Złe wyniki badania słuchu Dziewczyny Drogie, nawet nie wiem jak się do tego ustosunkować. Mój trzylatek miał badanie słuchu dwukrotnie w odstępie miesiąca, ocena zła, wykres prawie płaski raz za razem, lekarz podejrzewa że to trzeci migdał i mało mówi. Im cichsze dźwięki słyszysz tym lepszy wynik badania. Norma słyszenia dla osób dorosłych to słyszenie dźwięków do dB, natomiast norma słyszenia dla dzieci to słyszenie dźwięków do dB.
Audiogram to wynik badania słuchu. Po badaniu słuchu dostaniesz wykres (audiogram) z dwoma lub z czterema krzywymi.
Na powyższym przykładzie słuch w uchu prawym (czerwony wykres) jest w normie, natomiast w uchu lewym (niebieski wykres) widoczny jest ubytek słuchu, szczególnie dla wysokich tonów (prawa strona wykresu). Zapewne zauważyliście, że na krzywej z badania ucha lewego są kwadraty. Oznaczają one badanie z maskowaniem. Pierwsze badanie obejmuje testowanie tonem ciągłym, natomiast drugie obejmuje testowanie tonem przerywanym. Według Jaregera audiogramy uzyskane w ten sposób można pogrupować w zasadniczo cztery typy.
Pierwszy typ (typ I)cechuje się tym, iż oba zapisy pokrywają się. Wykres wykorzystywany w tej profilaktyce przedstawia stan słuchu pacjenta – jego zdolność słyszenia oraz stopień ubytku słuchu. Słyszenie jest określane jako normalne, jeżeli mieści się w granicach -10dB do 20dB.
Wykresy poniżej przedstawiają typowe ubytki słuchu.
Osoba normalnie słysząca słyszy wszystkie otaczające ją dźwięki bez dodatkowego wzmocnienia. W trakcie badania słuchu audiolog prezentuje pacjentowi pojedyncze dźwięki o określonej częstotliwości. Najsłabszy dźwięk o danej częstotliwości, który pacjent jest w stanie usłyszeć, jest oznaczany na audiogramie na poziomie tej częstotliwości i intensywności. Punkt taki nosi nazwę progu słyszalności.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy Twój słuch jest ciągle w pełni sprawny, czy nie występują u Ciebie żadne jego zaburzenia, udaj się do specjalisty na badanie słuchu. Przeprowadzi on test słuchu i na podstawie jego wyników sporządzi tzw. Jest to wykres przedstawiający sprawność narządu słuchu określonej osoby. Z zapisanych przez protetyka słuchu wartości powstanie wykres – audiogram.
Po zakończeniu badania słuchu protetyk wyjaśni jak wygląda nasz słuch w porównaniu z osobami dobrze słyszącymi. Pacjentowi zakłada się słuchawki, a jego zadaniem jest naciśnięcie przycisku po usłyszeniu dźwięku. Badanie jest przeprowadzane dla każdego ucha osobno. Wynik audiometrii tonalnej prezentowany jest na wykresie w postaci krzywych, zwanych audiogramami, które określają wielkość niedosłuchu.
Pozwala wykryć niedosłuch, a także jego nasilenie. Można je podzielić na subiektywne, które opierają się na odpowiedzi uzyskanej od pacjenta, oraz obiektywne, których wynik zależy od innych parametrów, a odpowiedź badanego nie ma znaczenia. Ubytek słuchu nie jest zdefiniowany w sposób jednolity. Istnieje kilka norm, na podstawie których określa się niedosłuch.
Pierwsza norma jest stosowana częściej, druga, ze względu na ostrzejsze. Ja jestem cała chora, bo nie mam zielonego pojęcia o badaniu słuchu, a najdziwniejsze jest to, że ja jako rodzic nie mam najmniejszych podstaw aby sądzić, że mały niedosłyszy. Na czym polega badanie i co warto o nim wiedzieć?
W trakcie testu słuchu sprawdza się go dla różnych zakresów częstotliwości i natężenia dźwięku. Na jego podstawie można zazwyczaj określić rodzaj i stopień ubytku słuchu. Są koniecznością po roku życia, ponieważ najczęściej w tym wieku słuch może zacząć słabnąć. Badania te dzielą się na obiektywne oraz subiektywne. Nie można także dopasować aparatu słuchowego bez wykonania badania słuchu.
Obiektywne badanie słuchu to np. Celem badania jest ustalenie progu słuchu, tj. Wynikiem badania jest wykres – audiogram z krzywą progową słyszenia dla przewodnictwa powietrznego i kostnego. Zamieszczone przez kamieniek: Takiemu jak twój Oluś to chyba tylko tympanometrię – wkłada się przewód do uszka i przesyła się impuls, aparat “mówi” jaka jest odpowiedź w uchu. Potem z komputera drukuje się wykresy.
Videonystagmografia (VNG), to badanie błędnika, które jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnozowania zawrotów głowy. Subiektywne badania słuchu, w przeciwieństwie do badań obiektywnych, wymagają aktywnej współpracy osoby badanej (od osoby badanej wymaga się świadomej informacji zwrotnej np. czy dźwięk jest słyszalny). Zaraz będę się rejestrować bo na ten rok brak jest miejsc.
Przerwałam na ten moment pisanie,zadzwoniłam i okazało się,że znalazło się miejsce dnia grudnia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.