wtorek, 21 maja 2019

Obwodowy układ nerwowy budowa

Obwodowy układ nerwowy pośredniczy między narządami a ośrodkowym układem nerwowym. Nerwy obwodowe przekazują komunikaty o ruchu i czuciu. Zwoje nerwowe to grupy komórek nerwowych. Znajdują się przede wszystkim przy.


UKŁAD NERWOWY - budowa: obwodowy układ nerwowy.

Wszystkie nerwy odchodzące od ośrodkowego układu nerwowego tworzą razem obwodowy układ nerwowy (inaczej PNS). Każde z włókien podtrzymuje siatka z tkanki łącznej, zwana śródnerwiem. Zasadniczo obwodowy układ nerwowy można uznać za tę część układu nerwowego, która jest bardziej podatna na występowanie różnych schorzeń – w końcu należące do ośrodkowego układu nerwowego mózgowie chronione jest przez kości czaszki, rdzeń kręgowy osłaniany jest z kolei przez kręgosłup. Ich funkcją jest kompleksowe zaopatrzenie wszystkich organów wewnętrznych, powłok ciała i narządów zmysłów. Budowa obwodowego układu nerwowego.


Ich jądra znajdują się w pniu mózgu. Z punktu widzenia anatomii rozróżnia się układ ośrodkowy i obwodowy, ze względu na spełniane funkcje - układ somatyczny i autonomiczny (zwany również układem wegetatywnym).

Układ nerwowy człowieka - podział. To dzięki właściwej czynności układu nerwowego jesteśmy w stanie myśleć, czuć czy wykonywać rozmaite czynności. Składa się ze zwojów oraz nerwów zbudowanych z włókien należących do układu somatycznego i autonomicznego Elementy składowe. Ze względu na budowę wyróżniamy ośrodkowy (centralny) układ nerwowy (OUN) oraz obwodowy układ nerwowy.


Ośrodkowy układ nerwowy składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego. OUN to centrum kontroli całego. Oddziałuje on na funkcje organizmu, takie jak poruszanie się, oddychanie czy krążenie krwi. Jego struktury przewodzą impulsy nerwowe z receptorów do ośrodkowego układu nerwowego i odwrotnie.


Stanowi on połączenie między ośrodkowym układem nerwowym a narządami docelowymi. Występuje tu par nerwów czaszkowych, które odpowiadają za unerwienie głowy i szyi. Rozpoczynają się na odpowiednich poziomach mózgowia i biegną do narządów zmy. Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu. Pod względem topograficznym układ nerwo.


Regulacja nerwowo-hormonalna. Harmonijną pracę całego organizmu i poszczególnych jego części zabezpieczają układy: nerwowy i hormonalny. Tytułem wstępu należy jednak wspomnieć o budowie i funkcjach całego układu nerwowego.

Na układ nerwowy składają się układ autonomiczny i układ somatyczny. Wchodzą one w system skomplikowanych interakcji i budują struktury takie jak mózg, rdzeń kręgowy oraz całą sieć neuronalną. Somatyczny układ nerwowy decyduje o naszym funkcjonowaniu.


Odkryta przez niemieckiego psychiatrę, FRANZA NISSLA, pod koniec XIX wieku (po Golgim), metoda ta pozwala zabarwić wszystkie komórki danej struktury, ale tylko na obszarze ciała komórki. Dzięki temu możemy je policzyć. Komórki glejowe w tym układzie to komórki Schwanna, które w przeciwieństwie do oligodendrocytów wytwarzają osłonkę mielinową jedynie dla jednego włókna nerwowego, oraz komórki satelitarne. Neuron to neurocyt z wypustkami neuroplazmatycznymi i wyspecjalizowanymi zakończeniami nerwowymi.


Ucząc się układu nerwowego należy również poświecić trochę czasu na budowę nerwu rdzeniowego. Powstaje on w kanale kręgowym z połączenia. Nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego to nerwy rdzeniowe (nervi spinales) – par, a nerwy połączone z mózgowiem to nerwy czaszkowe (nervi craniales) – par. Nerwy są włóknami złożonymi z długich wypustek komórek nerwowych (neuronów), zwanych aksonami. Rolą somatycznego układu nerwowego jest wymiana informacji ze środowiskiem zewnętrznym, zaś rolą układu autonomicznego jest regulacja wewnętrznego środowiska ustroju.


Zdarza się, że artropatia neurogenna rozwija się wraz rozszczepem kręgosłupa bądź kiłą. Niszczenie chrząstek stawowych oraz kości sprzyja powstawaniu zwapnień oraz prowadzi do uszkodzenie ścięgien. Układzie nerwowym i stanowi jego przedłużenie i rozgałęzienie. Neurologia wyróżnia nerwy czaszkowe i rdzeniowe.


Nerwów czaszkowych jest par, unerwiają one obszar głowy oraz szyi. Wyjątkiem jest nerw błędny, którego odgałęzienia zaopatrują narządy jamy brzusznej. Schemat ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego Ryc. Bodźce wiedzione są od receptorów włóknami nerwów obwodowych do odpowiednich ośrodków w ośrodkowym układzie nerwowym.


Zbudowany jest z tkanki nerwowej składającej się z komórek nerwowych (rys.1.). W układzie nerwowym wyróżniamy: układ ośrodkowy, układ obwodowy i układ autonomiczny. Scenariusz zawiera wymagania podstawy programowej, cele lekcji, metody pracy, środki dydaktyczne i odpowiedzi do zadań w zeszycie ćwiczeń. W przebiegu lekcji są omawiane m. Nasz układ nerwowy to bardzo złożony system, którego zadaniem jest kontrolowanie nad wszystkimi procesami pojawiającymi się w naszym ciele.


Rejestruje także i odbiera to, co dzieje się w systemie wewnętrzym, jaki i zewnętrznym. W skład niego wchodzi ośrodkowy układ nerwowy i obwodowy układ nerwowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty