czwartek, 25 czerwca 2015

Dziwne tiki u dziecka

Tiki nerwowe u dziecka to powtarzające się, mimowolne ruchy, np. Czasem tikom towarzyszą dźwięki: chrząkanie, pociąganie nosem, cmokanie, powtarzanie jakiegoś słowa. Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Dzisiaj zauważyłam dziwne zachowanie u mojego 8miesiecznego dziecka.


Wzbudzają w rodzicach lęk, zaskoczenie i wstyd. Maluch, który przewraca lub mruga oczami, wykonuje dziwne miny, przechyla głowę na jedną stronę, potrząsa nią czy wysuwa co chwilę język wymaga konsultacji lekarskiej.

Na tiki nerwowe trzy razy częściej cierpią chłopcy niż dziewczynki. Prawdopodobnie jest to związane z większą otwartością płci pięknej i lepszym radzeniem sobie z przeżyciami emocjonalnymi. Gdy odkryjesz je u swojego dziecka, albo podejrzewasz, że występują, udaj się po poradę do swojego lekarza pediatry.


Leżąc w łóżeczku przy zabawie w powiedz mama jeśli to ma jakiekolwiek. Tiki to nawracające, nierytmiczne (to znaczy niepojawiające się z regularnością) stereotypowe (o podobnym u jednego chorego obrazie), krótkotrwałe, szybkie, czasami gwałtowne ruchy (tiki ruchowe) lub dźwięki produkowane przez strumień powietrza przechodzący przez nos, gardło, usta (tiki tzw. wokalne, dźwiękowe).


Często u dziecka cierpiącego na zaburzenia lękowe spotyka się objawy charakterystyczne dla dwóch lub więcej wymienionych wyżej jednostek. U dzieci cierpiących na fobie lub zespół lęku uogólnionego mogą występować napady paniki, a dziecko z mutyzmem wybiórczym może mieć jednocześnie objawy lęku separacyjnego. Konieczne jest wyeliminowanie przyczyny tików, a mianowicie wyleczenie dziecka z pasożytów (głównie glista, którą ma ponad z nas).

Jej odchody dostają się do mózgu dziecka oddziałując na centralny układ nerwowy, stąd tiki i różne dziwne zachowania (obgryzanie paznokci, chrząkanie, zgrzytanie zębami, i wiele innych). Tak właśnie bywa u dzieci, u których zaburzenia tikowe mogą objawiać się w pewnym okresie ich życia (zazwyczaj podczas dojrzewania), po czym odnotowywane jest (najczęściej samoistne) ustąpienie tych mimowolnych czynności ruchowych. Szukać pomocy u specjalisty – psychologa, psychoterapeuty. Nie zwracać na dziecko uwagi w sytuacji, gdy tiki występują, natomiast obdarzać zainteresowaniem i uwagą, a także chwalić w czasie, gdy tiki się nie pojawiają.


Ważne jest jednak, by nie traktować tików jako porażki, robić dziecku wyrzutów. Mój roczny synek od kilku tygodni co jakiś czas bez powodu wzrusza ramionami robi tak w różnych sytuacjach - podczas zabawy jedzenia podczas spacerów - generalnie nie zauważyłam żeby robił to w konkretnych sytuacjach zastanawiam się, czy to normalne? Budzi się w nocy z płaczem, ma bardzo niespokojny sen. Ale robi to tylko jak idziemy spać, pije mleko. Gdy tylko zorientujemy się, że dziecko ma tiki nerwowe, należy udać się do neurologa dziecięcego.


Najbardziej prawdopodobne jest to, iż usłyszymy uspokajające słowa typu: „To zdarza się u dzieci, prawdopodobnie przejdzie samoistnie”. Tag: dziwne tiki u dziecka. W procesie mówienia biorą udział mięśnie narządów oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych.


Gdy tiki są nasilone, dziecko warto. Tiki występują w ciągu dnia, nasilają się pod wpływem stresu, zanikają podczas snu. Dziecko może mrugać oczami, robić dziwne grymasy twarzy, podrzucać ramionami.


Tiki pojawiają się najczęściej między 5. Odznaczają się uporczywością i długim trwaniem.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. PLiki cookies stosujemy w celu świadczenia uśług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany. Szescioletni synek od około miesiąca ma dziwne tiki twarzy.


Mam taki właśnie problem. Byliśmy już u neurologa, czekamy na wyniki eeg. Czy któraś z was miała podobny problem z dzieckiem?


Tiki są dla dziecka przykrym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli spotykają się z nietolerancją i niezrozumieniem otoczenia. Czasami rodzice nie wiedzą jak się zachować, karcą dziecko lub przeciwnie – traktują w sposób ulgowy. Nie są to postawy właściwe. Terapia farmakologiczna zespołu Tourette’a u dziecka ma charakter objawowy.


U dzieci obserwuje się tiki, które zazwyczaj przemijają i nie są związane z zespołem Tourette’a. Dziecko nerwowe i niespokojne może nam się wydawać niegrzeczne. Nadpobudliwy brzdąc stroi miny, obgryza paznokcie, bezustannie mówi lub wydaje dziwne odgłosy, wierci się i macha rękami, ciągle o coś się raniąc. Skąd bierze się nerwowość dziecka?


Być może przyczyna tkwi głębiej - nadpobudliwość i nerwowość to reakcja, wynikająca z braku więzi z własnym ciałem. W Polsce na epilepsję choruje około populacji. Jest to mniej więcej 4tysięcy osób. Padaczka to choroba ośrodkowego układu nerwowego.


Cieszę się, że postanowiłeś napisać ten list, bowiem zdecydowanie można Ci pomóc w obecnej sytuacji. Może być wrodzona, jak i nabyta. Z Twojej wiadomości wynika, że w przeszłości udało Ci się pokonać tę przypadłość stąd też sądzę, iż podobnie może być w tym przypadku.


Czytajac tutaj te wszystkie wpisy tutaj,ja te mamtki rozumiem az zanadto. Ostatnio w przedszkolu jest nieznosny,pare dni temu bylam na ,,dywaniku”u nauczycielki a dzisiaj u pani psycholog. To wydaje się śmieszne ale tak nie jest.


Zazwyczaj jest tak, że najpierw raz mocno zaciśnie powieki, a potem kilka razy bardzo szybko.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty