wtorek, 10 września 2019

Badanie ucha

Tympanometria to badanie polegające na ocenie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym (czyli części ucha zewnętrznego, odpowiedzialnej za przekazywanie dźwięków pobranych z otoczenia przez małżowinę uszną do błony bębenkowej). Wykonuje się je między innymi wtedy, gdy pojawił się ból ucha, infekcja lub ubytek słuchu. Badane jest wnętrze uszu, tj. Pozwala to lekarzowi uzyskać punkt odniesienia pomocny w badaniu ucha chorego, pacjent natomiast ma okazję, by oswoić się z procedurą.


Większość z nas w swoim życiu doznała nieprzyjemnego zjawiska, jakim jest ból ucha. Bardzo często objaw ten jest równoznaczny z toczącym się procesem zapalnym w uchu.

Zapalenie ucha to głównie problem okresu dzieciństwa, niemniej w zależności od typu zapalenia i miejsca rozwoju procesu infekcyjnego, choroba ta może dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Podczas badania rejestrowane są zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym, które powodują wychylenia błony bębenkowej. Nieprawidłowości w wychyleniach rejestrowane są przez tympanometr, bez konieczności współpracy z Pacjentem.


Uszy mogą być także zbadane, jeśli istnieje podejrzenie ich zakażenia z powodu: gorączki, bólu ucha, utraty słuchu. Wielu pacjentów w opiece podstawowej zgłasza się z bólem ucha (otalgią). Kiedy ucho jest źródłem bólu (otalgia pierwotna), wynik badania przedmiotowego jest zwykle nieprawidłowy.


Kiedy ucho nie jest źródłem bólu (otalgia wtórna), wyniki badania ucha są zwykle prawidłowe. Subiektywne badania słuchu, w przeciwieństwie do badań obiektywnych, wymagają aktywnej współpracy osoby badanej (od osoby badanej wymaga się świadomej informacji zwrotnej np. czy dźwięk jest słyszalny).

Audiometria tonalna to badanie słuchu, dzięki któremu można dowiedzieć się, czy przyczyna niedosłuchu jest zlokalizowana w uchu środkowym, wewnętrznym, czy dalszych odcinkach drogi słuchowej. Możesz je także zrobić, jeśli w pracy jesteś narażona na czynniki uszkadzające narząd słuchu (hałas, wibracje, związki chemiczne). Rozstrzyga ono o rozpoznaniu chorób ucha środkowego i nie można go zastąpić oceną objawów o nikłej wartości diagnostycznej, jak. Laryngolog w celu oceny stanu ucha środkowego i wewnętrznego, w diagnostyce szumu usznego, zawrotów głowy, głuchoty.


W dniu badania należy umyć badaną część ciała, nie smarując jej po kąpieli masłami czy kremami do pielęgnacji. Przed zabiegiem warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, jednak zazwyczaj nie jest konieczne ich odstawienie na czas badania. Sprawdź ceny, opinie i umów wizytę online w pierwszym wolnym terminie - wystarczy jedno kliknięcie. Endoskopia to badanie diagnostyczne polegające na obserwacji górnych dróg oddechowych przy użyciu sztywnej sondy z kamerą o najwyższej jakości obrazu, która jest wprowadzana bezpośrednio do badanego nosa, ucha, czy krtani. Wziernikowanie uszu jest przeprowadzane przy użyciu urządzenia nazywanego otoskopem, stąd inna nazwa badania – otoskopia.


Słuch tracimy w sposób powolny i często niezauważalny. Im wcześniej zgłosimy się na badanie profilaktyczne, tym szybciej pojawi się szansa rozpoznania zaburzeń i ubytku słuchu i podjęcia odpowiednich działań profilaktycznych. Krzywa powstająca w wyniku określania tych dźwięków, nazywana jest krzywą przewodnictwa powietrznego.


Oznaczana jest ona przez połączone kółka dla prawego ucha oraz połączone niebieskie znaki “x” dla ucha lewego. Videootoskopia (badanie endoskopowe ucha) Videootoskopia polega na wprowadzeniu otoskopu do przewodu słuchowego i oglądaniu obrazu na monitorze. Jest to najdokładniejsza wizualna metoda oceny błony bębenkowej oraz struktur ucha zewnętrznego. Ból ucha należy do najostrzejszych odczuwanych przez człowieka, najczęściej pojawia się u dzieci do trzeciego roku życia.


W większości przypadków dopada w nocy, a opisuje się go jako pulsujący, tętniący, a czasami także i przeszywający. Sama dolegliwość powstaje poprzez nagromadzenie płynów w trąbce Eustachiusza – to one naciskają na ucho, co wywołuje ból i dyskomfort.

Podobnie jak przy użyciu mikroskopu, stosując endoskop i kamerę oglądamy ucho pod powiększeniem. Pozwala to łatwiej dostrzec zmiany w obrębie przewodu słuchowego, błony bębenkowej i ucha środkowego. Jak rozpoznajemy ostre zapalenie ucha środkowego? Rozpoznanie zapalenia ucha środkowego musi być potwierdzone badaniem otoskopowym (wziernikowanie i ocena ucha). Ból ucha jest najczęściej odczuwany w jego wnętrzu, a jego przyczyną jest podrażnienie receptorów bólowych przez toczący się proces zapalny ucha lub zapalenie przeniesione do ucha z innych narządów szyi i głowy.


Ból pierwotny ucha, czyli spowodowany infekcją ucha, jest zazwyczaj ostry i występuje wyłącznie w obrębie ucha. Jest to badanie oceniające stan faktyczny ucha środkowego. Zwane też otoskopią lub wziernikowaniem ucha. Przed badaniem lekarz ogląda ucho zewnętrzne i okolicę zauszną.


Cel: Bezpośrednia ocena ucha zewnętrznego i pośrednia ucha środkowego przez ocenę błony bębenkowej. Przygotowanie: Brak zaleceń. Otoskopia, wziernikowanie ucha – jest to badanie fizykalne ucha, w którym ocenia się przewód słuchowy zewnętrzny i pośrednio ucho środkowe przez ocenę błony bębenkowej.


W przypadku perforacji błony bębenkowej ogląda się też zawartość jamy bębenkowej. Do wykonania otoskopii stosuje się wziernik uszny, który wprowadza się do przewodu słuchowego zewnętrznego po uprzednim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty