Małopłytkowość (łac. thrombocytopenia) – objaw chorobowy polegający na niedoborze płytek krwi. Nie ma bezpośredniej zależności między liczbą płytek krwi a nasileniem krwawień. U zdrowej osoby liczba płytek krwi w układzie krwionośnym zależy od równowagi między ich wytwarzaniem a niszczeniem. Zaburzenie tego procesu prowadzi do sytuacji, w której w organizmie jest za mało lub za dużo płytek krwi. Gdy organizm zbyt wolno wytwarza płytki, zbyt szybko je niszczy lub gdy oba te procesy toczą się jednocześnie, liczba płytek krwi obniża się.
Przyczyny małopłytkowości mogą być różne.
Może prowadzić do anemii i trudnych do zatrzymania krwawień. Poza podejmowanym leczeniem, korzystnie na liczbę płytek krwi wpłynie odpowiednia dieta. Niedobór płytek krwi może być następstwem zmniejszonej ich produkcji, a także nadmiernym niszczeniem tych komórek. Ta najczęściej diagnozowana skaza krwotoczna może doprowadzić do anemii, a nawet do niebezpiecznych, bo obfitych i trudnych do opanowania, krwotoków.
Obniżona liczba płytek krwi wśród kobiet ciężarnych nie zawsze jest powodem do niepokoju. Najczęściej jest związana z przeniesieniem trombocytów do krążenia łożyskowego. Medycyna wyróżnia dwa rodzaje małopłytkowości - pierwotną oraz wtórna.
Pierwotna małopłytkowość immunologiczna, nazywana także małopłytkowością samoistną, to choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się przedwczesnym obumieraniem płytek krwi.
Postać wtórna niejednokrotnie towarzyszy innym niepokojącym zmianom w organizmie. Płytki krwi to inaczej trombocyty. Obok erytrocytów i leukocytów płytki krwi stanowią trzeci rodzaj podstawowych elementów morfotycznych krwi. Leczenie małopłytkowości jest uzależnione od przyczyny wywołującej tę chorobę.
Jeśli przyczyną małopłytkowości jest uszkodzenie szpiku, np. U większości małopłytkowość występuje w stopniu niskim do umiarkowanego. Zazwyczaj następuje widoczna poprawa dzięki zmianie diety oraz stylu życia.
Niezależnie od przyczyn, małopłytkowość przebiega podobnie i jest charakterystyczna. Najwięcej będzie ich widać na kończynach i na tułowiu. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia.
Trombocyty, jak inne krwinki, powstają w szpiku kostnym. Bez względu na przyczyny choroba ta przebiega za każdym razem podobnie i jest charakterystyczna. W prawidłowych warunkach w organizmie człowieka liczba płytek krwi wynosi 150–4tys.
W związku z tym, że płytki krwi są produkowane w szpiku kostnym, ich zbyt niski poziom może być spowodowany między innymi zahamowaniem produkcji trombocytów. Choruję na małopłytkowość już od lat od nie biorę żadnych leków po prostu tak sobie z tym żyję. I mam pytanie jakie jest prawdopodobieństwo że moje dziecko też bedzie na to chore. Moja mama (lata) walczy od lat z małą ilością płytek krwi, ok 40- tys.
Jest pod opieką hematologa, ale w zasadzie nie bardzo wie jak jej pomóc.
Zdarza się, że badanie wykazuje zbyt niski poziom płytek krwi, choć tak naprawdę jest ich wystarczająco dużo. W efekcie pojawiają się objawy krwotoczne, charakterystyczne dla małopłytkowości. Każdy pacjent zmagający się z tą chorobą wymaga ustalenia. Od niedoborowej diety po poważne schorzenia. Sama w sobie nie jest chorobą, natomiast często świadczy o tym, że w organizmie zachodzą jakieś patologiczne procesy.
Dla wyjaśnienia przyczyny małopłytkowości, tak jak w każdym badaniu lekarskim istotny jest wywiad. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo (bez względu na czynniki zewnętrzne), dzięki obecności płytek krwi krew potrafi zachować odpowiednią gęstość. To najczęściej występująca nabyta skaza krwotoczna.
Istnieje wiele przyczyn prowadzących do obniżenia wartości płytek krwi (trombocytów) poniżej dolnej granicy normy. W większości przypadków nabyte skazy małopłytkowe wywołane są skróceniem czasu życia krwinek płytkowych. W celu zobrazowania pierwszego z nich należy podać sytuację, kiedy dojdzie z jakiegoś powodu np. HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę lub małopłytkowość poheparynowa (od ang. heparin induced thrombocytopenia - HIT), może pojawić się u każdego, kto jest leczony heparyną.
Fizjologicznie heparyna jest substancją produkowaną przez różne komórki naszego organizmu, zwłaszcza układu odpornościowego, np.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.