wtorek, 25 lipca 2017

Geny czy wychowanie

Geny czy wychowanie – co bardziej kształtuje człowieka? W świetle osiągnięć współczesnej nauki nie ma wątpliwości, że podobnie jak inne organizmy ludzi ukształtował trwający miliony lat proces ewolucji. Równocześnie jednak człowiek jest istotą niezwykle plastyczną, a jego mózg dojrzewa przez ok. Osobiście, skłaniam się ku stanowisku, że geny tworzą swojego rodzaju potencjał, warunkują nas w pewnym zakresie i decydują o określonych skłonnościach, ale od środowiska w istotnej mierze zależy, czy dany potencjał się zrealizuje i którą dokładnie drogą przez życie pójdziemy. Trudno się z nim nie zgodzić, choć myślę, że i tak wychowanie ma dużo większe znaczenie.


Stosując odpowiednie metody wychowawcze można przynajmniej „łagodzić” jeśli nawet nie „zwalczać” pewne geny (tylko niektórym się po prostu nie chce i łatwiej wtedy wszystko zrzucić na matkę naturę).

Okazuje się, że na podstawie analizy setek tysięcy drobnych różnic genetycznych, możemy przewidzieć szereg cech psychologicznych człowieka już od jego narodzin. Można by napisać, że wychowanie to główny czynnik – ale wówczas część z nas nie potrafiłaby wyjaśnić przypadków. Nieważne czy pojawia się ono w tle dyskusji o adopcji, resocjalizacji nieletnich czy ocenie moralnej konkretnych przestępstw.


Geny decyduja napewno o roznych sklonnosciach czy podatnosci na pewne zachowania, ale na to jak sobie radzimy w roznych sytuacjach i na nasze wybory zyciowe duzy wplyw ma wychowanie zarowno przez rodzine jak i szeroko pojete srodowisko. Czy geny i rówieśnicy mają na dzieci większy wpływ niż rodzice? Czy musimy zweryfikować swoje poglądy o wychowaniu i psychoterapii?


Odkrycie, że geny mają cokolwiek do powiedzenia, jeśli chodzi o ludzkie zachowanie, było szokiem jeszcze całkiem niedawno, w okresie, w którym wierzono, że kiedy ludzie się rodzą, są czystą tablicą, na której każdy może zapisać dowolne wzorce zachowań, jeśli wystarczająco mocno będzie się starał. Pytanie geny czy wychowanie nie jest przedmiotem rozważań jedynie naukowców, ale również zwykłych ludzi dalekich od naukowego teoretyzowania. Bez wątpienia przyczynkiem do tego typu rozważań jest moment wychowania dzieci.

Każdy z nas doświadczył chyba sytuacji, w której to jemu bliscy, częstowali go wiedzą w stylu: a to ma po. Pytanie o to, czy w kształtowaniu psychiki, osobowości, cech charakteru ważniejsze jest wychowanie, czy geny (z ang. nature or nurture), spędzało psychologom sen z powiek od dziesięcioleci. Co ma wpływ na nasze cechy osobowości i inteligencję? Współcześni neuronaukowcy i kognitywiści od dawna wskazują, że pojawiające się w najróżniejszych przypadkach pytanie „ geny czy wychowanie ”, jest w gruncie rzeczy po prostu źle postawione. Co bardziej kształtuje człowieka: geny czy wychowanie ? Wychowanie i środowisko w jakim przebywa ma ogromny wpływ na charakter.


Ważne jest wychowanie, pewien wpływ mają pewnie geny ważniejsze jest jednak to, co z tym bagażem może niewłaściwego wychowania lub nie najlepszych genów zrobimy w trakcie życia. Rodzice starają się, aby ich dziecko miało w życiu jak najlepiej. Naukowców wskazują jednak, że na rozwój i całe życie człowieka istotny wpływ mają czynniki, na które rodzice rzadko zwracają uwagę. Wypowiedzcie się w tym temacie- co najbardziej decyduje o tym jak rozwija się dziecko?


Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy? Co kształtuje człowieka? Czy dziecko jest białą kartą? Te pytania od lat nurtują psychologów. Odpowiedź dają badania nad rozdzielonymi bliźniętami jednojajowymi.


I nie jest zbyt radosna dla rodziców. Wiec przy pomocy testów bada się cechy ukształtowane w trakcie życia człowieka a nie wrodzone zdolności. Nazwa releasu: Harris J. Od wielu lat prowadzone są badania, które miałyby rozstrzygnąć, co wpływa na szczególną muzykalność Azjatów: geny czy wychowanie.

Ostatnio dowiedziono, że na uaktywnienie słuchu absolutnego nie ma wpływu język ojczysty czy też zdolności dziedziczne, a jedynie wczesna edukacja. Dzisiaj już wiemy, że ważne jest i jedno, i drugie, a na dodatek interakcja pomiędzy oboma tymi czynnikami. Człowiek jest istotą złożoną.


Podcast z audycji A teraz na poważnie. Gośćmi audycji byli: Wojciech Dragan. Co determinuje nasze zachowania seksualne?


Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących! Co wyrośnie z naszych dzieci i dlaczego - Harris Judith Rich - JACEK SANTORSKI. Książki i inne produkty w niskich cenach w księgarni internetowej czytam. Badaniom poddano dzieci kanadyjskie oraz dzieci azjatyckie, które były wychowywane w Kanadzie. Ustalono, iż w zakresie słuchu absolutnego i uzdolnień muzycznych nie.


Co sprawia kim jesteśmy? Zachęcam do oglądnięcia cudownego japońskiego filmu Jak ojciec i syn. Jeden z moich ulubionych filmów - właśnie co ważniejsze jest geny czy wychowanie w obliczu miłości ojcowskiej wystawionej na wielką próbę.


Książka wpisuje się w rozważania w temacie “natura czy wychowanie” (ang. nature vs nurture), podejmowanym w literaturze m. Od czasów Freuda wierzymy, że rodzice swoim zachowaniem kształtują osobowość dziecka. Tymczasem w polskich księgarniach pojawiła się właśnie książka Każdy inny autorstwa psycholożki, Judith Harris, której tezy wywróciły współczesną psychologię rozwojową. Czy o tym, kim jesteśmy, decydują nasze geny czy raczej jest to związane z wpływem środowiska?


Mimo iż spór o to, co bardziej wpływa na nasze zachowanie i psychikę trwa już bardzo długo, wciąż nie widać ostatecznego rozwiązania. Niektórzy uważają, że wszelkie różnice orientacji seksualnej między kobietami a mężczyznami mają charakter dużo bardziej kulturowy niż genetyczny. Kobiety częściej niż mężczyźni są biseksualne, zmieniają orientację seksualną i pozostają pod wpływem matek nie z powodów genetycznych lecz społecznych. Kobiety zachęca się do kontaktu z własnymi uczuciami, natomiast od. Można dojść do żartobliwego wniosku, że łatwiej odziedziczyć gen artystyczny niż polityczny.


Agata Buzek, Magda Wałęsówna i Monika Jaruzelska to przykłady córek napiętnowanych polityką. I absolutnie od niej uciekających. Agata Buzek pytana, czy interesuje się polityką, odpowiadała: – Tylko w tym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty