środa, 10 października 2018

Rdzeń kręgowy budowa

Zbudowany jest z dwóch substancji: białej oraz szarej, która znajduje się wewnątrz i jest ułożona w charakterystycznym kształcie litery „H”. Ma wydłużony walcowaty kształt z wrzecionowatymi poszerzeniami (zgrubieniami) w okolicy szyjnej i lędźwiowej. Zaczyna się poniżej skrzyżowania pirami na wysokości otworu owalnego czaszki, na jej podstawie, kończy się stożkowato, tzw. Budowa rdzenia kręgowego.


Gdyby nie rdzeń kręgowy, nie moglibyśmy żyć: poruszać się, odczuwać bólu czy miłej pieszczoty, oddychać ani jeść. Składa się z istoty szarej, tworzącej strukturę w kształcie motyla lub litery H, otoczonej warstwą istoty białej.

Biegną przez niego drogi wstępujące - przesyłające impulsy nerwowe z komórek ciała do mózgowia, jak również drogi zstępujące - przesyłające impulsy z mózgowia do komórek ciała. Przewodzi on bodźce pomiędzy mózgowiem a układem obwodowym. U człowieka rdzeń kręgowy ma kształt grubego sznura, nieco spłaszczonego w kierunku strzałkowym o średnicy ok. Przyjmuje postać grubego sznura osiągającego długość około cm. Ciągnie się od otworu wielkiego do drugiego kręgu lędźwiowego, gdzie przechodzi w stożek rdzeniowy zakończony nicią końcową.


Wyróżniamy w nim cześć: s. BUDOWA I UMIEJSCOWIENIE RDZENIA KRĘGOWEGO. Odpowiada za koordynację funkcji ruchowych i czuciowych organizmu, ruchów naszych mięśni bądź czucia głębokiego – temperatury. Jego waga to około g.

Rura kręgosłupa złożona jest z nałożonych na siebie jak pierścienie kręgów i ciągnie się od nasady głowy do miednicy. Całość jest ze sobą połączona poprzez więzadła kręgosłupa i jest poruszana przez mięśnie. Zdrowy kręgosłup, kiedy patrzymy na niego z przodu jest prosty, ale gdy obserwujemy go z boku, ma naturalne krzywizny, lordozy i kifozy. Od tyłu jest on w znacznej mierze przykryty przez półkule móżdżku. Na powierzchni brzusznej obecne są piramidy.


Rdzeń przedłużony: budowa zewnętrzna. Przekrój poprzeczny uwidacznia ciemniejszą część pośrodkową kształcie motyla lub litery H, noszącą miano istoty szarej (część wewnętrzna) oraz otaczająca ja istotę białą (część zewnętrzna). Pokryty oponą miękką RDZEŃ KRĘGOWY SPINAL CORD tworzy zewnętrznie położona istota biała white matter oraz leżąca w niej istota szara gray matter, kształtem często porównywanej do motyla lub litery H. Istotę szarą tworzą przede wszystkim ciała neuronów, a istotę białą przede wszystkim włókna nerwowe pokryte mielinowymi osłonkami. Po przejściu przez otwór wielki czaszki rdzeń kręgowy przechodzi w rdzeń przedłużony, który leży w okolicy podstawnej kości potylicznej i jest przykryty przez półkule móżdżku.


W dolnej części rdzenia przedłużonego jest umiejscowiony kanał środkowy, będący kontynuacją kanału środkowego rdzenia. We wnętrzu rdzenia kręgowego znajduje się szara substancja, a na zewnątrz biała. Znajdziemy go w kanale kręgowym.


When you browse the IMAIOS website, cookies are placed on your browser. For some of them, your consent is necessary. Click on each category of cookies to enable or disable their use. Jeżeli chodzi o umiejscowienie rdzenia kręgowego, to znajduje się on kanale kręgowym biegnącym przez prawie całą długość kręgosłupa, zaczynając od I kręgu szyjnego i kończąc na II kręgu lędźwiowym. Ma kształt walca, kończącego się stożkowato u góry i dołu, po drodze.


Kręgosłup u osoby dorosłej stanowi około całej długości ciała.

Podobnie jak mózgowie, rdzeń kręgowy otoczony jest przez opony: twardą, pajęczą i miękką. Ich zasadnicza budowa jest taka sama jak opon mózgowia. Ze względu jednak na odmienność budowy i funkcji obu elementów ośrodkowego układu nerwowego, występują pewne różnice. Badania dotyczyły tego, jak bardzo różni się budowa jądra migdałowatego – części mózgu odpowiedzialnej za emocje i agresję – oraz budowa części kory mózgowej odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji u psychopatów.


Komory mózgowia i opony mózgowo-rdzeniowe, rdzeń kręgowy, nerwy Wewnętrzna budowa rdzenia kręgowego i jego funkcje: Na przekroju poprzecznym rdzenia kręgowego widoczne są dwie warstwy: położona w środku istota szara oraz leżąca na obwodzie istota biała. Most (łac. pons) jest poprzeczną wyniosłością położoną pomiędzy konarami mózgu. Powierzchnia przednia mostu jest wypukła i przebiega na niej pionowa bruzda dla tętnicy podstawnej mózgu.


Most zawiera jądra dla nerwów czaszkowych (m.in. dla trójdzielnego i twarzowego). Z przodu rdzenia znajduje się szczelina dzieląca go na dwie symetryczne części. Z tyłu - również jest dość głęboka bruzda będąca „odbiciem” przedniej bruzdy. Umieszczony w kanale kręgowym.


Dzielimy go na odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy i guziczny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty