Plwocina jest to wydzielina pochodząca głównie z górnych dróg oddechowych, na którą składa się: flegma zalegająca w jamie nosowej, flegma pochodząca z krtani, flegma w oskrzelach, flegma w gardle (częściowo). W warunkach prawidłowych nadmiar zalegającej flegmy jest usuwany z dróg oddechowych podczas kaszlu poprzez odkrztuszanie. Zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych a rodzaje kaszlu. Kiedy doskwiera nam zalegająca wydzielina w drogach oddechowych, organizm wykorzystuje odruch obronny, jakim jest kaszel.
Istnieje wiele rodzajów kaszlu.
Podstawowy podział wyróżnia kaszel suchy (bez odkrztuszania wydzieliny, tzw. plwociny) oraz kaszel mokry (produktywny, wilgotny, z odkrztuszaniem wydzieliny). We wczesnym okresie choroby wydzielina jest obfita, gęsta i ciągliwa. W późniejszym okresie czynność gruczołów ulega upośledzeniu, a śluzówka gardła staje się sucha i błyszcząca.
Może dochodzić do gromadzenia się śluzu w gardle, z porannym kaszlem, często kończącym się wymiotami. Gdy już rozrzedzisz i skroplisz wydzielinę, musisz pozbyć się jej z organizmu. Najłatwiej będzie Ci oczyścić płuca z flegmy z pomocą drugiej osoby, która będzie delikatnie uderzać Cię dłonią w górną część pleców. Dzięki temu flegma oderwie się łatwiej z płuc i oskrzeli.
Dobrym pomysłem będzie także sen z głową lekko podniesioną ponad poziom ciała, co zmniejszy uczucie gromadzenia się spływającego śluzu.
Odchrząkiwanie wydzieliny przy zapaleniu zatok przynosowych. Ciągłe chrząkanie bywa wywoływane przez gęstą wydzielinę, która spływa z nozdrzy po tylnej ścianie do jamy gardła. Dzieje się tak w niektórych przypadkach kataru lub zapalenia zatok przynosowych. Witam, Od pewnego czasu mam niepokojące mnie objawy a mianowicie.
Od ponad lat męczy mnie poranny kaszel z odkrztuszaniem, czasem z krwią. Rano dosłownie czuję się jakbym się topił. Jestem zmuszony odkrztusić całą zalegającą wydzielinę, dopiero wtedy mogę normalnie funkcjonować.
Sama wydzielina jest mleczna, ciągnąca, klejąca i słona. Zaczęło się od strasznego bólu z lewej strony klatki piersiowej i od kaszlu i wydzieliny śluzowatej. Po osłuchaniu lekarze nic nie stwierdzili niepokojącego w płucach, natomiast wysłali mnie do laryngologa, ponieważ stwierdzono, że mogę mieć problemy z gardłem i nosem. Laryngolog potwierdził wersje lekarza rodzinnego - nieżyt. W zależności od wywiadu podawanego przez chorego należy wykonać mniej lub bardziej liczne.
Gromadzenie plwociny może wynikać z zapalenia oskrzeli, jak również zapalenia zatok. Najczęstszą przyczyną wydzieliny spływającej po tylnej stronie gardła jest właśnie zapalenie zatok. Biorąc pod uwagę inne objawy jest to dość prawdopodobne.
Od wczoraj odkrztuszam gęstą, zielono-szarą flegmę.
Od ponad roku mam wydzielinę w gardle, a nie wiem czemu, gardło mnie nie boli. Wydzielina jest koloru zazwyczaj zielony z jakimiś grudkami. Nie umiem normalnie tego wypluć to jest tak gęste że mam problem czasem wprowadzić tą wydzielinę do buzi żeby ją wypluć. Jak patrzę w lustrze to czasem na ściankach na gardle widać wydzielinę. Ja skutecznie leczyć spływanie wydzieliny z gardła?
Witam Do bardzo długiego czasu chodzę do laryngologa mam przewlekłe chore niby zatoki polipy w nosie i krzywą przegrodę ale lekko. Według lekarza nie jest to do operacji ale mój problem jest od dłuższego czasu walczę z spływaniem wydzieliny po gardle. Myślę, że to niedoleczona infekcja górnych dróg oddechowych. Flegma z zatok spływa po ścianie gardła, drażni śluzówki. Pojawia się kaszel i odkrztuszanie wydzieliny.
Należy pamiętać, że taką wydzielinę należy wypluć - nie połykać. W przebiegu kataru wydzielina zalega w przewodach nosowych, wywołując uczucie zatkania i niedrożności nosa. Dodatkowo można się wspierać różnymi substancjami np. Inne objawy nieżytu nosa, poza zaleganiem wydzieliny, to świąd w nosie i często również w gardle, kichanie, stan podgorączkowy lub też wyciek wodnistej wydzieliny z nosa.
Jak pozbyć się zalegającej wydzieliny w gardle? Osobom zmagającym się z problemem zalegającej w gardle flegmy należy zapewnić odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywają. Konieczne jest codzienne nawilżanie powietrza i wietrzenie.
Wskazane jest intensywne nawadnianie organizmu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.