środa, 19 lipca 2017

Błona komórkowa funkcje

Jest ona złożona z dwóch warstw fosfolipidów oraz białek, z których niektóre są luźno związane z powierzchnią błony (białka powierzchniowe), a inne przebijają błonę. Jest przyczepiona do cytoszkieletu komórkowego, w ten sposób nadając komórce odpowiedni kształt. Chloroplasty- nadają kolor, przeprowadzają fotosyntezę.


Chromatofory- umożliwiają fotosyntezę. Cytoplazma- wypełnia kom.

Jest przepuszczalna dla soli mineralnych i innych substancji drobnocząsteczkowych dlatego utrzymywanie kształtu jest powiązane z ciśnieniem wewnętrznym, czyli turgorem związanym z selektywną przepuszczalnością błony komórkowej. Struktura pełni również funkcje ochronne, a u organizmów pasożytniczych dzięki. Fragmenty błon biologicznych odrywając się w jednym miejscu, tworzą pęcherzyki, by zostać wbudowanym w innym miejscu błony. Błona pełni funkcje bariery, która oddziela wnętrze komórki od środowiska otaczającego. Zadania te dotyczą budowy oraz funkcji błony komórkowej.


Poruszają zagadnienia często pojawiające się na maturze z biologii. Polega on na tym, że błona komórkowa wpukla się do wnętrza komórki wraz z cząstką pokarmu (może to być nawet inna, mniejsza komórka). Błona komórkowa ma zatem postać płynnej mozaiki.

Gdy wpuklenie jest dostatecznie głębokie, błona komórkowa zamyka się nad nim i powstaje banieczka z zawartością w środku. Jest ona zbudowana z cząsteczek fosfolipidów i białek, które pełnią funkcje transportujace lub koordynujące przepływ substancji przez błonę. Zasadniczą cechą błony komórkowej jest jej wybiórcza (selektywna) przepuszczalność.


Każda błona komórkowa posiada dwa podstawowe składniki strukturalne. Poza tym pełni ważne funkcje przy łączeniu się komórek w skupiska i ich identyfikacji (czyli znajdują się w tej warstewce czynniki pozwalające odróżnić własne komórki od obcych). W dużym stopniu pochłania wodę, co powoduje, że powierzchnia komórki.


Jednocześnie odpowiada ona za wymianę materii i informacji pomiędzy komórką a jej otoczeniem. Błony komórkowe spełniają podstawowe funkcje: 1. Każda komórka bez względu na funkcje jaką spełnia w organizmie posiada błonę komórkową. Struktura ta zapewnia ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków środowiska. Związkami organicznymi, które budują błonę komórkową są przede wszystkim lipidy oraz białka. Większość tych związków to substancje złożone, posiadające dodatkowe grupy funkcyjne.


Barierą jest natomiast błona komórkowa. Pełni rolę ochronną, chroni przez urazami mechanicznymi i infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Zadanie: podaj funkcję jądra komórkowego , mitochondium i Rozwiązanie: błona komórkowa pobiera pokarm, soli mineralnych i wody odbiera bodźce ze środowiska Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.


Przez glikokaliks mówimy, że błona jest asymetryczna, bo występuje on tylko po zewnętrznej stronie błony.

Znaczenie błon biologicznych - Budowa, funkcje i właściwości błony komórkowej - Budowa, rodzaje i właściwości fosfolipidów - Białka błonowe - rodzaje, spos. Glikokaliks występuje tylko u zwierząt. Zaliczamy do nich zarówno błony komórkowe jak i błony organelli wewnętrznych (np. mitochondrialne, tylakoidów, dysków w pręcikach i czopkach).


Błony śródplazmatyczne – występują wewnątrz komórki, ograniczają poszczególne organelle, czyli oddzielają odmienne pod względem składu rejony, które pełnią wyspecjalizowane funkcje np. Jest zbudowana z martwej substancji wydzielonej przez komórkę. Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok.


Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy. Jest to struktura komórkowa występująca u roślin i niektórych pierwotniaków. Błona która oddziela ja od cytoplazmy nazwana została tonoplastem. Podział białek błonowych: 1. Integralne - tkwią w błonie prawie całe i trudno je oddzielić od niej. Powierzchniowe - znajdują się na powierzchni i łatwo je oddzielić od błony.


Zakotwiczone - posiadają niebiałkową część, którą kotwiczą się do błony. Pod ścianą komórkowa znajduje się błona cytoplazmatyczna, zbudowana z ułożonych mozaikowo białek i fosfolipidów. Funkcje błony: - oddziela ciało kom. Pełni ona funkcje ochronne i transportowe.


Jej skład lipidowy różni się od błon otaczających komórki eukariotyczne – brak w niej cholesterolu, a cholina występuje jedynie w śladowych ilościach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty