czwartek, 28 stycznia 2016

Podział układu nerwowego

Podstawowy podział układu nerwowego wyróżnia dwie jego części: układ nerwowy ośrodkowy oraz układ nerwowy obwodowy. Układ nerwowy - podział. Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) stanowi najważniejszą strukturę ludzkiego układu nerwowego.


To tutaj znajdują się wszelkie ważne ośrodki odpowiadające za kontrolowanie rozmaitych czynności organizmu. Główne regulowane przez niego procesy to: skurcz i rozkurcz mięśni gładkich całe wydzielanie zewnętrzne i część wydzielania wewnętrznego akcja serca niektóre etapy metabolizmu pośredniego. Znane są dwa podziały układu nerwowego: topograficzny i czynnościowy.

W podziale topograficznym układ nerwowy dzieli się na ośrodkowy i obwodowy. W skład ośrodkowego układu nerwowego wchodzą struktury zawarte w jamie czaszki (mózgowie) oraz w kanale kręgowym (rdzeń kręgowy). ANATOMIA UKŁADU NERWOWEGO Rozdział I. Ogólny schemat układu nerwowego 1. Budowa układu nerwowego. Dlaczego układ nerwowy jest nadrzędny względem innych układów?


Somatyczny układ centralny stanowi mózg i rdzeń kręgowy, a obwodowy składa się z nerwów odchodzących od mózgu rdzenia. Koordynuje funkcje i steruje pracą wszystkich narządów organizmu.

Jan Kochanowski, Agnieszka Andrzejczak-Sobocińska. Podział czynnościowy układu nerwowego. O ile funkcja i sposób działania układu obwodowego (nerwów i zwojów nerwowych) znana jest bardzo dobrze, o tyle sposoby, w jakie ośrodkowy układ nerwowy realizuje niektóre ze swych czynności, pozostają w dalszym ciągu zagadką.


Zbudowany jest z istoty szarej i białej. Częścią składową istoty szarej są komórki nerwowe, a także włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne, tkanka. Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu.


Pod względem topograficznym układ nerwo. Pozwala on na reagowanie na otaczający nas świat oraz działa na podstawowe funkcje organizmu takie jak oddychanie czy trawienie. Są nimi: ośrodkowy (centralny) układ nerwowy i obwodowy układ nerwowy, czyli system nerwów i zakończeń nerwowych wraz z narządami zmysłu. Ten podział jest oczywiście dość sztuczny, ponieważ, tak naprawdę, oba układy są ściśle.


Ze względu na budowę wyróżniamy ośrodkowy (centralny) układ nerwowy (OUN) oraz obwodowy układ nerwowy. OUN to centrum kontroli całego. Oddziałuje on na funkcje organizmu, takie jak poruszanie się, oddychanie czy krążenie krwi. Wraz z doskonaleniem się budowy układu nerwowego następował rozwój receptorów i efektorów.


Im bardziej złożony i doskonały układ nerwowy, tym bardziej złożone i różnorodne. Ekran prezentujący podziały anatomiczne układu nerwowego i podziały funkcjonalne. Ten podział układu nerwowego , pomimo jego konwencjonalności, rozwinęła się tradycyjnie i wydaje się być całkiem dogodny do badania układu nerwowego jako całości i jego poszczególnych części.

W związku z tym, w przyszłości, będziemy również stosować się do tej klasyfikacji w prezentacji materiału. Skupiłem się na najważniejszych definicjach, bez których nie da się porządnie nauczyć tego trudnego tematu. Słusznie, bo jego dwa elementy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy, rzeczywiście spełniają rolę centrum zarządzania naszym organizmem. Mózg steruje całością, ale bez rdzenia nie byłoby współpracy z resztą ciała.


Tworzące obwodowy układ nerwowy parzyste nerwy mózgowe i rdzeniowe wiążą poszczególne receptory i efektory z mózgiem i rdzeniem. Do tej części układu nerwowego zalicza się również mieszczące się w pobliżu mózgu i rdzenia kręgowego zwoje mózgowe utworzone przez ciała komórek neuronów czuciowych. Jego wzrost oraz zachodzące w nim zmiany są odpowiedzią na determinujący go program genetyczny oraz jego interakcje ze środowiskiem.


Drogi spoidłowe – łączą ze sobą. Rozwój układu nerwowego ma trzy kluczowe aspekty: 1. Autonomiczny układ nerwowy zwany też układem wegetatywnym jest częścią obwodowego układu nerwowego wyróżnioną pod względem specjalizacji czynnościowej, a nie budowy anatomicznej. Włókna nerwowe budujące nerwy mogą przewodzić impulsy nerwowe w różnych kierunkach. Włókna dośrodkowe, czyli aferentne, przewodzą impulsy nerwowe od receptorów do ośrodkowego układu nerwowego.


Włókna odśrodkowe, czyli eferentne przewodzą impulsy z ośrodkowego układu nerwowego do narządów wykonawczych np. Oba układy, nerwowy i hormonalny, wykazują sprzężenie zwrotne funkcji. Impulsy nerwowe dochodzą do gruczołów wydzielania wewnętrznego, wywołują ich reakcje w postaci przenikania do krwi hormonów (produkowanych przez te gruczoły). Opieka nad noworodkiem z zaburzeniami oddechowymi. Czym zajmują się poszczególne części ośrodkowego UN 5. Odruchy warunkowe i bezwarunkowe, doświadczenie Pawłowa.


Ochrona układu nerwowego. Nowotwory układu nerwowego – klasyfikacja, stopnie złośliwości. Funkcjonalny podział UN.


Aktualnie obowiązuje klasyfikacja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Opiera się na budowie mikroskopowej nowotworu, a także bierze pod uwagę przebieg kliniczny i stopień złośliwości. Prowadzi to do groźnych następstw, których konsekwencją może być utrata zdrowia, a co gorsza, nawet życia. Dlatego należy chronić układ nerwowy i zapobiegać jego uszkodzeniom.


Zjawisko podrażnienia ośrodkowego układu nerwowego nurka znajdującego się przez dłuższy czas pod wodą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty