Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji układu mięśniowego, a także obwodowego układu nerwowego. EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób nerwowo-mięśniowych, ponieważ pozwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, ustalić ich wielkość i charakter, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym mięśniu. Badanie EMG nie wymaga szczególnego przygotowania. W dniu badania należy umyć badaną część ciała, nie smarując jej po kąpieli masłami czy kremami do pielęgnacji.
Przed zabiegiem warto poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, jednak zazwyczaj nie jest konieczne ich odstawienie na czas badania. Wskutek nierównomiernego rozmieszczenia tych jonów w obrębie komórki mięśniowej dochodzi do polaryzacji ładunku elektrycznego wnętrza komórki.
Okazuje się przydatna w diagnozowaniu wielu chorób o podłożu neurologicznym. Dzięki niej dowiemy się, w jakim miejscu zlokalizowane są patologie oraz jaki mają charakter. Badania EMG mogą okazać się przydatne również w diagnostyce rwy kulszowej oraz barkowej. Elektroencefalografia (elektroencefalogram, EEG) to badanie elektrofizjologiczne, które wykorzystuje fakt, że komórki mózgowe komunikują się ze sobą przy pomocy impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu.
Jego celem jest bowiem ocena, czy proces ten zachodzi prawidłowo. W związku z tym elektroencefalogram jest ważną metodą diagnostyczną u pacjentów z zaburzeniami. Wykonując badanie emg wykorzystujemy elektrody powierzchniowe umieszczone na skórze bezpośrednio nad mięśniem unerwianym przez dany nerw obwodowy. Pracownia posiada najnowocześniejszy aparat do badań EMG w Warszawie.
Jest także przydatne w metodzie leczniczej tzw.
Badania refundowane przez NFZ (pacjent NIE płaci) są wykonywane na podstawie skierowań z placówek ujętych w Wykazie_Kontrahentow_EMG_i_ENG. Badania EMG i ENG są wykonywane również bez skierowania - patrz Cennik_uslug medycznych. EMG jest badaniem bezpiecznym, choć nie jest na pewno badaniem przyjemnym, gdyż wkłuwanie kilkakrotne igły w mięsień przyjemne nie jest dla nikogo, dlatego do jego wykonania są ściśle określone wskazania, którymi kieruje się neurolog wypisując pacjentowi skierowanie na takie badanie. Na czas testu osoba badana zakłada specjalny czepek, do którego przymocowane są elektrody.
To one rejestrują aktywność neuronów. W pierwszej fazie badany powinien zamknąć oczy i się nie ruszać. EMG (elektromiografia) należy do badań neurofizjologicznych służących do diagnostyki chorób nerwowo-mięśniowych.
Polega na pobudzaniu włókien czuciowych i ruchowych nerwów obwodowych bodźcem elektrycznym o niewielkim natężeniu. Zarejestruj się na badanie EMG. Na badanie EMG, czyli elektromiografię, kierowani są pacjenci, u których niezbędne jest dokonanie oceny funkcjonowania mięśni i nerwów. Ile kosztuje badanie EMG?
Zniżka na Kartę Dużej Rodziny. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług prywatnej pracowni EMG dr hab. Kazimierza Tomczykiewicza, profesora nadzwyczajnego. W pracowni można wykonać zarówno badanie elektromiografii (EMG), jak również elektroneurografię (ENG).
Rozpoznanie, badanie i leczenie chorób neurologicznych. Gabinet neurologiczny i pracownia Emg. Artykuły i filmy z zakresu neurologii.
Istnieje możliwość poddania się badaniu bez skierowania, jednak wtedy należy przygotować się na uiszczenie opłaty.
To bardzo pomocne badanie do diagnozowania coraz popularniejszych dolegliwości, które nękają pracowników biurowych spędzających wiele godzin przy komputerze. Ponadto badanie EMG jest istotne w diagnostyce zaburzeń transmisji nerwowo-mięśniowej (miastenia zespół miasteniczny). Za pomocą tego badania możemy precyzyjnie ustalić lokalizację, stopień uszkodzenia, charakter zmian patologicznych oraz ocenić dynamikę procesu chorobowego (ostry, przewlekły).
Do wykonania badania EMG nie jest potrzebne skierowanie, jednak posiadając je można wykonać badanie w ramach NFZ. Jeśli badanie EMG wykaże, że nerw pośrodkowy jest uciśnięty w jego odcinku dystalnym, a dokładniej – w kanale nadgarstka, jedynym sensownym leczeniem jest zabieg operacyjny. To znacznie przyspieszy efekty.
Dzięki niemu można ustalić ilość zabiegów oraz konkretne ćwiczenia. Należy pamiętać, że badania EMG nie wolno wykonywać u kobiet w ciąży. To badanie ma na celu sprawdzić czy mięsnie dobrze pracują-czy nie ma miastenii-nuzliwość mięsni.
Poniżej przedstawiliśmy listę najczęściej wykonywanych badań w kierunku chorób, a także badania profilaktyczne. Dostępne są także badania, które można kupić w naszym sklepie MediStore.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.