czwartek, 8 lutego 2018

Badanie mozgu

Elektroencefalografia (elektroencefalogram, EEG) to badanie elektrofizjologiczne, które wykorzystuje fakt, że komórki mózgowe komunikują się ze sobą przy pomocy impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu. Jego celem jest bowiem ocena, czy proces ten zachodzi prawidłowo. W związku z tym elektroencefalogram jest ważną metodą diagnostyczną u pacjentów z zaburzeniami. Nie tylko umożliwiają rodzaj udaru, ale także jego przyczynę, co pomoże lekarzowi w dobraniu właściwego leczenia przyczynowego a tym samym zapobieganiu kolejnym udarom. Istnieje możliwość poddania się badaniu bez skierowania, jednak wtedy należy przygotować się na uiszczenie opłaty.


Także w przypadku guzów mózgu bardzo ważna jest wczesna diagnostyka.

Badanie EEG to koszt około 1zł. MRI należy do grupy bezpiecznych badań bezinwazyjnych, a pole magnetyczne stosowane podczas przebiegu nie jest szkodliwe dla zdrowia. Obraz badań diagnostycznych w wybranych nowotworach OUN. Zarówno podanie znacznika, jak i samo badanie wykonuje się w przyciemnionym pomieszczeniu, aby uniknąć nadmiernego pobudzenia kory wzrokowej.


SPECT mózgu – przeciwwskazania. Na czas testu osoba badana zakłada specjalny czepek, do którego przymocowane są elektrody. To one rejestrują aktywność neuronów.


W pierwszej fazie badany powinien zamknąć oczy i się nie ruszać. Umożliwiają szybkie rozpoznanie choroby.

Stosuje się je w celu ujawnienia zmian w kościach (nowotworowych, złamań przy urazach, zwapnień). Tomografia komputerowa Tomografia. Każdy nowotwór wykryty we wczesnej fazie jest łatwiejszy do leczenia. Osoba badana kładzie się na specjalnym, ruchomym stole, który powoli przesuwa się w stronę tomografu o charakterystycznym kształcie przypominającym tunel. Do ich wykrywania służą badania obrazowe: tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MR).


W trakcie badania nie można się poruszać, ponieważ istnieje obawa zdeformowania obrazu tomograficznego. Prawie codziennie nowe badania neuronaukowe pokazują, jak plastyczny jest nasz mózg, dlaczego tak ważne jest, aby utrzymać go w formie. Wykorzystujemy nasze mózgi codziennie. Mózg jest organem, który musi być trenowany jak każdy inny mięsień, w nadziei, że jesteśmy w stanie kontrolować i poprawić plastyczność mózgu.


W przypadku badania czynnościowego mózgu obraz ten jest dodatkowo modyfikowany przez wzrost przepływu krwi i utlenowania aktywnych okolic kory mózgowej. Wraz ze wzrostem aktywności neuronów (komórek nerwowych) rośnie zużycie przez nie tlenu, a przez to zapotrzebowanie na ten gaz. Powoduje to zwiększony przepływ krwi przez dany obszar. W warstwie podkorowej prawego płata ciemieniowego obecne jest ognisko ubytkowe tkanki nerwowej wielkości 5x9mm ograniczone strefą zmienionej bliznowato tkanki nerwowej.


Pojedyncze ognisko gliozy. Rutynowe badanie białka zazwyczaj nie wykrywa białka Bence-Jonsa. Przy nieprawidłowym wyniku badania ogólnego moczu, dodatkowe badania mogą być przeprowadzone, np. Ten lekarz posiada wysoki poziom zaufania.


Oznacza to, że należy do grupy specjalistów, którzy oferują wysoką jakość świadczonych usług oraz chętnie pomagają swoim pacjentom. EEG, RTG, angiografia, badania krwi.

Leczenie oponiaka mózgu. Podstawą leczenia oponiaków jest zabieg chirurgiczny polegający na całkowitym wycięciu guza wraz z przyczepem i zajętą przez nowotwór kością w okolicy przyczepu. Pierwszym etapem stawiania diagnozy jest wywiad z pacjentem i analiza objawów. Dodatkowo lekarz sprawdzi zdolności poznawcze chorego. Następnie oceni pracę serca oraz sprawdzi, czy chory nie ma problemów z ciśnieniem (jeśli będzie podwyższone, konieczne będzie również badanie dna oka).


Dopiero później wykonuje się badania. Chce wykluczyc tetniaka mozgu jakie badanie bedzie lepsze Tk angio czy Mr angio? Jaka jest roznica miedzy tymi badaniami?


Czy robic z kontrastem ? Metoda ta jest bezbolesna i polega na uzyskiwaniu obrazu narządów, a przede wszystkim oceny ich czynności. Ważnym badaniem potwierdzającym rozpoznanie, które powinno być wykonane w każdym przypadku podejrzenia choroby, jest badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty