piątek, 1 lipca 2016

Układ nerwowy współczulny i przywspółczulny

Obie te struktury działają przeciwstawnie co do siebie – w sytuacji, kiedy układ współczulny pobudza wystąpienie jakiejś reakcji organizmu, to układ przywspółczulny zazwyczaj ją hamuje. Odrębności dotyczą nie tylko funkcji poszczególnych części układu. Podstawową jego częścią jest neuron, czyli komórka nerwowa.


W ciągu dnia częściej uruchamiany jest układ współczulny, a gdy śpimy pracuje przywspółczulny. I wszystko było by dobrze, gdyby nie fakt, że o ile w dzień pobudzamy organizm nadmiernie – co powoduje, że nasz układ współczulny najczęściej jest przeciążony, nadmiernie pobudzony, o tyle w nocy z różnych powodów nie śpimy tak, jakby wymarzył to sobie nasz organizm.

W uproszczeniu można powiedzieć, że działa on antagonistycznie (odwrotnie) do układu współczulnego. Włókna nerwowe układu przywspółczulnego wychodzą z pnia mózgu. Układ przywspółczulny ma podobną budowę. Ośrodki części współczulnej znajdują się w rogach bocznych istoty szarej odcinka piersiowego rdzenia, w postaci jąder przedniobocznych. Aksony komórek tworzących te jądra wychodzą z rogów.


Aby się ona udała, musi rejestrować wszystkie zagrażające mu ruchy i szczegóły otoczenia. Jest on odpowiedzialny za aktywność organizmu i jest pobudzany na przykład w sytuacjach stresowych. Różnica jest jednak taka, że włókna nerwowe tego układu rozpoczynają się w pniu mózgu.

Nadmierne pobudzenie tego układu skutkuje ciągłym przemęczeniem, natomiast w przypadku długotrwałego przeciążenia wzrasta ryzyko. Przywspółczulny układ nerwowy, czyli hamowanie. Podział - układ współczulny i przywspółczulny. Są to części antagonistyczne, które działają przeciwstawnie na wiele narządów.


Autonomiczny układ nerwowy składa się z dwóch części: układu współczulnego (sympatycznego) i przywspółczulnego (parasympatycznego). To tak zwana reakcja „walcz albo uciekaj”. Z kolei układ autonomiczny dzieli się na dwie części - układ sympatyczny i parasympatyczny lub w innym nazewnictwie układ współczulny i przywspółczulny. Cały układ nerwowy zbudowany jest z tkanki nerwowej, utworzonej z neuronów i tkanki glejowej. Neuron jest komórką nerwową, od której odchodzą wypustki - neuryty.


W poprzednim poście pisałem o układzie współczulnym, który odpowiada za mobilizację naszego organizmu i przygotowanie do poradzenia sobie w sytuacji stresowej. Dziś napiszę o układzie przywspółczulnym – części autonomicznego układu nerwowego o przeciwnym do układu współczulnego działaniu. W czasie „odpoczynku i trawienia” (ang. rest and digest) przewagę regulacyjną zyskuje część przywspółczulna AUN, a w czasie „walki i ucieczki” (ang. fight and flight) – część współczulna. W komórkach mysich kubków smakowych reagujących na smak słodki wykryto trzy rodzaje białek receptorowych, oznaczonych jako: T1R T1Ri T1R3. Współczulny układ nerwowy działa antagonistycznie do przywspółczulnego (parasympatycznego).


Zachowuje stałą aktywność, umożliwiającą utrzymanie homeostazy. W tabeli przedstawiono przykłady efektów oddziaływania autonomicznego układu nerwowego na wybrane narządy trzech układów narządów w organizmie człowieka. Umożliwia podjęcie przez organizm wysiłku fizycznego oraz wyrównuje zaburzenia homeostazy.

Większość narządów wewnętrznych jest unerwiana przez włókna zarówno układu współczulnego, jak i przywspółczulnego. Obie części tego układu działają jednocześnie, a harmonijna praca danego narządu jest efektem ich współdziałania. W ramach autonomicznego układ nerwowego wyróżnia się jelitowy układ nerwowy. WEGETATYWNY UKŁ NERWOWY Inaczej autonomiczny układ nerwowy kontroluje i reguluje funkcje narządów wewnętrzny i nie podlega naszej woli.


Składa się z układu sympatycznego (współczulnego) i parasympatycznego (przywspółczulnego). Internetowa encyklopedia PWN - zawierająca ok. Wydawnictwa Naukowego PWN - to najlepsze źródło rzetelnej i wiarygodnej wiedzy.


AUN dzieli się na układ współczulny (sympatyczny) i przywspółczulny (parasympatyczny). Dzieli się on na układ współczulny (sympatyczny) o działaniu pobudzającym i przywspółczulny (parasympatyczny) o działaniu hamującym. Zakres przywspółczulny układ nerwowy, jest stosunkowo niewielki i dotyczy głównie narządy wewnętrzne, w tym samym czasie, nie występują jakiekolwiek tkanek, narządów, w tym układy (ośrodkowego układu nerwowego), gdzie wniknęły włókna współczulnego układu nerwowego.


Najprostszy łuk odruchowy autonomiczny ma co najmniej neurony przewodzące eferentną impulsację. Podczas gdy układ współczulny stanowi aspekt jang, przywspółczulny układ nerwowy jest jin. Porównaj rolę współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego. Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.


Ośrodkowy układ nerwowy musi mieć odpowiednią ochronę. Są mechanizmy obronne. O układzie współczulnym mówimy układ szybkiego reagowania, a przywspółczulny ma funkcje zwalniania odwrotnie jest dla układu pokarmowego. Jego zadaniem jest zapewnienie łączności ze środowiskiem zewnętrznym, odbiór bodźców, ich przetwarzanie i interpretowanie oraz koordynowanie działaniem całego organizmu.


Pod względem topograficznym układ nerwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty