poniedziałek, 22 czerwca 2015

Choroba zaniku pamięci

Zaniki pamięci w przebiegu chorób przewlekłych – objawy. Objawem pozwalającym rozróżnić sporadyczne „zapominalstwo” od poważniejszego schorzenia, jakim są zaniki pamięci, jest na przykład uświadamianie sobie po jakimś czasie, że rzeczywiście zapomniało się coś zrobić. Jeśli dana osoba jest w stanie przypomnieć sobie.


Każdemu z nas zdarza się niekiedy zapomnieć, gdzie pozostawiliśmy na przykład klucze czy inne przedmioty. Jeśli przypomnimy sobie po kolei, co robiliśmy w tym czasie, to najczęściej odtworzymy gdzie je położyliśmy i uda się je odnaleźć.

Takie zdarzenia, występujące sporadycznie, nie powinny budzić niepokoju. Natomiast człowiek z zaburzeniami pamięci nie jest w stanie. W ogólnym podziale zaburzeń pamięci wyróżnia się dwie kategorie: ilościowe (dysmnezje) oraz jakościowe zaburzenia pamięci (paramnezje).


Zaburzenia pamięci i intelektu to stan, który określa się terminem otępienie, czyli demencja. Jako definicję tego stanu przyjmuje się obniżenie funkcji intelektualnych człowieka w odniesieniu do ich poprzedniego, przedchorobowego poziomu, które powoduje problemy w życiu codziennym chorego. Najczęściej jednak problem z pamięcią pojawia się w przebiegu chorób neurologicznyc.


Zwykle ten typ dolegliwości pojawia się w wieku podeszłym. Wywołane chorobą zaburzenia funkcji intelektualnej, takie jak pamięć, orientacja i myślenie, mogą być niewielkie i utrzymywać się na stale jednakowym poziomie, mogą też być wyraźnie nasilone i szybko postępujące.

Witam, z tego co Pani napisała to najprawdopodobniej utrata pamięci jest związana z niedotlenieniem mózgu i wysokim ciśnieniem. Jeśli ten stan nie trwał zbyt długo, to mama powinna wrócić do sprawności umysłowej, pod warunkiem, że nie są to symptomy rozwijającej się choroby otępiennej. Skutkuje to zanikiem w zajętych obszarach z degeneracją w płatach skroniowych i ciemieniowych, jak też w części płatów czołowych i zakrętach obręczy.


Zaburzenia te, początkowo niewielkie z czasem narastają, mogąc przemienić się w poważną chorobę. Schorzenie polega na stopniowym zaniku neuronów i zmniejszaniu się połączeń międzyneuronalnych. Otępienie pierwotne to np.


Do wtórnych postaci otępienia zalicza się np. Alzheimera czy otępienie z ciałkami Lewego. Od pewnego czasu zaobserwowałam, że nie pamięta czynności, które wykonywał rano. Objawy rozwijają się z łagodnych zaburzeń poznawczych, kiedy zaniki pamięci, na skroś etapy zaburzeń poznawczych i innych, wykluczając wybór samodzielnego funkcjonowania, przede wszystkim w późnych stadiach choroby.


Skontaktować się z lekarzem, jeśli po upływie tego nie można wyjaśnić za pomocą prostych przyczyn. Typowe objawy tej choroby to zaniki pamięci, postępujące otępienie, wybuchy złości, strachu, głęboka apatia, chwilowe zaniki pamięci choroby problemy w poruszaniu się i bezładne ruchy. Problemy z pamięcią mogą pojawić się nie tylko z wiekiem, ale również w wyniku pewnych urazów mechanicznych czy zaniedbań z naszej strony. Warto dowiedzieć się więc czegoś więcej o przyczynach, objawach i sposobach radzenia sobie z podobnymi zaburzeniami. Miałam wczoraj taki incydent: nagle, bez konkretnej przyczyny zauważyłam jakieś dziwne zaburzenia pamięci.


W jednej chwili zorientowałam się, że jestem zdezorientowana, straciłam wybiorczo pamięć, co do daty, roku, dnia, nie pamiętałam daty urodzin dzieci ani imion dzieci bratanicy, która akurat u mnie była. Duży wpływ na zaburzenia pamięci ma wiek.

Na przykład gdy pojawia się demencja, czyli zaburzenia pamięci i intelektu. Objawem poprzedzającym demencję może być depresja, która także negatywnie wpływa na pamięć. Osoba cierpiąca na demencję w zaawansowanym stadium nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie. Niepamięć może dotyczyć ważnych wydarzeń z życia osoby, znanych dotychczas, osób bliskich oraz tego, kim się jest. Amnezja to inaczej niepamięć lub zanik pamięci.


Słaba pamięć sama w sobie nie jest chorobą, a zwykle objawem jakiejś innej choroby, innego zaburzenia, dlatego też leczenie objawowe może być bezskuteczne. Trzeba znaleźć przyczynę problemów z pamięcią u Pani syna. Najpowszechniejsze przyczyny osłabienia pamięci , Osoby doświadczające osłabienia pamięci stają się zapominalskie i niezdolne do przyswojenia nowych informacji. Mam zaniki pamięci, co robić? Przyczyn może być wiele.


Sprawa dotyczy zaników pamięci krótkotrwałej, świeżych informacji. Ostatnio, gdy ktoś mi coś powie (albo każe zrobić), po chwili nie pamiętam o czym było mówione, muszę wrócić i spytać o co chodziło. W zaroślach nad rzeką zostaje znalezione ciało właściciela jednego z sandomierskich przedsiębiorstw.


Po przybyciu na miejsce zdarzenia, policjanci postanawiają wezwać komendanta Możejkę. Wtedy słyszą dźwięk telefonu dochodzący ze skarpy. Znajdują tam nieprzytomnego komendanta. Kiedy Możejko odzyskuje świadomość w szpitalu, okazuje się, że stracił pamięć.


W późnej fazie choroby chory często ma problemy z samodzielnym przyjmowaniem posiłków, a nawet zapomina o tym, że powinien.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty