenta jest ich powtarzanie zaraz po usłyszeniu. To badanie słuchu polega na ocenie podatności błony bębenkowej, ocenie obecności odruchu ipsilateralnego z mięśnia strzemiączkowego. Oprócz badania tympanometrycznego obejmuje ona również pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego oraz test trąbki słuchowej.
Pacjent w tym czasie siedzi, nie może mówić ani przełykać. Badanie trwa około godziny. Po badaniu Pacjent otrzymuje wydruk z wynikiem badania (tympanogram).
W przypadku badania słuchu u małego dziecka, niezbędne jest wzięcie dziecka na kolana i uspokajanie go podczas przeprowadzania tympanometrii. Mój synek letni często choruje, odkąd poszedł do przedszkola. Rozrósł się mu migdałek.
Takie badanie słuchu i tympanogram, czyli jego zapis, umożliwiają ocenę stanu ucha środkowego (wykrycie sztywności układu kosteczek, bezpowietrzności i płynu w jamie bębenkowej), ale także ucha wewnętrznego. Langenbecka, -test SISI,. Algorytm testu progowego sygna.
Podczas badania słuchu rejestrowane są zmiany ciśnienia (od podciśnienia do nadciśnienia), które powodują wychylenia błony bębenkowej. Cały czas przewód słuchowy musi być uszczelniony, chory nie może mówić i przełykać. Pacjent odczuwa dyskomfort związany ze zmianą ciśnienia w przewodzie słuchowym i głośności podawanego. Zaletą jest brak konieczności współpracy pacjenta, obiektywność i niskie prawdopodobieństwo błędu.
Wykorzystuje się ją jako przesiewowe badanie słuchu. Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Urządzenie odczytuje i wydrukowuje wynik.
Trwa może minutę, zależy, czy dziecko jest spokojne. My leczymy wysiękowe zapalenie ucha ( płyn w uchu) spowodowane. Na badanie impedancji akustycznej składają się dwie części. Pierwszą – główną – jest tympanometria, a drugą – ocena odruchów z mięśnia strzemiączkowego oraz mięśnia napinacza błony bębenkowej.
Czasem jednak zdarza się, że uzyskane wyniki badań należy zobiektywizować lub badania subiektywne nie mają zastosowania w danej sytuacji (np. badania przesiewowe słuchu u noworodków). Stosuje się wtedy badania z grupy obiektywnych, których wyniki są uzyskiwane bez udziału pacjenta. Audiogram (wynik badania słuchu) w przypadku problemów ze słuchem może wyglądać różnie w zależności od tego co jest przyczyną niedosłuchu. Jeśli krzywe badania tonalnego i kostnego są w normie (czyli słyszysz dźwięki do – dB) to nie masz o co się martwić. Im bliżej linii zerowej tym lepsze słyszenie.
Ceny poszczególnych badań nie są odliczane od ceny końcowej w przypadku ich niewykonania. Audiometria tonalna to badanie słuchu, dzięki któremu można dowiedzieć się, czy przyczyna niedosłuchu jest zlokalizowana w uchu środkowym, wewnętrznym, czy dalszych odcinkach drogi słuchowej. Możesz je także zrobić, jeśli w pracy jesteś narażona na czynniki uszkadzające narząd słuchu (hałas, wibracje, związki chemiczne).
Ten punkt pomiarowy jest zaznaczany na kolorowo na formularzu audiometrii tonalnej – wcześniej ręcznie, dziś automatycznie. Z zasady diagnoza dla prawego ucha jest wpisywana w czerwonym kolorze w lewym polu, zaś diagnoza dla lewego ucha jest wpisywana w niebieskim kolorze w prawym polu. Audiogram (audiometria tonalna) – określa próg słyszenia tonów z zakresu mowy ludzkiej, służy do oceny problemu ze słyszeniem i jego rodzaju. Zapewniamy kompleksową i fachową obsługę dyplomowanych protetyków słuchu. Służymy radą i pomocą w kwestiach związanych z doborem i użytkowaniem aparatów słuchowych.
Dziś postaram się przybliżyć badanie zwane audiometria tonalna. Jest to podstawowe badanie słuchu, wykonywane w celu diagnozy ubytku, określenia stopnia niedosłuchu. Tak przy okazji :) chciałabym, by pisany przeze mnie blog był skarbnicą wiedzy o słuchu i aparatach słuchowych.
Mial robione badania (tympanogram, Bere i otoemisje i cos jeszcze)Lekarka powiedziala nam, ze wcale na te badania nie musi spac. Musi byc spokojny i sie nie ruszac. Wygodniej im przeprowadzac te badania, jak dziecko spi.
Nam wyszedł niedosłuch mieszany obustronny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.