czwartek, 19 września 2019

Badanie neurograficzne

EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób nerwowo-mięśniowych, ponieważ pozwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, ustalić ich wielkość i charakter, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym mięśniu. Badanie neurograficzne pozwala ocenić przewodzenie impulsów w grubych, zmielinizowanych włóknach czuciowych oraz ruchowych badanych nerwów. Aby wykonanie tego badania było możliwe, zazwyczaj stymuluje się nerwy obwodowe w ich punktach anatomicznych, w których przebiegają one powierzchownie i są łatwo dostępne.


Pierwsze w nich to badanie neurograficzne (ENG), które służy ocenie przewodzenia w nerwach obwodowych. W trakcie badania pobudza się włókna czuciowe i ruchowe nerwów obwodowych za pomocą bodźców elektrycznych o niewielkim natężeniu. Robi się to za pomocą płaskiej elektrody mocowanej do ciała. Polega na pobudzaniu włókien czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych bodźcem elektrycznym o niewielkim natężeniu. Stosuje się płaską elektrodę powierzchniową, którą przymocowuje się do skóry.


Badania elektromiograficznego mięśni przy pomocy jednorazowej, sterylnej elektrody igłowej. W badaniu są stosowane elektrody powierzchniowe przymocowane do skóry. Elektromiografia polega na badaniu prądów czynnościowych mięśni. Elektroneurografia (ENG) to badanie neurologiczne, którego celem jest ocena funkcji nerwów obwodowych - włókien ruchowych i czuciowych.


Jest ono pomocne w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego, ponieważ pomaga zlokalizować uszkodzone nerwy, określić wielkość patologicznych zmian, różnicować ich charakter, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym nerwie. Jeśli badanie EMG wykaże, że nerw pośrodkowy jest uciśnięty w jego odcinku dystalnym, a dokładniej – w kanale nadgarstka, jedynym sensownym leczeniem jest zabieg operacyjny. Poniżej przedstawiamy zestawienie pracowni, w których możliwe jest wykonanie tego badania. W przeważającej liczbie przypadków stosuje się jedynie płaską elektrodę powierzchniową, którą przymocowuje się do skóry.


EMG) badanie pobudliwości mięśni (np. próba tężyczkowa) ocenę transmisji nerwowo-mięśniowej (np. próby miasteniczne). EMG umożliwia między innymi rozpoznanie miastenii. Badania neurograficzne: polega na pobudzeniu włókien czuciowych, ruchowych nerwów obwodowych impulsami elektrycznymi o niewielkim natężeniu, rzędu kilkunastu miliamperów. Badania wykonywane są na aparacie 8-kanałowym Dantec Keypoint Natus G aparacie 4-kanałowym Keypoint Medtronic oraz MagPro Medtronic. Wykonywane są również badania elektromiograficzne i neurograficzne (EMG) oraz szeroki zakres badań potencjałów wywołanych – somatosensorycznych, motorycznych, dermatomalnych i wzrokowych.


Badania te mają zastosowanie w diagnostyce chorób mięśni, nerwów obwodowych, dyskopatii, chorób rdzenia i SM. Po pierwsze, badanie nie zapewnia informacji o zmianach strukturalnych w obrębie nerwu, pozwala ocenić tylko ich skutek. Po drugie, nie pozwala ocenić stosunków anatomicznych w bezpośrednim sąsiedztwie nerwu.


Badanie EMG składa się z dwóch etapów: badania ENG, czyli badania przewodnictwa nerwowego oraz badania mięśnia przy pomocy elektrody igłowej (badania EMG). Badanie jest całkowicie bezpieczne dla organizmu i może być wykonywane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, nie wyłączając kobiet w ciąży i osób ze stymulatorem serca. Specjalizuje się w chorobach nerwowo-mięśniowych, wykonuje badania neurograficzne i elektromiograficzne. Mgr Mirosława Orłowiejska-Gillert. Kliniki Neurologii UJ CM.


Klasyczne badanie neurograficzne pozwala na ocenę włókien najszybciej przewodzących. W związku z tym, nawet gdy dochodzi do znacznego uszkodzenia włókien cienkich, wynik badania neurograficznego może być prawidłowy. Neuropatię cienkich włókien można oceniać na podstawie ilościowych testów czuciowych (subiektywne), a także za.


Ocena funkcji korzeni rdzeniowych wymaga zastosowania specjalnych technik neurograficznych, tj. Oferujemy badania neurograficzne i elektromiograficzne oraz dodatkowe konsultacje lekarskie dotyczące interpretacji ich wyników. Zmiany neurograficzne przebytej neuropatii zapalnej ustępują wolno. Badanie somatosensorycznych potencjałów wywołanych z nerwu pośrodkowego jest przydatną metodą diagnostyczną w odległej ocenie neurofizjologicznej przebytego w dzieciństwie zespołu Guillain-Barre.


Jeszcze jakiś czas temu ,mozna było zrobić w naszym szpitalu wojewódzkim. Od czasu przejęcia szpitala przez obecną spółkę badania nie można zrobić, ponieważ nie podpisali umowy z NFZ. Próba stymulacyjna (miasteniczna) - ujemna. W zapisie czynnosci bioelektrycznej miesni stwierdza sie dyskretne zmiany miogenne w postaci, nieco nizszej amplitudy pojedynczych potencjałow i zapisu wysilkowego, podwyzszonej gestosci zapisu interferencyjnego oraz zaburzen. Jak się uchronić przed epidemią XXI wieku?


Pani Monika jest lekarzem mojej córki od miesięcy i jestem bardzo zadowolona. Kompetentna a przy tym z ludzkim podejściem. Odpowiada na wszystkie pytania, nigdy nie daje odczuć, że czas sie kończy i dalsze pytania nie są na miejscu ;) Jak ma jakiekolwiek wątpliwości to natychmiast daje skierowanie na kontrole do specjalisty i na dodatkowe badania. ZCN, bardziej nasilonego po str. W badanej grupie miernego stopnia polineuropatię o charakterze czuciowo-ruchowym lub czuciowym prezentowało chorych.


Analiza zmian we włóknach nerwów obwodowych. Badania uzupełniające mogą obejmować przede wszystkim badanie elektromiograficzne, niezbędne dla diagnostyki chorych mięśni, jak i neurograficzne, analogicznie – chorych nerwów. Wykonuje się niekiedy również szczegółowe badania obrazowe, a niekiedy lekarz zleca wykonanie badania histopatologicznego tkanki mięśniowej.


W naszym zespole, za konsultacje telefoniczne i kwalifikacje poprzez e-mail odpowiada dr. Adam Sulewski – w razie pytań dotyczących diagnostyki i przebiegu leczenia prosimy kontaktować się dzwoniąc pod nr tel.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty