wtorek, 26 stycznia 2016

Ból oka

Oczy są jednymi z najważniejszych narządów zmysłu. Narządy te, mimo iż ogromnie skomplikowane, są odpowiedzialne za odbieranie wrażeń wzrokowych w bardzo różnych warunkach. Ustalenie przyczyny może być bardzo trudne i może wymagać przeprowadzenia wielu badań, w związku z tym jedynym wyjściem jest udanie się do lekarza specjalisty - okulisty. Jaskra - nagły atak powoduje silny ból. W przypadku jaskry silny ból oka pojawia się nagle i promieniuje do kości twarzy, a niekiedy aż na tył głowy.


Dochodzi do silnego bólu oka, utraty ostrości widzenia, postrzegania tęczowych kół wokół źródeł światła, zaczerwienienia gałki ocznej, nienaturalnego poszerzenia źrenicy.

Ostry ból oka może mieć charakter powierzchowny lub głęboki, może być spowodowany przez ostre zamknięcie kąta przesączania (dawniej ostry atak jaskry). Lekarz zbierając wywia dowiaduje się o umiejscowieniu i charakterze bólu, stara się sprecyzować, gdzie ból jest zlokalizowany, czy w strukturach związanych z oczami (np. powieki), czy w oku, czy za gałką oczną w głębi. Jeśli pojawi się u nas jednocześnie ból oka i głowy, jak również nagłe pogorszenie widzenia, konieczne trzeba zgłosić się do okulisty. Objawy te mogą świadczyć o ostrym ataku jaskry, która w Polsce dotyczyć może nawet około 8tys.


Bólowi oka może towarzyszyć szereg innych dolegliwości, takich jak światłowstręt, łzawienie, podwójne widzenie, zaczerwienienie, ogran. Jeśli trwa krótko i nie powraca, można uznać, że jest to chwilowy nerwoból - podrażnienie któregoś z nerwów czuciowych w obrębie oka, spojówek lub powiek. Ale jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas lub nawraca, jest intensywny i towarzyszą mu dodatkowe objawy, nie należy zwlekać z zasięgnięciem porady lekarza, najlepiej.


Ból umiejscowiony jest przy górnej powiece, przy kącikach od wewnątrz i nad okiem (brew).

Czasem powody są bardziej niebezpieczne lub wręcz przeciwnie – prozaiczne. Ból oka po badaniu dna oka Witam. Poznaj możliwych przyczyn bólu gałek ocznych i dowiedz się, jak radzić sobie z bólem oczu i jak odróżnić niegroźną dolegliwość oczu od choroby! Często przyczynami wywołującymi ból oka są inne choroby, mogą to być np. Jak się okazuje, najczęściej ból oka jest spowodowany niegroźnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak przeciążenie wzroku, zmęczenie czy podrażnienie spojówek.


Niekiedy jednak zdarza się, że ból oka jest spowodowany poważną chorobą. Gradówki, ból oka i powieki Mam na gradówki na oku. Rozmnożyły się po usunięciu pierwszej. Od prawie lat stosuję erytromecyne do oczu, smarując codziennie wieczorem brzegi powiek.


Dodatkowo codziennie robie okład z cieplego jajk i rozmasowuję. Często świadczy o niegroźnym przeciążeniu narządu wzroku. Jednak pojawiający się ból oczu może wskazywać też na poważny stan chorobowy, zwłaszcza gdy uczuciu bólu towarzyszą także inne objawy. Od dnia badania oczu (także badania dna oka) boli mnie lewe oko przy mrużeniu, a szczególnie przy zamkniętych powiekach.


CO NALEŻY ZROBIĆ, KIEDY POJAWI SIĘ NAGŁY BÓL OKA? Ból występuje po zamrużeniu powiek. Jeśli ból utrzymuje się przez kilka godzin, trzeba szybko iść do specjalisty. CZYM MOŻE BYĆ SPOWODOWANY TEN BÓL?


Najbardziej typowe to: Mechaniczne uszkodzenie oka (zadrapanie lub mocne uderzenie) – np.

Przyczyny bólu mogą być najróżniejsze. Może być skutkiem nieleczonej bądź nieprawidłowo leczonej wady narządu wzroku. Ból głowy nad oczami to częsta przyczyna chorób okulistycznych. Pojawia się zwłaszcza w przebiegu jaskry. Odpowiada za niego wzrost ciśnienia w oku.


Ból ma świdrujący charakter. Stosuje się wówczas farmakoterapię. Pozytywne efekty u większości chorych wykazuje indometacyna. Patrząc na ekran, rzadziej mrugamy, co powoduje wysychanie śluzówki oka.


Najczęściej stosowanym sposobem na ból oczu jest wykorzystanie specjalnych kropli do oczu, które są dostępne w aptekach bez recepty. Jednak nie zawsze trzeba sięgać po preparaty farmakologiczne. Skuteczne jest zastosowanie odpowiedniej profilaktyki polegającej na ochronie oczu przed działaniem silnego wiatru. Ból rozlewa się od oka, a dokładnie okolic oczodołu, na policzek i skronie, odczuwalny jest też bolesny ucisk w okolicach oczu. Natomiast stan zapalny zatok klinowych nasila się w pozycji leżącej na plecach i podczas schylania się.


Ból promieniuje nawet od potylicy, poprzez czoło, skronie i do oczodołu. Czerwone oko” jest jednym z najczęściej spotykanych objawów okulistycznych. Zwykle oznacza obecność stanu zapalnego. Od paru lat dopadają mnie bóle głowy, które zawsze są umiejscowione nad lewym okiem.


Jakby głowę przedzielić na dwie połowy, to prawej nic nie dolega, natomiast na lewej stronie pojawia się ciągły ból, który nasila się z upływem czasu. Nie ma określonych dni kiedy mnie ta przypadłość dopada. Wczoraj jak grałem w kosza był wiatr i czułem, że coś wleciało mi do oka. Próbowałem to wyjąć ale na marne.


W domu mama powiedziała, że nic tam nie mam, tylko najprawdopodobniej sobie przetarłem. Tata mówił tak samo, również nic nie zauważył. Przy zapaleniu znajdujących się między oczami zatok sitowych chory odczuwa dyskomfort i ból lub ucisku przy wewnętrznym kąciku oka. Nasila się on przy kaszlu oraz kiedy leży na plecach.


Może się zmniejszać po uniesieniu głowy. Zapalenie usytuowanych pod policzkami zatok szczękowych charakteryzuje ból kości policzka jedno- lub.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty