środa, 25 września 2019

Niekontrolowane ruchy rąk

Ruchy atetotyczne to powolne czynności ruchowe o charakterze wijącym, skręcającym (przykładem może być nadmierne wykręcanie palców). Dotyczą one głównie dalszej części kończyn (szczególnie przedramion oraz rąk), ruch odbywa się w płaszczyźnie równoległej do osi kończyny. Są dość często spotykane u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Zdarzają się też w opisanej wyżej pląsawicy Huntingtona, chorobie Wilsona oraz w niektórych innych rzadkich chorobach genetycznych. To jedna z najczęściej spotykanych form dystonii.


Dystonia to mimowolne nadmierne napięcie mięśni i ich powolne, niekontrolowane ruchy, które powodują upośledzone ułożenie tułowia oraz kończyn.

Dystonia może mieć charakter ogólny, wówczas zaczyna się już w okresie dzieciństwa i prowadzi do unieruchomienia. Niekontrolowane ruchy dotyczą rąk, języka i twarzy. Dyskineza późna objawia się m. Co istotne, te symptomy mogą utrzymywać się nawet już po przerwaniu stosowania leków neuroleptycznych. Bywało też tak ,że mając takie niekontrolowane ruchy rąk , idąc po prostu upadłam na kolana. Boje się , że to są jakieś objawy padaczkowe.


Nikt w mojej rodzinie nie ma czegoś takiego, padaczki również nie ma. W zespole tym obserwuje się ruchy kończyn dolnych, występujące szczególnie po położeniu się do łóżka.

Ruchy te są spowodowane nieprzyjemnymi doznaniami (mrowienie, palenie) w kończynach dolnych. Poruszanie kończynami lub chodzenie przynosi ulgę. Tiki zazwyczaj rozpoczynają się około 7. Drżenie rąk to występujące mimowolnie ruchy grup mięśni. U wielu osób występuje w sytuacjach stresujących, np.


Sa takie niekontrolowane ,samoistne odruchy na które nie bardzo mam wpływ. W Internecie nazywają cos takiego zespolem niespokojnych nog. Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadów i objawów klinicznych. Należy także wykluczyć istnienie innych chorób, takich jak choroba Parkinsona, mózgowe porażenie dziecięce czy pląsawica.


Ostatnio dość często zdarzają mi się niekontrolowane ruchy rąk (wypadają mi wtedy przedmioty z rąk) oraz utrata przytomności trwająca chwilę. Mimowolne ruchy rąk i utraty przytomności przy reumatoidalnym zapaleniu stawów Od kilku lat choruję na reumatoidalne zapalenie stawów. Dlaczego mam mimowolne ruchy rąk i nóg? Dzien dobry, Od jakiegoś czasu mam objawy, które mnie niepokoją. Czasami pojedyńczo, czasem obydwie kończyny.


Wiele lat badań nad autyzmem wykazuje, że co pewien czas występują u osób autystycznych: mimowolne ruchy lub tiki. Poza tym również bardzo drętwieją mi ręce i nogi. Tiki to gwałtowne, nieplanowane, powtarzające się działania, które spontanicznie przydarzają się dziecku.

To ciągłe pociąganie nosem doprowadza mnie do szału! Mimowolne skurcze mięśni przed snem i podczas snu wynikać mogą również z zespołu niespokojnych nóg, którego objawy można jedynie. Okresowe ruchy kończyn podczas snu, okresowe ruchy kończyn we śnie, mioklonie nocne – zaburzenie snu cechujące się występowaniem mimowolnych skurczów mięśni kończyn dolnych (rzadziej górnych), w trakcie zasypiania lub snu. Rozpoznaje się je na podstawie wywiadu i wyniku polisomnografii.


Jeśli od czasu do czasu w sposób niekontrolowany drży ci powieka czy warga, nie ma się czym przejmować. To może być efekt gorszych dni, przedawkowania kawy - samo przejdzie. Podobnie się sprawy mają, gdy dochodzi do szybkich, powodujących mimowolne drżenie, skurczy mięśni ręki (przedramienia), okolic uda, łydki. Najczęstszą przyczyną drżenia u ludzi młodych są zaburzenia emocjonalne.


Rzadziej przyczyna leży w poważniejszych dolegliwościach, chociażby zaburzeniach metabolicznych. W prawej kończynie tego ruchu nie ma. I może bym się nie niepokoiła, ale od tygodnia pojawiła się również taki niekontrolowany ruch głową - przeczący. I choć rzeczywiście wiele osób w podeszłym wieku skarży.


Początkowo choroba powoduje niekontrolowane ruchy różnych części ciała (ruchy pląsawiczne), drżenie rąk i nóg, zwiotczenie mięśni. Do tego dochodzą: problemy z pamięcią, otępienie, stany depresyjne, zaburzenia umysłowe, zachowania agresywne, manie powtarzania pewnych czynności, napady padaczkowe. Ułożenie rąk – gdy słowa i gesty nie pasują do siebie nie da się tego przeoczyć. Szczególną rolę odgrywa kciuk, który pokazuje siłę osobowości, charakter, zdradza wyższość i pewność siebie.


Wyjawia także, co myślimy o sobie. Skierowane palce w dół działają podobnie ja „kciuk cesarza Nerona skierowany w dół. Bardzo często, w tych bardzo wczesnych stadiach choroby, chory nie szuka porady lekarza i może minąć kilka lat, zanim choroba jest medycznie zdiagnozowana. Tiki nerwowe są szczególnym rodzajem ruchów mimowolnych. Są to jednolite, nagłe, niezależne od woli (czasem można je zatrzymać na krótką chwilę), niekontrolowane, impulsywne, niecelowe, powtarzalne ruchy lub skurcze różnych mięśni, a nawet całych grup mięśniowych.


Otóż mojemu chłopakowi jak mnie wczoraj przytulił na dobranoc to ręka tak dziwnie latała, trzęsła się - nie wiem jak to opisać. Miała takie niekontrolowane ruchy. Jak mu pomóc, aby mi nie powiedział, że jestem wariatką i sobie zmyślam. Tiki są to jednolite, powtarzające się ruchy mimowolne małej grupy mięśni.


Tiki pogłębia stres i zdenerwowanie. Chłopcy i mężczyźni mają tiki częściej niż dziewczęta i kobiety. Tiki występują częściej u dzieci i młodzieży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty