Jej głównym celem jest ocena progu słyszenia, pozwalająca określić rodzaj oraz stopień upośledzenia tego zmysłu. Możesz je także zrobić, jeśli w pracy jesteś narażona na czynniki uszkadzające narząd słuchu (hałas, wibracje, związki chemiczne). Spośród wszystkich badań słuchu audiometria tonalna jest jednym z najbardziej podstawowych, a co za tym idzie – najczęściej wykonywanych. Choć brzmi groźnie, tak naprawdę jest niekłopotliwa i bezbolesna – jest prawie jak zabawa!
Na czym polega i jaki jest jej cel?
Jej celem jest ocena progu słyszenia tonów o różnej. Test polega na ustaleniu progu słyszenia w zależności od częstotliwości dźwięku. Przewodnictwo kostne – przenoszenie dźwięku do ucha wewnętrznego. Twoim zadaniem jest wyznaczenie momentu, kiedy przestajesz słyszeć dźwięk.
Intensywność najcichszego możliwego do usłyszenia dźwięku określa próg słyszenia. W audiometrii tonalnej próg słyszenia określa się przy kilku różnych częstotliwościach dźwięku. U dzieci młodszych wykonuje się inne badania pediatryczne, zgodne z wiekiem rozwojowym.
Audiogram przedstawia wynik badania progu słyszenia czyli od ilu decybeli słyszysz dźwięki. Bada również takie cechy. Określając najcichszy dźwięk, jaki jest w stanie usłyszeć pacjent, tego typu badanie audiometryczne pozwala ustalić rodzaj oraz stopień niedosłuchu.
Stosuje się w niej dźwięki o określonej częstotliwości i natężeniu, na które musi zareagować pacjent, konieczna jest więc współpraca badanego i lekarza. Przy wykorzystaniu audiometrów bada się poziom rozumienia tonów, mowy oraz ocenia się stan układu przewodzącego i ucha środkowego. Audiometria to jedno z najpopularniejszych badań słuchu. Lekarz zazwyczaj daje skierowanie osobie, która skarży się na problemy ze słuchem, ma szumy uszne, zawroty głowy lub zaburzenia równowagi.
Jest jedną z najczęściej stosowanych i najbardziej dokładnych metod badania ucha środkowego. W jakim celu wykonujemy audiometrię impedancyjną ? Po badaniu otrzymuje się audiogram, który w formie wykresów przedstawia położenie i kształt krzywych. Pozwala określić rodzaj i stopień ubytku słuchu.
Pacjent zgłasza za pomocą przycisku przy jakiej głośności słyszy ton generowany przez urządzenie. Jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Jest to jedno z najprostszych i najczęściej wykonywanych badań słuchu.
AUDIOMETRIA TONALNA (audiogram) ocenia próg słyszenia, dzięki czemu w przypadku niedosłuchu jesteśmy w stanie określić rodzaj i głębokość upośledzenia słuchu.
Z badania tego dowiadujemy się, czy przyczyna niedosłuchu jest zlokalizowana w uchu środkowym, wewnętrznym, czy dalszych odcinkach drogi słuchowej. Umów wizytę online u jednego z polecanych lekarzy. Celem badania jest ocena progu słyszenia pacjenta, pozwalająca określić rodzaj oraz stopień niedosłuchu.
To badanie słuchu pozwala określić rodzaj i głębokość upośledzenia tego zmysłu - określa stopień ubytku słuchu w zależności od częstotliwości dźwięku i pozwala ustalić, czy mamy niedosłuch odbiorczy czy przewodzeniowy. Tympanometria, audiometria tonalna. Tympanometria jest nieinwazyjnym badaniem ucha środkowego, określającym impedancję akustyczną ucha, a tym samym oceniającym sztywność błony bębenkowej.
W razie wykrycia niedosłuchu nasz specjalista doradzi Państwu wykonanie specjalistycznych badań uzupełniających. Najczęściej wykonywanym badaniem audiometrycznym jest audiometria tonalna. Dźwięk jest generowany z audiometru do specjalnych słuchawek.
Podczas badania mierzy się odpowiedzi w poszczególnych częstotliwościach i. To badanie polega na podawaniu do ucha osoby badanej tonów czystych o zadanych częstotliwościach na drodze przewodnictwa powietrznego, a następnie kostnego. Jest bezbolesne i pozwala na wczesne wykrycie uszkodzenia słuchu. Daje możliwość ustalenia wielkości niedosłuchu (ubytek słuchu lekki, umiarkowany, znaczny lub głęboki). Osobie badanej zakładamy słuchawki, przez które podawany jest dźwięk o różnym natężeniu i częstotliwości. Pacjent powinien informować wykonującego badanie o każdym usłyszanym dźwięku za pomocą naciśnięcia przycisku.
Osoba wykonująca badanie zaprasza do specjalnej, wyciszonej kabiny pomiarowej, gdzie badanemu zakładane są słuchawki oraz otrzymuje on tzw. Do ucha podawany jest ton pomiarowy o ściśle określonym natężeniu i częstotliwości. Zadanie pacjenta polega na sygnalizowaniu przez naciśnięcie. Podstawowa i najpowszechniejsza metoda badania słuchu.
Gdzie można wykonać badanie słuchu w Łodzi? Co to jest audiometria tonalna ? Czy lekarz może przyjąć mnie bez skierowania? Jak długo trzeba czekać na badanie audiometrii w Łodzi?
TRT, generatory szumów usznych, - drobne zabiegi laryngologiczne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.