poniedziałek, 17 lipca 2017

Półroczne dziecko rozwój

Rozwój fizyczny 6-miesięcznego dziecka. Półroczne dziecko potrafi już przemieszczać się samodzielnie. Nie na nogach, oczywiście, ale na brzuszku. Umiejętność pełzania, kręcenia się wokół własnej osi i turlania po podłodze wykazuje większość maluchów w tym wieku. Dziecko miesiąc - rozwój fizyczny.


Potrafi sprawnie pełzać i turlać się, więc trzeba pamiętać, aby nie zostawiać go na łóżku ani na żadnym blacie (np. po przewijaniu), gdyż mógłby spaść.

Roczne dziecko nie umie bawić się z rówieśnikami. Maluchy w tym wieku traktują inne dzieci bardziej jak przedmioty, obiekty eksperymentów niż osoby. Roczniaki nie bawią się ze sobą, tylko obok siebie - przez kilka chwil obserwują się nawzajem, badają, dotykają i szybko tracą zainteresowanie. Dziewczynki ważą średnio kg, chłopcy – kg. Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdż pozostałe etapy rozwoju niemowlaka!


Turlanie i pełzanie przebiega jeszcze dość chaotycznie. Zainteresowanie otoczeniem. Interesuje się także kolczykami i wisiorkami na szyi.


Z ciekawością rozgląda się po otoczeniu, ciekawią go obce osoby i nieznane mu miejsca.

Twoje 6-miesięczne dziecko nie jest już nieporadnym niemowlaczkiem. Oprócz mleka może przyjmować też inne pokarmy. Niektóre maluchy umieją siadać podciągane za rączki i turlając się, próbują się przemieszczać. W tym czasie ważne jest częste przebywanie z dzieckiem, mówienie do niego i bawienie się z nim. Niejedna mama obserwuje swojego szkraba, zważając czy podobnie jak jego rówieśnicy układa dłonie, dźwiga główkę i chwyta grzechotkę albo macha nóżkami.


Gdy leży na brzuszku potrafi opierać się na dłoniach i kolanach jednocześnie unosząc tułów. Niektórym maluchom udaje się przez chwile usiedzieć samodzielnie prosto. Natomiast doskonale siedzi z podparciem. Reaguje lękiem na obce osoby. Może cofać się, kurczowo trzymać opiekuna, marudzić czy wybuchnąć płaczem.


Wzrost i waga a rozwój dziecka. Według obowiązujących norm dziecko powinno podwoić swoją masę urodzeniową w 5-miesiącu życia, a potroić ją w miesiącu. Najczęściej pierwsze akty agresji obserwujemy, kiedy dziecko kończy rok.


Reagować czy poczekać aż z tego wyrośnie? Bardzo nie lubię słuchać o tym, że dzieci z jakiegoś zachowania wyrastają. One przechodzą kolejne etapy rozwojowe, zdobywając na każdym z nich kompetencje, które pozwalają im iść dalej, a więc nie tyle wyrastają z pewnych zachowań, co zastępują je innymi.


Przyszedł jednak etap, że mały bardzo chciał skomunikować się ze światem, ale nie był w stanie stworzyć zdania, co bardzo go irytowało. Tak trafił do logopedy, gdzie rozpoznano alalię – zaburzenie mowy.

Według fachowej literatury dziecko półroczne gaworzy, roczne mówi pierwsze słowa a dwulatek klei proste zdania. Czy zastanawiali się Państwo: czy mała sześciomiesięczna pociecha rozumie coś więcej poza słowami „mama i tata”? Daniel Swingley z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii poddali próbie tezę mówiącą o tym, iż niemowlęta „zaczynają się uczyć swojego macierzystego języka, powoli poznając pojedyncze głoski”. Leżący maluch uwielbia oglądać swoje stopy. Chwyta je i próbuje włożyć do buzi.


Podtrzymywane pod pachami dziecko pewnie stoi na wyprostowanych nogach. Począwszy od miesiąca życia, znacznie trudniej jest w sposób precyzyjny określić czas zdobywania kolejnych umiejętności, tak jak było to w pierwszych miesiącach. Generalnie wszystko z naszego gara. Bardzo ograniczyliśmy sól, więc to nie był problem. Będzie je zapamiętale badało językiem i wargami – i bardzo dobrze!


Wkładanie nóżek do ust to superćwiczenie np.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty