piątek, 8 stycznia 2016

Choroby płuc

Choroby płuc - objawy, diagnoza, leczenie kaole 22. Problemy z płucami mogą pojawić się z bardzo wielu powodów. Czasem mają podłoże zapalne, niekiedy wywołują je czynniki środowiskowe czy choroba nowotworowa. Przyczyną problemu bywają także infekcje wirusowe, grzybicze lub bakteryjne.


Wszystkie choroby płuc mogą początkowo dawać podobne objawy, choć doświadczony lekarz już po wstępnym badaniu i wywiadzie może wysunąć wstępne rozpoznanie.

Pojęcie choroby płuc obejmuje wiele różnorodnych jednostek chorobowych – począwszy od chorób wywołanych przez bakterie, wirusy czy grzyby, poprzez uwarunkowaną genetycznie mukowiscydozę, a skończywszy na chorobach nowotworowych i raku płuca – głównej przyczynie śmierci pacjentów z rozpoznaną chorobą nowotworową. Kiedy zniszczenia płuc spowodowane przez przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę nałożą się na siebie - rozwija się przewlekła obturacyjna choroba płuc. Posłuchaj, co o POChP mówi prof. Paweł Śliwiński z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie i Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.


Wpływ chorób płuc pozostaje dzisiaj taki sam jak na początku wieku i prawdopodobnie pozostanie taki przez kilka dziesięcioleci. Choroba płuc to pojęcia, pod którym kryje się wiele schorzeń o różnej etiologii, przebiegu i rokowaniu. Za najważniejsze choroby płuc uważa się nowotwory płuc, gruźlicę, astmę i pylicę płuc.

W zapobieganiu tego rodzaju dolegliwościom ważne jest ograniczenie kontaktu z substancjami w postaci dymu papierosowego oraz pyłów węglowych. Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) cechuje się słabo odwracalnym, rozwijającym się zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Dolegliwość ta występuje zazwyczaj u osób po 40.


Ograniczenie to wynika z choroby małych dróg oddechowych i zniszczenia (), o różnym nasileniu, miąższu płucnego, przy czym jest najczęściej związane. U wielu chorych dolegliwości sugerujące raka płuc są na tyle mało charakterystyczne, że nie zgłaszają się oni do lekarza, lekceważąc je. Bywa też, że choroba jest mylona z innymi. Rak płuca jest chorobą podstępną i przez bardzo długi czas jest niemy klinicznie, tzn.


Ropne choroby płuc - bakteryjne zapalenie płuc Zapalenie płuc o etiologii bakteryjnej dzielimy na dwa rodzaje: pozaszpitalne i szpitalne. W większości przypadków za zachorowanie odpowiada zakażenie bakterią Streptococcus pneumoniae , czyli dwoinką zapalenia płuc. Nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń może być wywoływane zaburzeniami krzepnięcia, bliznowaceniem lub stanami zapalnymi. Powikłaniami tego typu chorób mogą być np. Rak płuc jest chorobą (głównie) wieloletnich palaczy papierosów, czynnych i biernych.


Inne przyczyny raka płuc to zanieczyszczenie środowiska i typ pracy – w grupie ryzyka znajdują się osoby, które pracują przy przetwarzaniu substancji zawierających azbest i produkcji koksu. Najlepszy lekarz u jakiego byłam. Zamiast leków na domniemaną chorobę przepisał mi i skierowania na badania diagnostyczne, żeby najpierw dowiedzieć się na co choruję, a dopiero potem leczyć.


Choruję od kilku miesięcy i od żadnego lekarza dotychczas nie usłyszałam żadnej diagnozy, a nałykałam się wielu leków (w tym antybiotyków), które nic nie pomogły.

Jeśli chodzi o leczenie, ma ono na celu jedynie ograniczenie rozwoju związanych z chorobą objawów oraz utraty przez płuca swoich funkcji. Późne rozpoznanie choroby negatywnie wpływa na rokowania. Niestety, w przypadku zaawansowanej choroby, większość pacjentów z rakiem płuca nie kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego. Guz pierwotny płuc rośnie najczęściej w sposób bezobjawowy.


Jest to główny problem związany z jego wczesnym wykrywaniem i diagnostyką. Gruźlica płuc dawniej była chorobą powszechną - przed wprowadzeniem powszechnych szczepień ludzie ze wszystkich warstw społecznych zapadali na suchoty, mimo, że mówiło się o niej choroba nędzy. Obecnie w Polsce najwięcej zachorowań rejestruje się w województwach: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim i śląskim. Rozedma płuc to choroba, która polega na nieodwracalnym niszczeniu pęcherzyków płucnych i tym samym zmniejszeniu czynnej powierzchni oddechowej. Często występuje jako składowa przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.


Objawem rozedmy płuc jest przede wszystkim narastająca, utrudniająca funkcjonowanie duszność. POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to nieuleczalne schorzenie, w przebiegu którego występują problemy z oddychaniem wynikające z obturacji. Główną przyczyną jest palenie papierosów. Pierwsze objawy to odkrztuszanie wydzieliny, przewlekły kaszel, świszczący oddech, duszności. Wszyscy jesteśmy w grupie ryzyka - twojezdrowie.


Stan naszych płuc jest bardzo ważny dla naszego samopoczucia i oddziałuje na cały organizm. Lista lekarzy leczących choroby płuc w Łodzi. Sprawdź opinie pacjentów, adresy i bezpłatnie umów się na wizytę! Strona Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.


Informacje dla pacjentów, pielęgniarek i lekarzy. Procedury wysokospecjalistyczne. Badania wykonywane w Instytucie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty