środa, 10 października 2018

Badanie alt i ast

Mogą być podwyższone także w chorobach układu krążenia, jako. ALT (aminotransferaza alaninowa, AlAT) i AST (aminotransferaza asparaginianowa, AspAT) to dwa parametry biochemiczne krwi pozwalające na ocenę ogólnej kondycji całego organizmu, ale także poszczególnych organów (wątroby, serca, mięśni). Badanie polega na oznaczeniu poziomu tych enzymów w. Na podstawie stosunku tych dwóch enzymów można powiedzieć, jak poważna jest choroba wątroby, i określić jej charakter.


AST to aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT).

Witam, mam pytanie dotyczące badania AST i ALT. AST i ALT), z którego wynikało, że ma lekko podwyższony poziom ALT i AST (ok. w obu przypadkach). W wywiadzie lekarz zapytał mnie oczywiście o alkohol i uznał, że największe podejrzenie spada właśnie na ten czynnik (zadeklarowałem spożycie ok. l piwa w tygodniu).


Najczęściej wykonuje się je razem z próbami wątrobowymi, czyli całym zestawem badań. Dotyczą one ogólnego stanu i pracy wątroby. Bada się zatebilirubinę wątrobową, fosfatazę alkaliczną, gamma-glutamylotranspeptydazę, dehydrogenazę mleczanową, cholinesterazę. AST i ALT są uważane za dwa najważniejsze wskaźniki uszkodzenia wątroby, ale ALT jest bardziej swoisty.


Kiedy wyniki są nieprawidłowe, lekarz kieruje na bardziej specjalistyczne badania wątroby np.

USG, fibroskan lub na biopsję, czyli pobranie z wątroby próbek do badania. Są również złożone algorytmy uwzględniające różne badania laboratoryjne, które pozwalają ocenić zwłóknienie czy stłuszczenie wątroby, aczkolwiek nie są one obecnie rekomendowane. Jak ktoś ma AST i ALT lekko powyżej normy, to trzeba badanie powtórzyć. U mnie po tłustym czwartku ,kiedy to zjadłem pączków wynik wyszedł AST i ALT 75. Cały weekend się zadręczałem, powtórzyłem badania w poniedziałek rano i wyniki spadły do norm AST i ALT 36.


Mam lata, mam taki zwyczaj, że co jakiś czas robię sobie gruntowne badania, żeby kontrolować stan swojego zdrowia. Ostatnie badania, jakie zrobiłem to badanie krwi. Wskazuje on na podwyższone ALT. ALT jest jednym z badań, które wykorzystywane są w diagnostyce stanu i chorób wątroby.


Poziomy ALT, wraz z AST, jest czułym wskaźnikiem uszkodzenia komórek wątroby. Spis treści: Co to jest ALT? Więcej informacji zobacz: ALT – badanie 2 AST – badanie 2 ALP – badanie 2 BIL (bilirubina) – badanie 2 GGTP – badanie 26. Krew pobierać na czczo (ze względu na ALT) między godz. Zaleca się, by ostatni posiłek poprzedniego dnia był spożyty nie później niż o godz.


Próby wątrobowe to zestaw badań laboratoryjnych wykonywanych z krwi. Przygotowanie do badania. Oznacza się aktywność AlAT (ALT), AspAT (AST), GGTP i ALP.

Na podstawie aktywność tych enzymów lekarz może określić stan i funkcjonowanie wątroby. Do przekroczenia norm dochodzi w przypadku uszkodzenia komórek wątroby. Dodatkowo okazuje się pomocne w rozpoznawaniu zapalenia dróg żółciowych, martwicy mięśnia sercowego. Dowiedz się, jaka jest norma badania AST i kiedy należy je wykonać!


Nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać także na problemy z sercem czy z tarczycą. Ważne jest, by był od wtedy na czczo. Zwiększenie aktywności aminotransferaz (AlAT, ALT i AspAT, AST) jest często spotykanym objawem i może być spowodowane m. AlAT jest wskaźnikiem bardziej swoistym dla wątroby, AspAT zaś występuje także w innych narządach (serca, tarczycy) i jej aktywność może być. OBOWIĄZEK INFORMACYJNY W ZWIĄZKU Z OBJĘCIEM OPIEKĄ MEDYCZNĄ Centrum Medyczne Maxmed. ALT, AST i GGTP to wskaźniki prób wątrobowych.


Na ich podstawie lekarz może określić stan i funkcjonowanie wątroby. Wynik enzymów wątrobowych jest ważny! ALAT, AIAT, aminotransferaza alaninowa - oto kilka nazw enzymu wskaźnikowego, pochodzenia cytoplazmatycznego.


Występuje w komórkach wątrobowych, mięśniach szkieletowych, sercu i nerkach. Lekarka zleciła cały szereg badan wątrobowych i na żółtaczki plus USG jamy brzusznej - wszystkie badania były wporzadku oprócz ALT -i GGTP -1oraz powiekszonej sledziony 131mm. Podwyższone stężenie AIAT może świadczyć o zaburzonym funkcjonowaniu wątroby.


Transaminaza asparaginianowa (AspAT, AST, GOT) Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT, GOT, AST) jest enzymem wewnątrzkomórkowym, spotykanym w wątrobie, mięśniu sercowym, w mięśniach szkieletowych, nerkach i krwinkach czerwonych. Jednak badanie biochemiczne określające aktywność AspAT we krwi pozwala głównie na diagnozowanie chorób wątroby. Wykonanie: Do roztworu roboczego dla AST lub ALT w objętości ml, wcześniej ogrzanego do temp. C, należy dodać ml surowicy (surowica bez hemolizy). Próbkę inkubować w 37°C przez minut (inkubację prowadzić w termostatowanej kuwecie).


Czego dotyczą te badania? I czy tak zaniżony wynik jest w jakiś sposób mocno niepokojący? Jak mogłę w jakiś sposób poprawić ten wynik? Dziękuje bardzo za odpowiedzi.


Pozwala ocenić zdrowie wątroby. Sprawdź normy i porównaj wyniki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty