piątek, 29 stycznia 2016

Tętniak

Aorta to największa tętnica w ciele człowieka. Ma swój początek w lewej komorze serca, a następnie biegnie przez klatkę piersiową w dół do jamy brzusznej, gdzie dzieli się na dwie tętnice biodrowe wspólne. Cienka i podatna na uszkodzenia ściana tętnicy grozi pęknięciem tętniaka, co często skutkuje masywnym krwotokiem. Może zaatakować w każdym wieku, zwykle nie wysyła sygnałów ostrzegawczych.


Profilaktyka jest bardzo ograniczona. Czyżbyśmy byli wobec niego zupełnie bezradni?

Tętnice są naczyniami krwionośnymi, przypominającymi rurki. Można żyć z nim latami, aż pewnego dnia pęka, powodując groźne dla zdrowia krwawienie podpajęczynówkowe. Najważniejsza przyczyna powstawania tętniaka mózgu to wada wrodzona, która charakteryzuje się defektem w budowie ściany naczynia krwionośnego. Ma osłabioną błonę mięśniową oraz błonę sprężystą.


Na tak słabe naczynie krwionośne działa siła przepływu krwi oraz ciśnienie, z jakim. Największym zagrożeniem związanym z tętniakiem aorty jest jego pęknięcie. Objawy tętniak ów krwawiących.


Pękające tętniak i objawiają się przede wszystkim krwawieniem podpajęczynowkowym. Wcześniej trudno jest zróżnicować objawy mogące świadczyć o ich obecności.

Krwotokowi z tętniak a towarzyszy nagły, niezwykle silny ból głowy, który nie ustępuje po zażyciu klasycznych środków przeciwbólowych. Najczęściej takiemu poszerzeniu ulega fragment tętnicy. Powstanie tętniaków w zespole Marfana następuje w wyniku uszkodzenia tkanki łącznej (zespalającej) ściany aorty.


Ze względu na kruche ściany aorty tętniaki aorty w zespole Marfana mają większe. Fragment osłabionej ściany tętnicy powoduje workowate wybrzuszenie, które nazywamy tętniakiem. Co to jest tętniak aorty i jakie są jego przyczyny?


Lewa komora serca tłoczy krew do aorty, od której odchodzą kolejne odgałęzienia dostarczające krew do wszystkich narządów i tkanek. Przebieg aorty przypomina hak albo uchwyt parasola. Może ktoś mi wytłumaczyć, dlaczego pęknięcie tętniak a powoduje śmierć? Nie przypuszczam, żeby niewielki tętniak był przyczyną wykrwawienia, ale mogę się mylić. Byłbym wdzięczny za odpowiedź.


Najczęstsza lokalizacja tętniaka naczyń mózgowych jest tętnica łącząca przednia, która w warunkach prawidłowych ma średnice ok. W jaki sposób można podzielić tętniaki aorty. Lekarz Maciej Bujko jest wybitnym specjalistą.


Po rzeczowej konsultacji w MD Clinic ic zdecydowałam się na operacyjne usunięcie oponiaka, który umiejscowiony był w okolicy kąta mostowo-móżczkowego. W szpitalu w Grodzisku Mazowieckim po 6-cio godzinnej operacji obudziłam się i byłam szczęśliwa że już po wszystkim. Ryzyko powstania tętniaka aorty rośnie z wiekiem.


Może być także uwarunkowany genetycznie.

Do rozwoju tętniaka przyczynia się także palenie papierosów. Bardzo często diagnozowany jest w momencie jego pęknięcia. Koniecznie sprawdź, jakie są objawy tętniaka mózgu! Co wiesz na temat tętniaka aorty? Poniższa ankieta ma na celu sprawdzenie Twojej wiedzy na temat tętniaka aorty.


Znajomość istoty tej choroby, jej objawów, diagnostyki i możliwości leczenia pozwala na bardziej świadomy udział w procesie terapeutycznym. Zgodnie z definicją medyczną, tętniak i to patologiczne zmiany w budowie tętnic, wywołane kruchością ścian naczyń krwionośnych. Przypadłość ta w większości przypadków dotyczy głównie kobiet po 50. Dowiedz się, jak wykrywać tętniak i oraz jak zapobiegać ich powstawaniu! Rozwiniętego już tętniaka nie da się wyleczyć za pomocą preparatów oraz diety.


Tętniaki – co warto o nich wiedzieć? Można jednak przyczynić się do zahamowania procesu pogłębiania się schorzenia. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.


Oj, ja jutro mam tomografię - neurolog powiedział, że to może być tętniak. Trzymaj się, poczytaj też inne fora, nie pamiętam w tej chwili nazw stron, ale mnóstwo ludzi żyje z tętniak iem, wielu jest również takich, którym udało się dojść do formy po pęknięciu. Ministerstwo Zdrowia zaprasza osoby w wieku lat i powyżej do udziału w Ogólnopolskim programie badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej, realizowanego w ramach programu polityki zdrowotnej pn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty