piątek, 24 maja 2019

Tiki u dziecka co robic

Tiki nerwowe u dziecka: co robić, gdy obserwujesz tiki nerwowe u dziecka? Staraj się wyciszyć dziecko, poczytaj mu, przytul je albo głęboko razem pooddychajcie. Relaksująco zadziała też spacer i kontakt ze zwierzętami.


Ogranicz telewizję i komputer, które bardzo obciążają układ nerwowy malca. Nigdy nie karz dziecka za tiki, nie. Z wiekiem tiki wykazują tendencję do stabilizacji na pewnym poziomie lub znikają.

Co robić kiedy pojawiają się tiki u dzieci? Szukać pomocy u specjalisty – psychologa, psychoterapeuty. Nie zwracać na dziecko uwagi w sytuacji, gdy tiki występują, natomiast obdarzać zainteresowaniem i uwagą, gdy tiki nie pojawiają się. Witam wszystkich forumowiczów.


Są okresy kiedy te odruchy nie występują ale generalnie jesteśmy z żoną mocno zaniepokojeni. Tiki to nawracające, nierytmiczne (to znaczy niepojawiające się z regularnością) stereotypowe (o podobnym u jednego chorego obrazie), krótkotrwałe, szybkie, czasami gwałtowne ruchy (tiki ruchowe) lub dźwięki produkowane przez strumień powietrza przechodzący przez nos, gardło, usta (tiki tzw. wokalne, dźwiękowe). Na tiki nerwowe trzy razy częściej cierpią chłopcy niż dziewczynki.


Prawdopodobnie jest to związane z większą otwartością płci pięknej i lepszym radzeniem sobie z przeżyciami emocjonalnymi. Gdy odkryjesz je u swojego dziecka, albo podejrzewasz, że występują, udaj się po poradę do swojego lekarza pediatry.

Oczywiście poza wymienionymi, u danego dziecka może pojawić się zupełnie inny rodzaj tiku nerwowego – jak choćby powtarzanie brzydkiego słowa albo spluwanie. Co bardzo istotne, w wielu przypadkach tiki nerwowe są zjawiskiem przemijającym. Dziecko z tikami może jednak wzbudzać zainteresowanie otoczenia czy być wyśmiewane przez rówieśników. Co w takim razie powinno się zrobić w przypadku tików u dziecka?


Po pierwsze – dziecko nie zawsze jest świadome tego, że tiki u niego występują. W takiej sytuacji najkorzystniej byłoby nie zwracać jego uwagi na ten właśnie fakt. Drodzy Rodzice, Tiki u dzieci to bardzo złożony problem, nie da się go rozwiązać z dnia na dzień. Konieczne jest rozpoznanie przyczyny tików.


Ja już walczę z tym problemem u mojej córki od niemal lat. Już raz poradziłem sobie z problemem, w miarę szybko, ale po ponad roku problem wrócił. Wykazano, iż tiki nerwowe występują częściej u chłopców i mężczyzn niż u kobiet. Najczęściej tiki pojawiają się w dzieciństwie, około 5. Ja mam tiki od urodzenia,a mam już trzy dekady!


Męczę się codziennie,a stresowe sytuacje i nieśmiałość jeszcze bardziej nasilają tiki. Zdarza się, że tiki nerwowe u dzieci zaczynają pojawiać się po konkretnym, stresującym, trudnym wydarzeniu, stąd częste występowanie tików nerwowych u dziecka w wieku szkolnym lub przedszkolnym, zwłaszcza, jeśli maluch dopiero zaczyna odnajdować się w nowym środowisku. Przyczyna tików u dziecka może być jednak trudna do ustalenia.


Ważne jest jednak, by nie traktować tików jako porażki, robić dziecku wyrzutów. Jeśli dziecko ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa, lęki i niezaspokojone potrzeby emocjonalne, tiki nerwowe mogą być ich objawem.

W przypadku występowania należy zadbać o relaks i regularny tryb życia malucha, nie narażać go na stres i niepewność oraz bycie świadkiem. Wszlam przez przypadek do tej pory myslalam ze tylko ja mam takie dziecko ale z tego co czytam boje sie ze bedzie jeszcze gorzej. Wzbudzają w rodzicach lęk, zaskoczenie i wstyd.


Maluch, który przewraca lub mruga oczami, wykonuje dziwne miny, przechyla głowę na jedną stronę, potrząsa nią czy wysuwa co chwilę język wymaga konsultacji lekarskiej. Czyli wskazanie dziecku co może robić w chwili złości (żeby emocję rozładować) a czego robić nie może. Tiki leczy neurolog i tam najpierw należy się udać,bo to może byc inna choroba neurologiczna,która jest często mylona z tikami,tym bardziej,że tiki zaczynają się już w dzieciństwie,więc najpierw bardzo dobry neurolog,a potem ewentualnie psycholog lub psychiatra,którzy mogą pomóc sie wyciszyć. Ja tak miałam tez słyszalam,że mam tiki,a się okazało co innego.


Borykam się z tym problemem od trzech lat. Tiki się zmieniają, najpierw było otwieranie buzi i chwilowe zamyślenie u dziecka, zmieniło się to na ruchy rączkami tzn przeplatanie paluszkami jeśli tak mogę nazwać i to w każdej możliwej chwili. Jestem załamana juz z męzem nie wiemy co mamy robic jak mu pomóc. Zaliczyliśmy juz neirolog. Jak leczyć tiki nerwowe u dziecka?


Nasze dziecko, chłopiec, lat, miesięcy boryka się z problemem tików nerwowych (najprawdopodobniej na tle nerwowym-była mocno stresująca sytuacja w przedszkolu). Co mogą oznaczać takie objawy u 21-latki? U dziecka można zaobserwować nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji i uwagi oraz utrudnioną kontrolę nad odruchami. Początkowo pojawiają się proste tiki motoryczne. Zespół może mieć formę łagodną, wtedy dominują tiki proste, ograniczające się do mrugania oczami, pochrząkiwanie, wzruszenia ramionami i poruszania głową.


Ciąża, poró macierzyństwo i wychowanie dzieci. Przeważnie tiki zanikają z wiekiem, ale mogą też utrzymywać się przez całe życie. Tiki u dzieci w wieku szkolnym mają mniejsze nasilenie podczas odpoczynku, bądź czynności które nie wymagają skupienia ze strony dziecka.


Tiki u dziecka można siłą woli powstrzymać na jakiś czas, jednak wysiłek w to włożony powoduje napięcie, przez co malec ma potrzebę „odtikania” tej przerwy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty