poniedziałek, 1 października 2018

Audiometria wyniki

Wynik audiometrii tonalnej progowej nazywany również wynikiem audiometrii tonalnej służy do subiektywnej rejestracji możliwości słuchowych człowieka. Zapis audiometrii jest wykonywany zarówno przez laryngologa, jak i pediatrę czy akustyka urządzeń słuchowych, osobno dla każdego ucha. Nie jest badaniem oceniającym w sposób bezpośrednio słuchu. Jest to badanie oceniające stan faktyczny ucha środkowego. Często niezbędne są dodatkowe badania umożliwiające pełniejszą diagnostykę.


Wynik ma duże znaczenie przy diagnozowaniu rodzaju i stopnia niedosłuchu oraz przy doborze aparatu słuchowego.

Audiometria impedancyjna to jedno z najbardziej dokładnych badań słuchu. O audiometrii impedancyjnej Badanie nie wymaga reakcji pacjenta, gdyż ma charakter obiektywny, pozwala na ocenę odruchów mięśnia strzemiączkowego i napięcia błony bębenkowej pod wpływem drgań. Wynik badania: Wynikiem badania audiometrii impedancyjnej jest tympanogram wraz z wartością natężenia odruchu strzemiączkowego na.


Tympanometria (audiometria impedancyjna) jest obiektywną, nieinwazyjną metodą badania ucha środkowego. Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w kanale słuchowym, a określa impedancję akustyczną ucha (sztywność błony bębenkowej). Wyniki badania są prezentowane w postaci krzywych - audiogramów, które przedstawiają próg słyszenia.


Audiogramu obrazuje schorzenie narządu słuchu i. Kontrola ta będzie stanowić rodzaj odniesienia do przeprowadzonych testów w późniejszym czasie.

W przypadku tego typu audiometrii wyniki wskazują podatność błony bębenkowej na wychylenia, a także reakcje z mięśnia strzemiączkowego. Pacjent otrzymuje wykres z zaznaczoną krzywą. Jeśli ma ona kształt stożka ze szczytem nad wartością mówmy o wyniku prawidłowym (krzywa typu A). Wyniki audiometrii impedancyjnej przedstawiane są w postaci wykresu graficznego – tympanogramu.


Widoczne są na nim wartości natężenia odruchu strzemiączkowego na częstotliwościach 5Hz, kHZ, kHZ, kHZ. Na podstawie wyniku graficznego osoba wykonująca badanie przygotowuje. Spośród wszystkich badań słuchu audiometria tonalna jest jednym z najbardziej podstawowych, a co za tym idzie – najczęściej wykonywanych.


Audiometrię słuchu u takich pracowników wykonuje się pierwszy raz najszybciej jak tylko to możliwe po rozpoczęciu pracy. Choć brzmi groźnie, tak naprawdę jest niekłopotliwa i bezbolesna – jest prawie jak zabawa! Na czym polega i jaki jest jej cel?


Czym jest audiometria tonalna? Badanie (audiometria) tonalno-progowe jest subiektywną metodą badania słuchu, ponieważ uzyskane wyniki są jedynie zapisem odbioru wrażeń słuchowych podanych przez badanego. W audiometrii progowej bada się przewodnictwo słuchowe zarówno powietrzne, jak i kostne.


Wyniki testu słuchu są prezentowane w formie audiogramu. Jeśli cierpisz na utratę słuchu, protetyk objaśni Ci wynik audiogramu. Badanie słuchu – audiometria impedancyjna wykonywane jest u pacjentów od miesiąca życia, a wynik wydawany jest po badaniu w formie wykresu i opisu. Specjalista przeprowadzający badania – tympanometria, audiometria impedancyjna, audiometria tonalna, audiometria słowna.


Jakubiak Aneta – audiofonolog.

Wyniki są prezentowane w postaci krzywych – audiogramów, które przedstawiają próg słyszenia. Próg słyszenia jest określany poprzez stopniowe wzmacnianie tonu – metoda wstępująca, lub. Najczęściej wykonywanym badaniem audiometrycznym jest audiometria tonalna. Badany znajduje się w specjalnie izolowanym i wytłumionym pomieszczeniu (kabinie ciszy) i odpowiada po usłyszeniu dźwięku.


Dźwięk jest generowany z audiometru do specjalnych słuchawek. Podczas badania mierzy się odpowiedzi w poszczególnych częstotliwościach i. Na wyniki audiometrii tonalnej nie trzeba czekać, pacjent otrzymuje wydruk zaraz po badaniu. Na wykresie audiogramu (lewa strona wykresu pokazuje dźwięki niskie, a prawa – wysokim) widać dwie linie – ciągła pokazuje przewodnictwo powietrzne, przerywana – kostne. Jak interpretować wyniki audiometrii tonalnej?


Sprawdź w słowniku: audiogram tonalny. Głośność dźwięku można również zmieniać za pomocą myszki, klikając na wykres, lub za pomocą klawiatury (strzałki, Enter). Pamiętaj, żeby sprawdzić wtedy wszystkie częstotliwości.


Ponadto badanie umożliwia orientacyjne określenie stopnia, rodzaju i miejsca uszkodzenia słuchu. Wyniki przedstawiane są w postaci audiogramów – wykresów z oznaczoną krzywą. Badania słuchu są niezwykle istotnym elementem diagnostyki chorób uszu. Można je podzielić na subiektywne, które opierają się na odpowiedzi uzyskanej od pacjenta, oraz obiektywne, których wynik zależy od innych parametrów, a odpowiedź badanego nie ma znaczenia.


Jednym z najczęściej wykonywanych badań z tej grupy jest audiometria impedancyjna. Polega ona na wychwytywaniu drgań błony bębenkowej, w jakie wpada ona pod wpływem podanego do ucha dźwięku. Oprócz tego, w ramach audiometrii impedancyjnej, wykonuje się pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego oraz test trąbki słuchowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty