piątek, 3 maja 2019

Komórki glejowe

System tworzony przez komórki glejowe nazywany jest neuroglejem. Występują w wielu różnych typach i pełnią wiele różnorodnych i do końca nie zbadanych funkcji. Komórki glejowe – są to komórki, które wraz z komórkami nerwowymi współtworzą układ nerwowy. Szacuje się, że stanowią one w przybliżeniu wszystkich komórek tworzących ten układ.


Komórki te (oprócz komórek mikrogleju), podobnie jak komórki nerwowe, są pochodzenia ektodermalnego. Są drugim obok komórek nerwowych, a zarazem najliczniejszym, składnikiem tkanki nerwowej. Rola komórek glejowych jest nieoceniona, a ich odpowiedni stan jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.


Obraz kliniczny tych schorzeń uświadamia, jak ważną rolę dla sprawnego funkcjonowania pełni mielina i tworzące ją komórki glejowe. Inne komórki makrogleju. Wśród komórek makrogleju warto wyróżnić jeszcze inne rodzaje komórek – komórki satelitarne, a także komórki Mullera i komórki Bergmana.


W uproszczeniu możemy powiedzieć, że komórki glejowe stanowią swoistą otoczkę włókien nerwowych, pełniącą wielorakie funkcje, ważne dla procesów życiowych i dla zdrowia. Dokładne wyniki publikuje pismo Nature Neurology. Przez naukowców nazywane są one neuroglejem. Rudolf Virchow uważał, że substancja wypełniająca miejsce między neuronami to tkanka łączna.


Nadał jej nazwę Nervenkitt. Camillo Golgi teoria o służebnej roli komórek glejowych Lata 20-ste i 30-ste XX w. Astrocyty: homeostaza potasowa, fale wapniowe i hiperemia. Otoczka mielinowa jest wytwarzana przez komórki glejowe – w mózgowiu przez oligodendrocyty, a w obwodowym układzie nerwowym przez komórki Schwanna.


Komórki glejowe

Istnieją ogromne różnice w rozmiarach różnych typów komórek nerwowych u różnych gatunków zwierząt. Naukowcy z Karolinska Institutet odkryli w skórze nowy narząd czuciowy, który wykrywa uszkodzenia mechaniczne, takie jak nakłucia czy ucisk. Wyniki ich badań ukazały się w piśmie Science. Szwedzi podkreślają, że niemal jedna osoba na pięć odczuwa stały ból, dlatego tak potrzebne są. Od dawna wiadomo, że narażenie na trudne sytuacje w interakcjach z innymi ludźmi, w tym przemoc i konflikty społeczne, zwiększają ryzyko wystąpienia chorób psychicznych, takich jak depresja czy zespół stresu pourazowego.


Reakcja ta nie rozwija się jednak u każdego, kto doświadczy takich stresorów. Tkanka nerwowa - utworzona przez neurony (komórki nerwowe) i komórki glejowe , tworzy układ nerwowy. Odbiera, przekazuje i reaguje na bodźce pochodzące ze środowiska zewnętrznego, jak na przykład dotyk, temperatura czy światło.


Komórki glejowe

Dowiedziono także, że komórki glejowe komunikują się ze sobą za pomocą fal elektrycznych, które związane są z napływem jonów wapnia. Wzrost stężenia tego pierwiastka może rozprzestrzeniać się miejscowo poprzez utworzone przez komórki glejowe sieci. Zestaw glejowych komórek zwanych glejowych. Wspierają one mózg i formę rdzenia kręgowego, a także dostarczając mu.


Pełni funkcje podporowe, ochronne, izolujące i odżywcze w stosunku do komórek nerwowych. Istnieją podstawowe rodzaje komórek glejowych w mózgu: oligodendrocyty, komórki makrogleju (ependymatyczne), astrocyty i komórki mikrogleju. Zasadniczo dzielimy glej na makroglej (astrocyty, oligodendrocyty, lemocyty, ependyma, komórki płaszczowe), który pochodzi z ektodermy oraz na mikroglej, który ma pochodzenie mezodermalne.


Komórki glejowe

Są to największe komórki glejowe , które jak nazwa wskazuje mają kształt gwiaździsty. Ten „neurocentryzm” sprawił, że komórki żyjące obok neuronów – k. Gliacellen zijn de niet-neurale cellen van het zenuwstelsel. Teoretycznie, wytężając mózg, wzmacnia się włókna nerwowe, a komórki glejowe się rozświetlają. Izoluj komórki mikrogleju i makrogleju.


Pierwszy rodzaj komórek pochodzi z liścia mezodermalnego. Są to małe komórki z licznymi procesami, zdolne do fagocytowania ciał stałych. Makroglia jest pochodną ektodermy.


Podczas histogenezy usuwają obumierające neurony i komórki glejowe , eliminowane drogą apoptozy §Syntetyzują i uwalniają liczne cytokiny Wysoka aktywność w mózgu pacjentów z AIDS. Wirus HIVnie atakuje neuronów, ale infekuje komórki mikrogleju – synteza cytokin toksycznych dla neuronów. Neuronom towarzyszą komórki glejowe. Pełnią one funkcje ochronne i uczestniczą w odżywianiu neuronów.


Niektóre mają zdolność do fagocytozy. Między neuronami mogą występować pewne różnice w wyglądzie dotyczące liczby i rozmieszczenia wypustek. Każdy jednak neuron zbudowany jest z ciała komórki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty