wtorek, 26 stycznia 2016

Gruczoły dokrewne

Gruczoły są to narządy człowieka i zwierząt wydzielające różne substancje niezbędne dla organizmu. Gruczołami mogą być pojedyńcze komórki, ich skupienia lub wyodrębnione narządy. Gruczoły dokrewne inaczej zwane gruczołami wydzielania wewnętrznego lub gruczołami endokrynowych. Nazwa tych gruczołów wywodzi się stą że.


Gruczoły są odpowiedzialne za wytwarzanie i wydzielanie hormonów do krwi, a z kolei hormony regulują funkcjonowanie całego organizmu. Jakie gruczoły dokrewne.

Gruczoł – struktura występująca u zwierząt wyspecjalizowana w wydzielaniu. Mogą być to pojedyncze komórki gruczołowe i wyodrębniony narząd. Gruczoły przytarczyczne tak jak tarczyca są gruczołami dokrewnymi budującymi układ dokrewny.


Są to z reguły cztery małe gruczoły umiejscowione w parach. Zdarzają się osoby mające tylko jedną przytarczycę oraz takie, które mają ich aż osiem. Jedna para pod dolnymi a druga para pod górnymi biegunami tarczycy. Przedni płat tworzą komórki gruczołowe wytwarzające hormony sterujące pracą innych gruczołów dokrewnych.


Układ dokrewny nazywamy również układem hormonalnym lub wydzielniczym. Odpowiada on, podobnie jak układ nerwowy, za koordynację działania różnych komórek naszego ciała.

Wraz z układem nerwowym i regulacją na poziomie tkankowym. Układ hormonalny w organizmach żywych pełni rolę regulacyjną w zapewnieniu homeostazy. Człowiek posiada cztery takie gruczoły. Trzustka- gruczoł produkujący hormony takie jak insulina i glukagon, które regulują gospodarkę cukrów w organizmie. Nadnercza- parzyste gruczoły dokrewne.


Mózg jest centralną częścią układu nerwowego, działa w ścisłym powiązaniu z układem endokrynowym. Te dwie rzeczy łączy podwzgórze. Opanowanie zagadnień z zakresu biologii i funkcjonowania ludzkiego organizmu to zadanie wymagające odpowiedniego sposobu nauki. Gruczoły wydzielania wewnętrznego, zwane też gruczołami dokrewnymi.


Wydzielina tych gruczołów przedostaje się bezpośrednio do krwi, a następnie, wraz z krwią, jest transportowana do narządów docelowych. I GRUCZOŁY DOKREWNE Podręcznik dla studentów weterynarii NARZĄDY WEWNĘTRZNE I GRUCZOŁY DOKREWNE ANATOMIA ZWIERZĄT Podręcznik dla studentów weterynarii H. Należą one, podobnie jak witaminy, do biokatalizatorów, których małe ilości wystarczają do przyspieszenia szeregu reakcji biochemicznych, mających zasadnicze znaczenie dla życia organizmu. Brak ich może spowodować ciężkie zaburzenia w jego czynnościach, dlatego taż schorzenia. To hormony tarczycy, przysadki, nadnerczy, jajników, trzustki, szyszynki decydują o twoim zdrowiu, nastroju i wyglądzie. Jeśli równowaga hormonalna jest zaburzona, zaczynasz gorzej się czuć i. System DNES (diffuse neuroendocrine system) -komórki dokrewne o podobnym pochodzeniu, strukturze, metabolizmie i charakterze chemicznym produkowanych hormonów.


Mogą wchodzić w skład gruczołów dokrewnych, albo mogą się znajdować w nabłonkach i gruczołach zewnątrzwydzielniczych różnych układów. Najczęściej występują w liczbie dwóch par.

Leżą na tylnej powierzchni płatów gruczołu tarczowego. Rządzi ona innymi gruczołami poprzez wydzielanie specjalnych hormonów (hormonów tropowych). Poznamy je po tym, że w nazwie mają słowo tropina, np. OPIS PREPARATU 3Przekrój strzałkowy głowy i początkowego odcinka szyi psa 3Okolice szyi psa 3Jama klatki piersiowej psa 3Jama brzuszna i jama.


Przysadka mózgowa sama podlega kontroli. Składa się z głowy, trzonu i ogona i ma strukturę płatowo-zrazikową. Trzustka w porównaniu do pozostałych gruczołów układu dokrewnego jest za równo gruczołem zewnątrzwydzielniczym, który wydziela enzymy oraz gruczołem wewnątrzwydzielniczym produkującym. Hormony wydzielane przez ten narząd kontrolują m. Równowaga hormonalna jest więc bardzo ważna dla człowieka, jej brak powoduje szereg dolegliwości. Zaburzenia hormonalne oddziałują na zdrowie w szerokim jego spektrum.


Jeden gruczoł dokrewny, który szwankuje, może zaważyć na pogorszeniu samopoczucia. Czasem wywołuje poważne choroby hormonalne (np. tarczyca Gravesa-Basedowa). Mają różny kształt, budowę i rozmiar.


Anatomicznie wydzielone gruczoły dokrewne mogą wywierać znaczący wpływ na siebie nawzajem. W związku z tym, że wpływ ten wywierają hormony dostarczane do docelowych narządów krwią, zwykle mówi się o humoralnej regulacji aktywności tych narządów. Gruczołami dokrewnymi zarządza przysadka, pobudzając pracujące ospale i hamując pracujące nadmiernie. Bo to właśnie hormony regulują wszelkie procesy fizjologiczne, dostosowując je do zmieniających się warunków otoczenia, zachowując w równowadze wszelkie procesy organizmu.


Poza tym TSH wpływa na zwiększenie ukrwienia gruczołu tarczowego, a także taką przebudowę strukturalną pęcherzyków tarczycowych, która pozwala sprostać wymogom zwiększonej czynności hormonalnej. Tę grupę nadrzędnych nadzorców nad innymi gruczołami dokrewnymi nazywamy hormonami tropowymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty