Analizę wyrazu na głoski i syntezę wyrazu potrafią już wykonać dzieci sześcioletnie, inne natomiast. Analizie poddaje się najpierw zdanie, potem wyraz. Po wyćwiczeniu analizy należy przystąpić do ćwiczeń w syntezie, stanowi ona bowiem istotę czytania. Synteza sylabowa towarzyszy dziecku od urodzenia, nie stanowi więc problemu dla dzieci 3. Analiza sylabowa polega na podziale wyrazu na sylaby.
Uświadamianie pojęcia zdania:- odróżnianie zdań od pojedynczych wyrazów,- odróżnianie zdań od ciągu różnych wyrazów. Wyodrębnianie zdań z potoku mowy. Podział zdania na wyrazy. Liczenie wyrazów w zdaniu. Rozwijanie zdań, porównywanie liczby wyrazów w zdaniach.
Dobrze opanowana umiejętność analizy i syntezy ułatwia naukę czytania ze zrozumieniem i pisania, a jej. Wybrane próby do badania analizy i syntezy słuchowej wyrazów. Test do badania poziomu analizy i syntezy głoskowej wg J Nowak. Zabawa w rozpoznawanie dźwięków: co upadło, co przyjechało, czym uderzono? Zabawa w nasłuchiwanie: co się wokół nas dzieje (kto co usłyszał)?
Pokaż dziecku obrazek, ułóż kilka prostych zdań, poproś żeby dziecko po kolei powtarzało zdania, narysowało tyle kresek ile jest zdań. Dokonywanie analizy słuchowej wyrazu na sylaby. WICZENIA Z ANALIZY I SYNTEZY SŁUCHOWEJ 1. Niezbędnym warunkiem rozwoju tych umiejętności jest sprawne funkcjonowanie analizatora słuchowego. Opracowała: pedagog SP – Konin mgr LIDIA MĄDROWSKA. Jeżeli zauważyłeś jakieś nadużycia w prezentacji napisz o tym poniżej i wyślij je do nas: INFORMACJE O PREZENTACJI.
Ostatnią zmianę prezentacji wykonał: Beata Pisarska. Uczniowie z rozsypanki wybierają sylaby, które po dołączeniu do podanej sylaby utworzą wyrazy. Odczytują powstałe wyrazy. Wyjaśniają znaczenie trudniejszych z nich. Karta pracy nr 1) Ćwiczenie 2: „Domino sylabowe”.
Składanki wyrazowe - poziom (analiza głoskowa) Ze słów zilustrowanych na obrazkach wyodrębniamy odpowiednią głoskę (tę, którą wskazuje cyfra) i z tak pozyskanych głosek tworzymy nowe słowa. Zadania można wykorzystać zarówno do ćwiczeń analizy i syntezy głoskowej, jak również pomocniczo w terapii logopedycznej. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj. Konspekt zajęć przygotowanych na spotkanie z rodzicami dzieci gr. Zabawy z głoskami” Zabawy i ćwiczenia kształcące umiejętność analizy i syntezy głoskowej.
Tomek niebawem kończy lat. Już jak trzyletnie dziecko znał praktycznie wszystkie literki, tak sam z siebie, nie uczyliśmy go tego, zawsze bardzo dużo mu czytaliśmy. Do każdej sylaby w wyrazach została dodana sylaba „ka”. Posłuchaj uważnie i rozszyfruj wyrazy.
Dziecko wyszukuje z całego kompletu obrazek do pary. Para obrazków to jeden obrazek kolorowy, a drugi to czarna sylwetka. Scalanie z głosek słów ( synteza głoskowa wyrazów). Nauczyciel ( dorosły) mówi wyraz głoskując a dziecko odgaduje co nauczyciel (dorosły) powiedział, lub wskazać odpowiedni obrazek.
Wyróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie 3. Przygotowanie do pisania. Prawidłowo rozwiniety słuch fonematyczny, jak i poziom analizy i syntezy słuchowej, są ważnym wskaźnikiem osiągnięcia przez dziecko dojrzałości szkolnej. Kształtowanie pojęć matematycznych - znajomość znaków i cyfr i znaków matematycznych. Zestaw ćwiczeń usprawniających analizę i syntezę słuchową, koordynację słuchowo-ruchową i słuchowo-wzrokową Teresy Gąsowskiej i Zofii Pietrzak-Stępkowskiej 1.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.