piątek, 17 listopada 2017

Budowa ukladu nerwowego

Układ nerwowy człowieka budowa. Rodzaje ukladu nerwowego. Ośrodkowy układ nerwowy. Autonomiczny układ nerwowy.


Istotę szarą tworzą komórki nerwowe, natomiast istotę białą – aksony (włókna nerwowe).

Budowa ośrodkowego układu nerwowego. Między opona miękka a pajęczą jest przestrzeń – jama podpajęczynówka. W tej jamie w kanale środkowym rdzenia kręgowego oraz w komorach mózgu jest płyn mózgowo – rdzeniowy Ciała komórek nerwowych tworzą istotę szara tkanki nerwowej, a wypustki – istotę białą. Koncepcję synaptycznej budowy układu nerwowego stworzył pod koniec dziewiętnastego wieku Santiago Ramon y Cajal. To właśnie on zauważył, że neurony nie łączą się ze sobą w jedną wielką sieć, lecz są zupełnie odrębne.


Zauważył również, że pomiędzy ich prawie stykającymi się końcówkami istnieją przerwy- synapsy. Skoro zatem naczynia limfatyczne odprowadzają chłonkę zawierającą białka z ośrodkowego układu nerwowego, to w przypadku uszkodzenia tych naczyń może dochodzić do gromadzenia się nadmiaru białek w mózgowiu.

Chorobą, w której dochodzi do nadmiernego gromadzenia się białek mózgowych, jest choroba Alzheimera. Istota biała rdzenia to drogi nerwowe, wstępujące i zstępujące, łączące rdzeń wstępująco i zstępująco z wszystkimi strukturami mózgowia. Obwodowy układ nerwowy jest systemem nerwów, za pomocą których ośrodkowy układ nerwowy kieruje ustrojem, jego podstawowymi funkcjami.


To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności. Drogi nerwowe wstępujące przewodzą impuls nerwowy do mózgu, a drogi nerwowe zstępujące przewodzą impulsy nerwowe od mózgu. Utrwalony, automatyczny i powtarzalny sposób reagowania na bodziec to odruch.


W powstawaniu odruchu uczestniczy ośrodkowy układ nerwowy, lecz świadomość nie jest angażowana. Regulacja nerwowo-hormonalna. Harmonijną pracę całego organizmu i poszczególnych jego części zabezpieczają układy: nerwowy i hormonalny.


Podstawowym elementem budowy układu nerwowego jest komórka nerwowa (neuron), złożona z ciała komórkowego i wypustek. Neurony przewodzą informacje w postaci sygnału elektrycznego. Nerwy są wiązkami włókien nerwowych - aksonów. Ich długość osiąga czasem nawet metr.


Ze względu na budowę wyróżniamy ośrodkowy (centralny) układ nerwowy (OUN) oraz obwodowy układ nerwowy. OUN to centrum kontroli całego. Słusznie, bo jego dwa elementy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy, rzeczywiście spełniają rolę centrum zarządzania naszym organizmem.

Mózg steruje całością, ale bez rdzenia nie byłoby współpracy z resztą ciała. Jest nadzwyczaj złożoną i skomplikowaną strukturą, przy czym jednocześnie niezwykle delikatną. Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu. Pod względem topograficznym układ nerwo.


Neuron składa się z bańkowatego ciała komórkowego z jądrem (perikarion) i odchodzących od ciała licznych wypustek. Można stwierdzić, że układ nerwowy to pewien system kontrolny pozwalający człowiekowi przeżyć w jego środowisku, poprzez regulację podstawowych funkcji życiowych, utrzymywanie stabilności, doprowadzanie informacji zmysłowych i kontroli mięśni, oraz. Rdzeń kręgowy zbudowany jest z istoty białej i szarej, która w przekroju poprzecznym przyjmuje kształt litery. Chcąc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym są choroby układu nerwowego, należałoby powiedzieć, że są to organiczne schorzenia i dysfunkcje, które dotykają wybrane lub wszystkie elementy składowe systemu nerwowego, a więc mózg, pień mózgowy, zwoje nerwowe i nerwy obwodowe.


Do ośrodkowego układu nerwowego należą mózgowie i rdzeń kręgowy. Natomiast do układu nerwowego obwodowego zalicza się par nerwów czaszkowych oraz nerwy rdzeniowe i stanowi on, tak jakby zespolenie pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a narządami zmysłowymi (receptory) i wykonawczymi (np. mięśnie). Człowiek – układ nerwowy, zmysły,. Jego głównym zadaniem jest przekazywanie informacji pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami. Zapewnia on stały kontakt organizmu ze środowiskiem zewnętrznym oraz integrację narządów wewnętrznych.


W rdzeniu kręgowym układ tych substancji jest odwrotny: istota szara jest wewnątrz, a istota biała zewnątrz. Lista pytań Pytania z tego zagadnienia? Najstarsza cześć kresomózgowia to:?


Pompa na maturze Pompa sodowo-potasowa:? Neuroprzekaźniki na maturze Który z wymienionych związków chemicznych nie jest neuroprzekaźnikiem? Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń.


W przebiegu lekcji są omawiane m. Aksony komórek tworzących te jądra wychodzą z rogów bocznych do korzeni brzusznych, dalej oddzielają się jako tzw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty