poniedziałek, 1 czerwca 2015

Budowa i funkcje układu nerwowego

Ze względu na budowę układu nerwowego wyróżnia się ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego. Znajdują się w nim drogi nerwowe przewodzące impulsy z mózgowia oraz. Funkcje: - Odbiera i analizuje bodźce ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.


Kontroluje pracę narządów wewnętrznych. Odpowiada za wyższe czynności nerwowe (pamięć, inteligencja).

Podział układu nerwowego wg kryterium anatomicznego. To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności. Budowa układu nerwowego jest równie skomplikowana, jak jego funkcje.


Obwodowy układ nerwowy tworzony jest przez par nerwów rdzeniowych i par nerwów czaszkowych. Pozwala to na odbieranie doznań uczuciowych. Nerwy przekazują informacje pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami. Funkcją autonomicznego układu nerwowego jest utrzymanie homeostazy organizmu.


Jego funkcjonowanie jest niezależne od naszej woli i ma charakter automatyczny. Układ somatyczny funkcjonuje na zasadzie.

Do układu nerwowego ośrodkowego zaliczamy mózgowie i rdzeń kręgowy. Mózgowie znajduje się w jamie czaszki, a rdzeń kręgowy w kanale kręgowym. Połączenie pomiędzy nimi zapewnia otwór wielki, który znajduje się w podstawie czaszki.


Oddziałuje on na funkcje organizmu, takie jak poruszanie się, oddychanie czy krążenie krwi. Nie trzeba tutaj chyba szerzej tłumaczyć tego, że tak jak budowa i funkcje ośrodkowego układu nerwowego są dość skomplikowane, tak i podobnie jest z procesem jego rozwoju - różne patologie, które zakłócają rozwój OUN (np. różne szkodliwe czynniki, na które eksponowany jest płód w trakcie ciąży) mogą skutkować wadami. Podstawowym elementem budowy układu nerwowego jest komórka nerwowa (neuron), złożona z ciała komórkowego i wypustek. Neurony przewodzą informacje w postaci sygnału elektrycznego. Nerwy są wiązkami włókien nerwowych - aksonów.


Układ nerwowy człowieka dzielimy na układ ośrodkowy i obwodowy. Ich długość osiąga czasem nawet metr. Anatomia i poznawcze funkcje układu nerwowego Adriana Schetz. Ogólna budowa układu nerwowego. OUN PUN MÓZG RDZEŃ KRĘGOWY RUCHOWY CZUCIOWY SOMATYCZNY AUTONOMICZNY WSPÓŁZÓLNY PRZYWSPÓŁZÓLNY MAMY DWA MÓZGI?


Budowa i funkcje układu nerwowego Bartek Góralczyk. Unsubscribe from Bartek Góralczyk? OUN to centrum kontroli całego. Można zatem powiedzieć, że jest łącznikiem nadrzędnych części układu nerwowego z prawie całym organizmem.


Tworzące obwodowy układ nerwowy parzyste nerwy mózgowe i rdzeniowe wiążą poszczególne receptory i efektory z mózgiem i rdzeniem.

Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką? Autonomiczny układ nerwowy zwany też układem wegetatywnym jest częścią obwodowego układu nerwowego wyróżnioną pod względem specjalizacji czynnościowej, a nie budowy anatomicznej. Układ ten odpowiadając za regulację stanu środowiska wewnętrznego organizmu kieruje pracą narządów wewnętrznych oraz częściowo. Funkcje integracyjne układu nerwowego i hormonalnego.


Oba układy, nerwowy i hormonalny, wykazują sprzężenie zwrotne funkcji. Impulsy nerwowe dochodzą do gruczołów wydzielania wewnętrznego, wywołują ich reakcje w postaci przenikania do krwi hormonów (produkowanych przez te gruczoły). Wartość układu nerwowego polega na zapewnieniu koordynacji poszczególnych części ciała i utrzymaniu go homeostazy (stanu równowagi).


Dzięki jej pracy następuje adaptacja organizmu na wszelkie zmiany, zwane adaptacyjne zachowania (stan). Nowe odkrycie w budowie mózgu może być kluczem do zrozumienia starzenia układu nerwowego. Skoro zatem naczynia limfatyczne odprowadzają chłonkę zawierającą białka z ośrodkowego układu nerwowego, to w przypadku uszkodzenia. Prezentacja-układ nerwowy.


Podstawową komórką, która odpowiada za budowę układu nerwowego jest komórka nerwowa, czyli neuron, których w organizmie jest nawet kilkanaście miliardów, pełniących ważne funkcje w układzie nerwowym. Informacje, zarówno te, które pochodzą z zewnątrz organizmu, jak i te, które płyną z poszczególnych narządów wewnętrznych, po dotarciu do ośrodkowego układu nerwowego oczywiście nie pozostają bez jego reakcji. Ta reakcja może być natychmiastowa lub opóźniona w czasie, w zależności od bieżących potrzeb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty