czwartek, 30 maja 2019

Zaburzenia świadomości

Stopień nasilenia objawów zależy m. Przyczyny zaburzeń świadomości można podzielić na pierwotne i wtórne. Zaburzenia świadomości dzielą się na dwie główne kategorie: ilościowe oraz jakościowe zaburzenia świadomości. Najłagodniejszym w tej grupie jest przymglenie świadomości (obnubilatio).


Co to są zaburzenia świadomości i jaki jest mechanizm ich powstawania?

Aby struktury te działały prawidłowo. Pojęcia zaburzeń świadomości oraz przytomności są często stosowane zamiennie. W praktyce opisują one jednak dwa odmienne, patologiczne stany.


Przerzuty raka do ośrodkowego układu nerwowego (OUN) występują najczęściej w przebiegu nowotworów złośliwych piersi, raka płuca oraz czerniaka. Pierwsze objawy przerzutów to najczęściej ból głowy, nudności, wymioty, zaburzenia czynności poznawczych. Przymglenie świadomości – stan podobny do stanu występującego przed zaśnięciem.


Ilościowe zaburzenia świadomości : przymglenie świadomości, stan somnolencji czyli senność patologiczną, stan soporu zwany inaczej półśpiączką oraz śpiączkę.

Jak leczy się zaburzenia świadomości? Krótkotrwale stany zaburzenia świadomości są uleczalne, pod warunkiem, ze wyleczy się chorobę podstawową, która je wywołuje. Chory pozostawiony sam sobie zasypia.


Dociekania natury świadomości wspierane są teraz przez dane empiryczne pochodzące z badań z użyciem technik obrazowania mózgu (zob. neuroobrazowanie, fMRI). Przede wszystkim jednak przyczyny zaburzeń świadomości to najczęściej poważne schorzenia lub urazy, stanowiące zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Lekkie zaburzenia świadomości to omdlenie.


Ciężkie zaburzenie świadomości to śpiączka. Pomiędzy niegroźnym omdleniem a skrajnie niebezpiecznym stanem zaburzenia świadomości , jakim jest śpiączka, istnieje wiele stadiów pośrednich, kiedy reakcja na bodźce zewnętrzne jest. Splątanie to zaburzenie świadomości, będące objawem uszkodzenia, dysfunkcji mózgu. Stan ten zaliczany jest do tzw.


Charakterystyczne dla splątanie jest zachowanie chorego, jest on całkowicie przytomny, ale jego myśli, mowa, ruchy są niezborne i nieadekwatne do sytuacji. Zaburzenia schizofreniczne cechują się, w ogólności, podstawowymi i charakterystycznymi zakłóceniami myślenia i spostrzegania oraz niedostosowanym i spłyconym afektem. Jasna świadomość i sprawność intelektu są zwykle zachowane, choć z czasem mogą powstawać pewne deficyty poznawcze.


Ja też mam podobne napady zaburzenia świadomości , często kilkunastosekundowe i mam rozpoznaną padaczkę skroniową. Taki napad nazywa się petit mal chociaż u różnych osób może on różnie przebiegać, jest to jakby zawężenie świadomości.

Odruch rogówkowy jest wówczas bardzo słaby lub zanika zupełnie. Pierwotne dotyczą mózgu, pojawiają się przykładowo przy udarze mózgu, zapaleniu opon mózgowych, padaczce itp. Wysoki poziom pobudzenia niekoniecznie musi więc iść w parze z zachowaną. Z pewnych przyczyn zdarza się, że pojawiają się zakłócenia, czyli tzw. Ustalenie stanu świadomości jest niekiedy bardzo trudne, np.


W ocenie stanu świadomości duże znaczenie diagnostyczne i rokownicze mają: 1) otwieranie oczu 2) reakcja słowna 3) reakcja na bodziec bólowy. Psychoza (gr. psyche – dusza i osis – szaleństwo) – zaburzenie psychiczne definiowane w psychiatrii jako stan umysłu, w którym doznaje się silnych zakłóceń w percepcji (postrzeganiu) rzeczywistości. Osoby, które doznają stanu psychozy, doświadczają zaburzeń świadomości, spostrzegania, a ich sposób myślenia ulega zwykle całkowitej dezorganizacji. Zespoły abstynencyjne (odstawienie alkoholu, leków) RóŜnicowanie zaburzeń świadomości i otępień DuŜo uwagi poświęca się róŝnicowaniu majaczenia i otępienia, tym bardziej, Ŝe zaburzenia świadomości często towarzyszą otępieniu.


Trudności w róŝnicowaniu między tymi stanami mogą wynikać z pewnych cech wspólnych. W obu pierwszoplanowe są zaburzenia sprawności. Majaczenie (stan majaczeniowy, zespół majaczeniowy) - jest psychozą ostrą, powstającą w następstwie intoksykacji, np. Z doświadczenia wiem, że wykluczenie choroby znacznie uspokaja :) Jeśli ktoś ma takie objawy jak zawroty głowy, zaburzenia świadomości , fragmentaryczne spostrzeganie otoczenia, trudności w skupieniu uwagi, itp. Syntetycznie opracowany temat ilościowych i jakościowych zaburzeń świadomości.


Portal medyczny przeznaczony dla lekarzy psychiatrów, pacjentów i ich rodzin. Jakościowe zaburzenia świadomości dzielą się na: Zespół majaczeniowy – inaczej deliryjny – charakteryzuje się zaburzoną orientacją w czasie i przestrzeni (orientacja allopsychiczna). Jest on wynikiem wysokiej gorączki, która towarzyszy chorobie lub upojenia. W rozdziale tym zamieszczono objawy, dolegliwości i nieprawidłowe wyniki badań klinicznych oraz innych procedur badawczych, a także nie w pełni określone stany, co do których nie udało się przypisać rozpoznania do innych kategorii.


Należy jednak uwzględnić, ile punktów otrzymano w każdej z badanych reakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty