Tiki – przyczyny, przebieg choroby, leczenie. Kojarzą się nam z nerwowym zachowaniem, nadpobudliwością, niezrównoważeniem emocjonalnym. Często błędnie nazywamy tym określeniem różnorakie ruchy mimowolne, niebędące tikami.
Tik – krótkotrwały, stereotypowy, mimowolny ruch określonej części ciała (np. mruganie powieką, marszczenie czoła, zaciskanie pięści). Powstaje najczęściej na tle psychicznym, zwykle u dzieci. Zwykle nie wymaga leczenia.
Terapia uciążliwych tików opiera się na stosowaniu neuroleptyków. Niekiedy jest objawem uszkodzenia układu. Terapia choroby tikowej opiera się na metodach behawioralnych, czyli skoncentrowanych na zmianie poziomu zachowania. Za najskuteczniejszą uważana jest metoda odwracania nawyków (tików).
Polega ona na niedopuszczeniu do pojawienia się tiku poprzez świadome napinanie mięśni dotkniętych tikiem lub zastąpienie go inną czynnością. Jeśli to tiki, to chorobę tą leczą lekarze neurolodzy i psycholodzy. Ponadto zespół Tourette`a objawia się o wiele wcześniej.
Ale u mnie zespół Tourette`a objawia się nieco inaczej.
Normalne funkcjonowanie utrudnia mi podskakiwanie. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia. Naukowcy tłumaczą, że dzieci przeklinają, ponieważ powtarzają słowa zasłyszane od innych osób lub np. To zjawisko nazywa się echolalią.
Tiki bardzo często występują w seriach, które można uznać za napady choroby. Kontrolowanie odruchów w okresie trwającym (jednorazowo) od kilku sekund do kilku godzin może jednak tylko opóźnić silniejszy wybuch objawów choroby. Tiki nerwowe zaliczane są do schorzeń o podłożu neurologicznym.
Przyczynę ich powstawania upatruje się głównie w czynnikach genetycznych, anatomii i fizjologii mózgu, czynnikach środowiskowych oraz zaburzeniach w stężeniu przekaźników nerwowych. Tiki mogą wygasnąć samoistnie lub utrzymywać się pr. Tak właśnie bywa u dzieci, u których zaburzenia tikowe mogą objawiać się w pewnym okresie ich życia (zazwyczaj podczas dojrzewania), po czym odnotowywane jest (najczęściej samoistne) ustąpienie tych mimowolnych czynności ruchowych.
Tiki zwiększają swoje nasilenie i częstotliwość w sytuacjach stresowych lub męczących, w godzinach wieczornych oraz przy wysokiej temperaturze otoczenia. Osoby chore na zespół Tourette’a mogą więc wiercić się, wymachiwać rękami, krzyczeć, piszczeć, gwizdać i przeklinać. Zespół Tourette’a — objawy choroby są charakterystyczne. Jakie objawy towarzyszą chorobie? Objawem jest występowanie mimowolnych, szybkich, nawracających i nierytmicznych ruchów obejmujących ograniczone grupy mięśni lub produkcję wokalną.
Na zespół Tourette’a choruje się zazwyczaj do końca życia, czasem pojawiają się krótkie okresy. Choroba ta ma zasięg ogólnoświatowy. Jak diagnozować przyczynę choroby tikowej u dziecka?
Syn ma lat od pewnego czasu zmaga się z tikami. Czy tik nerwowy to choroba, którą należy leczyć? Czy raczej nieszkodliwa przypadłość, z którą da się żyć?
Tik nerwowy jest mimowolnym, gwałtownym i krótkotrwałym odruchem, nad którym nie mamy kontroli. Najczęściej pojawia się u dzieci i mija z wiekiem, nierzadko jednak towarzyszy człowiekowi przez. W rzadszych przypadkach tiki są objawem towarzyszącym poważniejszym schorzeniem, jak np. Huntingtona czy choroby Parkinsona.
W ciężkiej postaci choroby występują tiki złożone. Osoba chora podskakuje, dotyka siebie lub innych osób, kręci się w kółko, może wypowiadać słowa, które są pozbawione sensu. U większości chorych podjęcie leczenia nie jest konieczne.
Tiki kloniczne są szybkie i krótkotrwałe, natomiast kiedy mowa jest o skurczu mięśni, który utrzymuje się dłużej, ruchy te zalicza się do tików dystonicznych. Występują także tiki przewlekłe, które charakteryzują się większym nasileniem objawów niż tiki przejściowe. Mogą również występować u dorosłych.
Do najczęstszych objawów należy mruganie. Niech nie pokazuje nas jako jakiś dziwolągów, którzy co chwile zeskakują z krzesła tylko jako przykład niech przedstawią też tych, którzy maja tiki takie jak pocieranie palcem o palec. Tiki są przeżywane jako coś, czemu nie można się oprzeć, ale.
Mój 5-letni syn ma tiki (od ok lat). Nie bardzo wiemy jak się ich pozbyć i czy w ogóle się da. W przypadku chorób takich jak schizofrenia oraz psychoza charakterystyczne są urojenia oraz omamy. Zachowania osób cierpiących na te zaburzenia są postrzegane przez otoczenie jako nietypowe. Tiki leczy neurolog i tam najpierw należy się udać,bo to może byc inna choroba neurologiczna,która jest często mylona z tikami,tym bardziej,że tiki zaczynają się już w dzieciństwie,więc najpierw bardzo dobry neurolog,a potem ewentualnie psycholog lub psychiatra,którzy mogą pomóc sie wyciszyć.
Ja tak miałam tez słyszalam,że mam tiki,a się okazało co innego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.