Wady słuchu ma około miliard ludzi na całym świecie. Szacuje się, że tylko w Polsce uszkodzony słuch ma około 9tysięcy osób. Poznaj rodzaje wad słuchu i ich charakterystykę.
Zaburzenia słuchu - rodzaje. Rodzaje zaburzeń słuchu można podzielić ze względu na moment ujawnienia się choroby.
Wówczas wyróżnia się niedosłuch prelingwalny: wrodzony (powstały w okresie prenatalnym i obecny w chwili urodzenia) lub nabyty - (powstały w okresie perinatalnym lub później w pierwszym roku życia). Choroby słuchu – rodzaje występujących problemów. Podział stosuje się również w odniesieniu do lokalizacji występowania zaburzenia, który wpływa na zakres. Problemy ze słuchem dotykają zasadniczo każdą generację.
Dzisiejsze zabiegane społeczeństwo zmaga się z codziennym stresem i narażone jest na różne infekcje chorobowe, które mogą spowodować problemy krążenia. Skutkami ubocznymi zaburzeń krążenia może być również przyspieszone. Co w medycynie nazywamy wadą słuchu?
Schorzenia ucha powodują problemy w komunikacji – pogarszają zdolność słyszenia.
Mogą skutkować nieprawidłowym odbiorem dźwięków z otoczenia, ale także zaburzeniem przewodzenia ich do mózgu. Wady narządu słuchu (wrodzone lub nabyte) są to uszkodzenia słuchu towarzyszące różnego rodzaju uszkodzeniom struktur przewodzących dźwięk. Schorzenia te mogą być genetycznie uwarunkowane, mogą być wynikiem uszkodzeń wystepujących w okresie życia płodowego i noszą wówczas nazwę niedosłuchów wrodzonych. Druga grupą są wady słuchu pojawiające się po urodzeniu zwane.
Współczesna medycyna daje spore możliwości leczenia wad słuchu - od korekcji wady przez noszenie aparatu słuchowego, po operację, która może całkowicie przywrócić słuch. Ważna jest jednak prawidłowa diagnoza - tak samo przy zapaleniu ucha, które, nieleczone, prowadzi czasem do poważnych powikłań. Szumy uszne oraz inne wady słuchu – rodzaje niedosłuchów. Polega na nieprawidłowym przewodzeniu albo odbiorze dźwięków.
Niedosłuch jest zaburzeniem związanym z narządem słuchu. Do utraty słuchu najczęściej dochodzi powoli, na przestrzeni wielu lat, a skutki niedosłyszenia ujawniają się stopniowo np. Słuch to z punktu widzenia życia społecznego jeden z głównych zmysłów człowieka – jego wady skutkują poważnym obniżeniem umiejętności rozpoznawania otoczenia oraz komunikacji. Wyróżniamy kilka kategorii służących klasyfikacji wad słuchu. Jakie możemy wymienić wady słuchu?
W pierwszej kolejności jest to czas ujawnienia się uszkodzeń słuchu – ta. Obecnie schorzenie to dotyka również coraz częściej ludzi młodych. Najprostszy test, który może wykonać każdy lekarz podejrzewający wadę słuchu, niezależnie od specjalizacji, to test mową potoczną oraz szeptem.
Lekarz staje w określonej odległości od chorego i zadaje mu pytania, posługując się zarówno zwykłą siłą głosu, jak i szeptem.
W uszkodzeniach prelingwalnym oraz perlingwalnym ubytek słuchu prowadzi nie. Istnieje wiele przyczyn powodujących zaburzenia w działaniu narządu słuchu. Wady wymowy- rodzaje, przyczyny, skutki i zapobieganie - referat Mowa jest jedną z ważniejszych form aktywności człowieka. Jest ona kluczem do wiedzy i ważnym czynnikiem kształtującym osobowość (psychikę).
Wśród najczęstszych przyczyn utraty słuchu zalicza się różnego rodzaju urazy mechaniczne, które prowadzą do uszkodzenia błony bębenkowej. Ubytki słuchu dzielą się na: przewodzeniowe, typu odbiorczego, oraz uszkodzenia mieszane. Ubytki przewodzeniowe są najczęstszą wadą słuchu u dzieci. Nie jest to nigdy uszkodzenie całkowite, a jedynie różnego stopnia niedosłuch, głównie w zakresie niskich częstotliwości.
Geny - jak wady wrodzone wpływają na nasz słuch. Wady genetyczne mogą powodować trudności w słyszeniu. Z tego powodu podczas rozmowy z pacjentem przed przeprowadzeniem badania słuchu często pada pytanie czy w rodzinie występowały lub występują ubytki słuchu.
Najczęściej stosowane kryteria uwzględniają: I) moment ujawnienia się choroby, 2) lokalizację patologii, 3) przyczynę wady słuchu, 4) głębokość i zakres ubytku słuchu. Te cztery zasadnicze kryteria klasyfikujące uszkodzenia słuchu mają naj większe zastosowanie w praktyce klinicznej. Wady mogą być wrodzone lub nabyte i należą do nich m.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.