piątek, 13 września 2019

Nerwy rdzeniowe funkcje

Nerwy rdzeniowe: budowa i funkcja. Są położone symetrycznie. Biegną do szyi, kończyn górnych i dolnych oraz tułowia. Składają się z korzenia przedniego i tylnego, które tworzą pień nerwu.


Tworzą je włókna ruchowe, czuciowe i autonomiczne.

Są odpowiedzialne za przewodnictwo impulsów wstępujących (czuciowych), jak i zstępujących (ruchowych). Obwodowy układ nerwowy funkcje. Nerw węchowy przewodzi wrażenia węchowe, wzrokowy zbiera informacje powstałe w siatkówce i przewodzi je do korowego ośrodka wzrokowego w płacie potylicznym.


Każdy z nerwów pełni inną rolę, a obwodowy układ nerwowy ma wiele funkcji. Zaliczamy do nich wszystkie nerwy rdzeniowe, a także cztery nerwy czaszkowe. Do takich tworów należy splot szyjny, który utworzony jest z gałęzi nerwów rdzeniowych C1-C i z którego wywodzą się takie nerwy, jak np. Innym splotem nerwowym, prawdopodobnie bardziej znanym od omówionego powyżej, jest splot ramienny.


Są wśród nich: nerw węchowy odpowiedzialny za zmysł węchu, nerw wzrokowy odpowiada za przekazywanie i przetwarzanie wrażeń wzrokowych, nerw trójdzielny, nerw twarzowy, nerw błędny.

Odpowiadają za odbiór różnorodnych wrażeń zmysłowych, pracę kilku ważnych grup mięśni oraz funkcje wydzielnicze gruczołów (ślinowych, łzowych, błon śluzowych, itp.). Każdy nerw rdzeniowy powstaje z połączenia korzenia brzusznego (przedniego) i grzbietowego (tylnego). Brzuszne zawierają głównie włókna odśrodkowe (ruchowe i autonomiczne), wychodzą z rogów przednich rdzenia kręgowego.


Odgałęzienia jednego nerwu mogą łączyć się z innymi nerwami, tworząc sieci zwane splotami, których zadaniem jest wysyłanie sygnałów wzdłuż drugorzędowych gałęzi nerwowych do obszarów wykonujących złożone funkcje lub ruchy. Płyn mózgowo-rdzeniowy pełni wobec mózgu funkcje buforowe, ochronne i regulacyjne. PŁYN MÓZGOWO-RDZENIOWY (CSF) jest bezustannie wytwarzany z krwi przez SPLOT NACZYNIÓWKOWY (choroid plexus ) – sieć naczyń włosowatych (kapilar ) wystających ze ścian wszystkich komór mózgowych przez błonę opony miękkiej.


Komory mózgowia i opony mózgowo-rdzeniowe, rdzeń kręgowy, nerwy. Wewnętrzna budowa rdzenia kręgowego i jego funkcje: Na przekroju poprzecznym rdzenia kręgowego widoczne są dwie warstwy: położona w środku istota szara oraz leżąca na obwodzie istota biała. Budowa układu nerwowego jest równie skomplikowana, jak jego funkcje. Co wchodzi w skład układu nerwowego, jakie są jego funkcje i jakie są choroby układu nerwowego? NERWY RDZENIOWE-powstaje z 2korzeni: 1)korzenia brzusznego ruchowego, który odchodzi od rogów przednich rdzenia kręgowego;2)korzenia grzbietowego czuciowego,który odchodzi ze zwoju rdzeniowego.


Nerw rdzeniowy jest nerwem mieszanym czuciowo-ruchowym. C– gałąź grzbietowa pierwszego nerwu szyjnego, inaczej nerw podpotyliczny (n. suboccipitalis), zwany dawniej nerwem potylicznym głębokim. Jest to nerw, który ruchowo zaopatruje mięśnie podpotyliczne: m. Ponadto może być zakłócony rytm serca, oddychanie, innych trzewiowy-wegetatywnych funkcji.


Kompleksowe naruszenia i nerwy czaszkowe (par): anatomia, tabela.

W jego skład wchodzą elementy przewodzące pobudzenie, czyli nerwy i zwoje nerwowe. Włókna nerwowe w obrębie nerwu są ułożone w pęczki otoczone zrębem łącznotkankowym. Układ nerwowy jest najbardziej złożonym i najlepiej wykształconym układem narządów człowieka. Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu.


Pod względem topograficznym układ nerwo. Jak wyżej wspomniano, tworzą one sploty szyjny, ramienny i lędźwiowo-krzyżowy. W prezentacji: odcinki rdzenia kręgowego, osłonki rdzenia kręgowego, najważniejsze drogi rdzeniowe, nerw rdzeniowy, zwój rdzeniowy, sploty somatyczne, dermatomy, włókna intrafuzalne, łuk odruchowy, uszkodzenia rdzenia kręgowego. Z tych pięciu korzeni tuż przed wejściem do jamy pachowej powstają trzy pnie splotu ramiennego nazwane od swojej pozycji anatomicznej.


Zewnętrzna warstwa to okostna i zawiera ona naczynia krwionośne i nerwy. Opona twarda jest najbardziej zewnętrzną warstwą opon i ma dwie warstwy. Przylega do wewnętrznej powierzchni czaszki, ze stawami specjalnie dopasowanymi do podstawy czaszki.


Nerwy, które otaczają nić końcową nazywają się “końskim ogonem”, a na całej jego długości średnica rdzenia jest nierównomierna. Składa się z ziół, które oddają swoje lecznicze właściwości, a dodatkowo tłuszcz pomaga im wniknąć w głąb tkanki. W regionie szerokim echem odbiło się informacje, jakie efekty lecznicze daje stosowanie Maści. Stosując Maść na nerwy rdzeniowe uzyskujemy efekt w postaci poprawy funkcjonowania całego narządu ruchu. Patrzę jak ktoś kosi trawę i wykrzywia twarz.


FUNKCJE NERWÓW CZASZKOWYCH LICZBA NAZWA OGÓLNE FUNKCJE SZCZEGÓŁOWE FUNKCJE I Węchowy Czuciowy Powonienie II Wzrokowy Czuciowy Widzenie III Okoruchowy Ruchowy. Od rdzenia kręgowego odchodzi par nerwów rdzeniowych. Podobnie jak mózg, rdzeń kręgowy jest otoczony trzema oponami: twardą, pajęczówką i miękką.


Parzyste nerwy rdzeniowe w kanale kręgowym tworzą strukturę nazywaną ogonem końskim. Rdzeń kręgowy - funkcje. Zasadnicza funkcja rdzenia kręgowego to koordynacja funkcji ruchowych i czuciowych organizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty