środa, 24 czerwca 2015

Tiki wokalne u dzieci

Tiki nerwowe: przyczyny. Tak właśnie bywa u dzieci, u których zaburzenia tikowe mogą objawiać się w pewnym okresie ich życia (zazwyczaj podczas dojrzewania), po czym odnotowywane jest (najczęściej samoistne) ustąpienie tych mimowolnych czynności ruchowych. Czasem tikom towarzyszą dźwięki: chrząkanie, pociąganie nosem, cmokanie, powtarzanie jakiegoś słowa.


Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Rok temu doszły tiki wokalne: powtarza własne słowa, końcówki słów lub chrząka. Często w czasie siedzenia zaczyna machać rękoma i nogami. Byłam z nim u neurologa (ponieważ chodzi i biega na sztywnych nogach), lekarz wykluczyła powikłania neurologiczne, na temat tików kazał iść do psychiatry.


Są nagłymi, cyklicznie powtarzającymi się ruchami bądź gestami. Dowiedz się jak leczyć tiki. Często przypominają normalnie wydawane odgłosy lub słowa i są odbierane. Mamy czy miałyście kiedyś problemy z tikami u dzieci?


Tak naprawdę każdy z nas mniej więcej zdaje sobie sprawę, jak wyglądają – dziecko (lub dorosły) w różnych sytuacjach zaczyna mrugać powiekami czy chrząkać. W przypadku występowania należy zadbać o relaks i regularny tryb życia malucha, nie narażać go na stres i niepewność oraz bycie świadkiem. Charakterystyczne jest to, że w przeciwieństwie do tików. Nad tikiem tym w pewnym stopniu można zapanować. Powoduje to jednak wzrost napięcia wewnętrznego, który po przekroczeniu „progu krytycznego” prowadzi do wyładowania motorycznego oraz wokalnego.


Wykazano, iż tiki nerwowe występują częściej u chłopców i mężczyzn niż u kobiet. Tuk nerwowy to krótkotrwały, mimowolny ruch, skurcz mięśni, nad którym nie można zapanować. Tikami mogą być zarówno ruchy konkretnej części ciała, np. Mogą pojawić się w każdym wieku, jednak to u dzieci i nastolatków rozwijają się najczęściej.


Bardzo się martwimy ponieważ u naszego 7-latka po raz kolejny pojawiły się tiki wokalne. Nasz starszy syn miał w tym wieku tik mruganie oczami, z którego wyrósł. Może się jednak zdarzyć, że tiki ulegną utrwaleniu i będą stanowiły poważny problem w dorosłym życiu, uniemożliwiając wtedy zazwyczaj. W przypadku podejrzenia tiku nerwowego, warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, neurologiem i psychologiem. Leczenie tików nerwowych u dzieci.


W przypadku, gdy tiki nerwowe utrudniają dziecku codzienne funkcjonowanie lub trwają ponad rok, należy udać się do neurologa. Moja córka od dłuższego czasu ma silne tiki ruchowe i wokalne. Dziecko nie powinno czuć się inne, napiętnowane. Skurcze mogą dotyczyć jednego lub kilku mięśni jednocześnie (tiki ruchowe), a także strun głosowych i aparatu mowy (tiki wokalne). Tik – krótkotrwały, stereotypowy, mimowolny ruch określonej części ciała (np. mruganie powieką, marszczenie czoła, zaciskanie pięści).


Jeśli zaobserwuje się np. Powstaje najczęściej na tle psychicznym, zwykle u dzieci. Terapia uciążliwych tików opiera się na stosowaniu neuroleptyków. Zwykle nie wymaga leczenia.


Niekiedy jest objawem uszkodzenia układu. Tikami nerwowymi nazywamy zwykle specyficzne, mimowolne ruchy, które stale się powtarzają. Co wiemy o tikach nerwowych? Najczęściej są to tiki motoryczne lub wokalne, ale nie oba naraz.


Przewlekłe tiki zdarzają się rzadziej niż ich przejściowy odpowiednik i dotykają mniej niż dzieci. Chłopcy i mężczyźni mają tiki częściej niż dziewczęta i kobiety. U dzieci prawdopodobny okres występowania ruchów mimowolnych (tików) to wiek 4-lat.


Pojawiają się więc najczęściej w wieku przedszkolnym, ale potem w większości przypadków zanikają i nie wymagają leczenia. Tikami objawia się wtedy nierozładowane napięcie nerwowe w sytuacji niedojrzałego układu nerwowego. Początek choroby następuje najczęściej w wieku 7-lat, a złożone tiki wokalne i motoryczne dołączają się po kilku latach jej trwania. Najbardziej charakterystycznymi objawami towarzyszącymi są obsesje i kompulsje. W literaturze podkreślona jest różnica pomiędzy.


Ważne jest to, że tiki wokalne również powtarzają się, więc u chorego można zauważyć tendencje do formułowania określonych kilku słów lub zdań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty