Podstawowym pojęciem fizjologii jest homeostaza – równowaga fizykochemiczna w organizmie umożliwiająca jego funkcjonowanie. Wszystkie komórki i narządy współdziałają w celu jej utrzymania. Układ krwionośny człowieka Układ krwionośny u człowieka jest zamknięty. Składa się z naczyń krwionośnych oraz serca. Wśród naczyń wyróżniamy: Tętnice – są to elastyczne, dość grube naczynia, których ścianki zbudowane są z tkanki łącznej, mięśni i nabłonka.
Wykazują się dużą sprężystością i wytrzymałością.
Drugim układem nerwowym jest układ autonomiczny, zwany również wegetatywnym. Są to układy o przeciwstawnym działaniu. Brak aktywności ruchowej niekorzystne wpływa na czynności fizjologiczne organizmu człowieka. Zjawisko to możemy zaobserwować wówczas gdy ulegniemy kontuzji, w wyniku której pozostajemy w bezruchu przez dłuższy okres czasu. Podręcznik zawiera najważniejsze informacje na temat fizjologii człowieka, czyli czynności jego komórek, tkanek, narządów, układów i całego ustroju oraz rządzących nimi praw i mechanizmów.
Prawie wszystkie organizmy zwierzęce są heterotroficzne. Muszą dostarczać do swoich komórek różne substancje, które są źródłem energii, a także stanowią podstawę do syntezy potrzebnych do funkcjonowania komórki związków.