Układ przywspółczulny, układ parasympatyczny (łac. systema parasympathicum), in. W uproszczeniu można powiedzieć, że działa on antagonistycznie (odwrotnie) do układu współczulnego. Włókna nerwowe układu przywspółczulnego wychodzą z pnia mózgu.
Nerw błędny (łac. nervus vagus), czyli nerw X, jako jedyny z nerwów czaszkowych, wychodzi poza czaszkę i szyję, sięga więc w głąb ciała. Zawiera włókna nerwowe czuciowe, ruchowe i przywspółczulne.
A następnie przypomnieć sobie, że charakter przywspółczulny mają cztery nerwy czaszkowe i dodać sobie okoruchowy (III) - na to nie mam niestety żadnego specjalnego tricku. Włókna przyzwojowe oddzielają się od nerwów rdzeniowych jako nerwy miedniczne. Nerwów czaszkowych jest 12par, wśród nich wyróżniamy nerwy czuciowe,ruchowe i mieszane.
Niektóre nerwy czaszkowe, jak nerw okoruchowy,twarzowy,językowo-gardłowy i błędny posiadają również włókna przywspółczulne. Zwoje przywspółczulne leżą w znacznym oddaleniu od ośrodkowego układu nerwowego, dlatego włókna przedzwojowe są długie, a zazwojowe. Przekazywanie impulsów nerwowych w układzie przywspółczulnym odbywa się podobnie jak w układzie współczulnym, to znaczy również poprzez włókna przed- i zazwojowe.
Jest nerwem mieszanym, choć w przeważającej części składa się z włókien ruchowych.
Niekiedy uważa się, iż nerw pośredni stanowi cześć mniejsza nerwu twarzowego lub czuciowy jego korzeń. Do UKŁADU PRZYWSPÓŁCZULNEGO należą te nerwy ruchowe autonomicznego układu nerwowego (AUN), których ciała komórek mieszczą się w samym mózgu oraz w części krzyżowej (sacral) rdzenia kręgowego (OUN). Odpowiada za wiele funkcji życiowych, w tym m. Nerw uszno-skroniowy (łac. nervus auriculotemporalis) – nerw czuciowy, gałąź nerwu żuchwowego zaopatrujący skórę okolicy skroniowej. Posiada zazwojowe włókna przywspółczulne unerwiające śliniankę przyuszną i gruczoły policzkowe, które otrzymuje ze zwoju usznego za pośrednictwem nerwu skalistego mniejszego wychodzącego ze splotu bębenkowego od nerwu językowo-gardłowego. Jest nerwem głównie ruchowym, jednak w kanale kości skalistej biegną wraz z nim włókna smakowo-wydzielnicze (przywspółczulne), tworząc nerw pośredni.
Nerwy przywspółczulne tworzą tuż przed docelowymi narządami zwoje, z których wychodzą nerwy bezpośrednio już zaopatrujące narządy. Przekaźnikiem chemicznym synaps w układzie przywspółczulnym jest acetylocholina. Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok. Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy. Unerwienie serca jest dwojakiego rodzaju, współczulne i przywspółczulne.
Jeśli chodzi o unerwienie współczulne, to zapewniają je: nerw sercowy szyjny górny odchodzący od zwoju szyjnego górnego, nerw sercowy szyjny środkowy odchodzący od zwoju szyjnego środkowego, nerw sercowy szyjny dolny od zwoju szyjnego dolnego oraz nerwy sercowe piersiowe. Co to jest i jakie są przyczyny? Nerw okoruchowy unerwia mięśnie gałkoruchowe: proste (przyśrodkowy, górny i dolny), mięsień skośny dolny oraz mięsień dźwigacz górnej powieki.
W nerwie III znajdują się też włókna przywspółczulne, które unerwiają mięśnie wewnątrzgałkowe.
Podstawową jego częścią jest neuron, czyli komórka nerwowa. Układ nerwowy współczulny i przywspółczulny - funkcje, działanie, równowaga, trening. Każdy z nich pełni określone funkcje w organizmie człowieka. Nerwy czaszkowe Każdy człowiek posiada par nerwów czaszkowych i par nerwów rdzeniowych.
Do funkcjonowania naszych czterech zmysłów, czyli wzroku, słuchu, węchu i smaku niezbędne są nerwy, które pośredniczą w przekazywaniu informacji z. Ich wypustki jako włókna przedzwojowe typu B biegną w wymienionych wyżej nerwach czaszkowych oraz tworzą nerwy trzewne. W ciągu dnia częściej uruchamiany jest układ współczulny, a gdy śpimy pracuje przywspółczulny. I wszystko było by dobrze, gdyby nie fakt, że o ile w dzień pobudzamy organizm nadmiernie – co powoduje, że nasz układ współczulny najczęściej jest przeciążony, nadmiernie pobudzony, o tyle w nocy z różnych powodów nie śpimy tak, jakby wymarzył to sobie nasz organizm. Odbytnica i kanał odbytu są unerwione przez włókna współczulne, przywspółczulne oraz czuciowo przez gałęzie nerwu sromowego.
Osłonka mielinowa izoluje sąsiednie neurony i przyspiesza przewodzenie impulsów wzdłuż włókien nerwowych. Aksony lub dendryty różnych neuronów, zebrane w pęczki i okryte od zewnątrz tkanką łączną, tworzą nerw. Nerwy mają za zadanie przekazywać informacje między mózgowiem lub rdzeniem kręgowym a komórkami ciała. Tam tworzą synapsy – komórki mitralne – których wypustki osiowe tworzą pasmo węchowe. NERWY CZASZKOWE- nervi craniales I nerw węchowy – n. Wykła który jest uzupełnieniem całego cyklu o nerwach czaszkowych.
Opisuję czym są zwoje przywspółczulne tych nerwów, które włókna się przełączają, a które nie. O środkowy układ nerwowy i jelitowy układ nerwowy pomimo tego, że pełnią rożne funkcje są ze sobą połączone. Nerwy rdzeniowe powstają w kanale kręgowym z połączenia korzenia brzusznego i grzbietowego rdzenia. Powstały z połączenia korzeni pień nerwu rdzeniowego ma długość ok.
Nerwy okoruchowe są trzecią parą nerwów czaszkowych. Mają początek bezpośrednio w śródmózgowiu. Unerwiają struktury znajdujące się w oczodole. Składają się z włókien ruchowych i autonomicznych – przywspółczulnych. Znajdują się w nich też włókna czuciowe, przewodzące impulsy z zaopatrywanych mięśni.
Nerw twarzowy (VII nerw czaszkowy) jest nerwem mieszanym, który zawiera rodzaje włókien: ruchowe, czuciowe i przywspółczulne. Przeważają w nim włókna ruchowe, zaopatrujące mięśnie twarzy i szyi oraz mięśnie wewnętrzne ucha. Poza tym unerwienie serca można podzielić na: współczulne, które zapewniają nerwy odchodzące od zwojów szyjnych, oraz przywspółczulne - m.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.