środa, 28 lutego 2018

Jak gęsto są rozmieszczone w skórze receptory dotyku

Jak gęsto są rozmieszczone w receptory dotyku ? Materiały : dwie wykałaczki , linijka Przygotowanie : 1. Doświadczenie najlepiej przeprowadzić w parze. Należ ustalić, która osoba podda się badaniu, a która będzie je przeprowadzać. Podczas doświadczenia osoba badana. Biologia funkcjonowanie organizmu człowieka gęstość występowania receptorów dotyku w skórze doświadczenie badanie wrażliwości skóry wyniki. To niesamowite, że możemy poczuć fakturę różnych rzeczy- gładki kamień, chropowatą ścianę, pomarszczoną sukienkę.


Jednak czy nasze receptory dotyku są jednakowo gęsto rozmieszczone w całej skórze? Za pomocą tego doświadczenia spróbujemy odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie. Gęstość receptorów dotyku w skórze?


Czy receptory te są równomiernie rozłożone w skórze? A więc to co musicie wiedzieć: potrzebne są do tego cyrkle i należy kłuć się nimi (tak w jednym czasie). W leksykonie masażu przedstawiono wszystkie receptory występujące w organizmie człowieka.


Na cmskóry przypada ok. Receptory dotyku - złożoność i różnorodność czucia. Jak łatwo zauważyć, opisane receptory są bardzo specyficzne i różnią się między sobą. Jedne z nich adaptują się wolno, inne szybciej. Niektóre receptory odpowiadają za odbieranie ciepła, zimna, bólu (nocycepcja) oraz ucisku.


Najbardziej unerwione są opuszki palców, wargi i koniec. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wirusów, które łatwiej wnikają do niektórych komórek, a do innych mają utrudniony dostęp. Komórki nerwowe są wyposażone w różne receptory, spośród których najważniejszymi są receptory wrażliwe na mediatory chemiczne przewodzące impulsy nerwowe (acetylocholina, serotonina itp.).


Rodzaj energii, do którego dany receptor jest specjalnie przystosowany nazywany jest bodźcem specyficznym. W rozmaitych eksperymentach wykazano, że dotyk i zmysł motoryczny są podstawowymi elementami definiującymi odbieranie rzeczywistości przez zwierzęta (w tym człowieka). Na dotyk są wrażliwe tzw. Umieszczone są przede wszystkim w warstwach skóry właściwej, są receptorami wolno adaptującymi się. Meissnera i receptory okołowłosowe.


Są to receptory, które adaptują się zarówno wolno, jak i szybko. Rozmieszczenie receptorów czuciowych w skórze jest bardzo. Najgęściej receptory dotyku są rozmieszczone na opuszkach palców, w skórze warg i na koniuszku języka.


Czucie powierzchowne (eksteroceptywne) odbierane jest przez receptory rozmieszczone w skórze i obejmuje takie modalności czucia jak dotyk, ból i temperaturę. Istnieje wiele schorzeń, w przebiegu których mogą występować różne zaburzenia czucia. W warstwie tej obecne są komórki odbierające ze środowiska zewnętrznego bodźce bólu, dotyku, ucisku, temperatury – receptory. Ich największe skupiska znajdują się na opuszkach palców i na powierzchni warg.


Pod skórą znajduje się tkanka podskórna zbudowana z komórek tłuszczowych. Reaktywność piersi zależy od ilości receptorów czuciowych w skórze piesi a nie od wielkości gruczołu. To w skórze są receptory dotyku a nie w tkance gruczołowej czy podskórnej. Na przykład nocyceptory i termoreceptory człowieka reagują na kapsaicynę zawartą w odmianach papryki (Capsicum sp.) o ostrym smaku, a receptory zimna są aktywowane mentolem.


Często mówi się o koniu: “twardy w pysku” czy “nieczuły na łydkę”. Im większa jest odległość między podrażnionymi punktami na skórze, tym więcej receptorów dotykowych znajduje się między nimi. Zmysł dotyku jest u konia rozwinięty w takim samym stopniu jak u nas. Są rozmieszczone nierównomiernie (najwięcej znajduje się na wargach, opuszkach palców, podeszwach stóp, a najmniej w skórze grzbietu i łokci).


IV b) I i III c) II i IV d) tylko I B. Zaznacz poprawny wniosek, który sformułowano na podstawie analizy wyników przeprowadzanych obserwacji. Zagęszczenie receptorów dotykowych w skórze różnych części ciała człowieka jest takie samo. Najprościej mówiąc, poprzez skórę czujemy dotyk, temperaturę i ból. Objawia się to na różne sposoby.


W mózgu sygnały są analizowane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty