Występują najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ustępują w czasie snu, a nasilają się na skutek zmęczenia, emocji, stresu lub infekcji. Przeważnie trwają nie dłużej niż rok, po czym ustępują samoistnie. Rzadko wymagają leczenia preparatami farmakologicznymi.
Zdarza się, że tiki nerwowe u dzieci zaczynają pojawiać się po konkretnym, stresującym, trudnym wydarzeniu, stąd częste występowanie tików nerwowych u dziecka w wieku szkolnym lub przedszkolnym, zwłaszcza, jeśli maluch dopiero zaczyna odnajdować się w nowym środowisku. Przyczyna tików u dziecka może być jednak trudna do ustalenia.
Tiki nerwowe u dzieci – objawy. Tak naprawdę każdy z nas mniej więcej zdaje sobie sprawę, jak wyglądają – dziecko (lub dorosły) w różnych sytuacjach zaczyna mrugać powiekami czy chrząkać. U dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych wiążą się z niedojrzałością układu nerwowego oraz silnym nagromadzeniem napięć. W przyszłości mogą u nich wystąpić zaburzenia osobowości i zachowania. Zaburzenie łaknienia to nerwicowy brak apetytu.
Czasem tikom towarzyszą dźwięki: chrząkanie, pociąganie nosem, cmokanie, powtarzanie jakiegoś słowa. Większość dzieci nie zdaje sobie sprawy z tików i nie jest w stanie ich kontrolować. Nie zwracać na to wcale uwagi.
Podobno u dzieci tiki nerwowe zdarzają się dość często. Chłopcu rzeczywiście przeszło, ale w okresach większego napięcia nerwowego częściej biega do toalety. Moja córcia (teraz 8) dwa miesiące temu zaczęła mrugać oczami. Byłam u okulisty, ale stanęło na tikach nerwowych. Charakterystyka wieku przedszkolnego.
Dzieci w wieku przedszkolnym, inteligencja dziecka , dziecko i jego potrzeby. Biorąc pod uwagę płeć, tiki częściej występują u mężczyzn. Lekarz kazal nam co tydzień zwiększać dawkę. Poszłam do drugiego neurloga prywatnie, pani miała bardzo dobre notowania wśród pacjentów na necie. Długie badanie, dowiedzieliśmy się, że proc dzieci w wieku przedszkolnym tika, jest to oznaka tego, że emocje dziecka są silne i nie radzi sobie, a właściwie radzi sobie z nimi.
Dzieci te mogą sprawiać trudności wychowawcze, a w konsekwencji niewłaściwie oddziaływać wychowawczo. Pojęcie zaburzenia emocjonalne pojawiło się w latach trzydziestych XX wieku. Wprowadzenie Wpływ technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) na rozwój dzieci stanowi poważny temat dyskursu publicznego. Jest to dialog częściej potoczny niż naukowy.
Jednak u pozostałych mogą one przetrwać, a nawet nasilić się w wieku dorosłym. W tym okresie także ich leczenie jest trudniejsze. U dzieci z tikami ruchowymi i wokalnymi do częstych zaburzeń należą zaburzenia zachowania.
W wieku przedszkolnym (4-lat) dzieci więcej i chętniej mówią o swoich emocjach – strachu, gniewie, niepokoju. Warto ich słuchać i zapewnić sobie w ten sposób zaufanie. Jak pokonać nerwicę u dziecka? Budowanie zaufania – ważne jest, aby pozwolić dziecku być częścią rozwiązania problemu. Budowanie jego poczucia własnej wartości jest ważniejsze niż wyeliminowanie przyczyny stresu.
Czytajcie wspólnie książki o stresie, są na rynku dostępne pozycje dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Gillesa de la Tourette’a. Trwają one tygodnie lub miesiące. Nie krytykuj malucha, nie śmiej się z niego i nie karz mu przestać, bo tylko pogłębisz problem. Manifestują się w różny sposób: mrużeniem oczu, mruganiem, wykrzywianiem ust, marszczeniem czoła lub brwi, nagłym podskokiem, klaskaniem, wzruszaniem ramionami, potakiwaniem, zaprzeczaniem lub potrząsaniem głową, a nawet osobliwym przełykaniem i kaszlem.
Tik – krótkotrwały, stereotypowy, mimowolny ruch określonej części ciała (np. mruganie powieką, marszczenie czoła, zaciskanie pięści). Powstaje najczęściej na tle psychicznym, zwykle u dzieci. Zwykle nie wymaga leczenia.
Terapia uciążliwych tików opiera się na stosowaniu neuroleptyków. Niekiedy jest objawem uszkodzenia układu. Konieczne jest rozpoznanie przyczyny tików.
Ja już walczę z tym problemem u mojej córki od niemal lat. Już raz poradziłem sobie z problemem, w miarę szybko, ale po ponad roku problem wrócił.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.