poniedziałek, 19 marca 2018

Zespół tików

Zespół Tourette’a rozpoznaje się, gdy tiki utrzymują się dłużej niż rok. Ogólne informacje o zespole. Głównym objawem jest występowanie mnogich tików ruchowych oraz głosowych, które nie muszą pojawiać się jednocześnie.


Jednak jak dotąd nie udało się ustalić zmian genetycznych leżących u podstaw tego schorzenia. Jest ono trzykrotnie częstsze u chłopców niż u dziewczynek.

Wyróżnił w tej jednostce chorobowej charakterystyczne objawy: mimowolne tiki, echolalię oraz koprolalię. Wiedza na temat choroby rozwija się do dnia dzisiejszego. Tiki nerwowe zaliczane są do schorzeń o podłożu neurologicznym. Tiki mogą wygasnąć samoistnie lub utrzymywać się pr. Tiki nasilają się w sytuacjach stresowych kiedy się boimy lub denerwujemy, zmniejszają się natomiast w czasie snu lub w czasie zajmujących zajęć.


Charakteryzuje się wieloma tikami motorycznymi i wokalnymi, które pojawiają się w dzieciństwie. Tym tikom często towarzyszą zmiany w zachowaniu.

Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów. Mogą też wyglądać na niecelowe, np. Część tików uchodzi niezauważona, inne rodzą przykre konsekwencje dla „tikera”. Czy można wyleczyć się z tików? I czy tiki i zespół Tourette’a mają coś wspólnego z nerwicą natręctw?


Jej istotą jest obecność tików ruchowych i głosowych, których chory nie może powstrzymać. Osoby zmagające się z zaburzeniem w niekontrolowany sposób przeklinają, mrugają oczami, chrząkają czy wykonują serie nieskoordynowanych ruchów. Zespół ten jest praktycznie nieuleczalny, remisję można uzyskać stosując terapię behawioralną oraz leczenie farmakologiczne za pomocą neuroleptyków. Co odpowiedzialne jest za powstanie i rozwój tików nerwowych? Za powstawanie i rozwój tików nerwowych odpowiedzialna jest niewłaściwa praca mózgu.


Większość ludzi nie umie kontrolować tików, przestają sobie zdawać z nich sprawę. This feature is not available right now. Na widok dzi­wnie pod­skaku­jącego, krzy­czącego i przek­li­na­jącego dziec­ka reagu­je­my zwyk­le bard­zo negaty­wnie.


Myślimy sobie wtedy, że jest albo niewychowane, albo po pros­tu stroi sobie żar­ty. Mimowolne wyrażanie tików dotyczy bardzo wielu ludzi, a niektórzy z nich nie kojarzą powtarzalności gestów z tym zaburzeniem. Przygotowanie do behawioralnej terapii tików odbyła podczas szkolenia prowadzonego przez dr Agnieszkę Sobiegałę oraz 4- dniowej dniowej międzynarodowej konferencji nt.

Tiki występują dłużej niż rok, wiele razy w ciągu dnia (zazwyczaj w seriach), prawie codziennie lub z przerwami. Przy czym okresy bezobjawowe nie mogą przekraczać trzech miesięcy. Rozpowszechnienie zależy od badanej grupy wiekowej. Zaburzenie najbardziej rozpowszechnione jest wśród młodych osób.


Zespół ten inaczej jest nazywany zespołem Gilles de la Tourett`a i charakteryzuje się występowaniem zarówno tików ruchowych jak i głosowych, a jego początek ma miejsce w dzieciństwie(2-rok życia) lub w wieku młodzieńczym i zwykle trwa do okresu dorosłości. Tikami określamy nagłe, niekontrolowane, niezależne od naszej woli skurcze mięśni w obrębie twarzy lub innych części ciała, wywołujące w ich obrębie ruchy o różnej amplitudzie. Zespół Gillesa de la Tourette’a (w skrócie zespół Tourette’a lub GTS) jest schorzeniem neuropsychiatrycznym z tikami w obrazie klinicznym, które utrzymują się przynajmniej miesięcy.


Wbrew pozorom nie występuje wcale rzadko, gdyż w populacji ogólnej częstość jego występowania sięga , przy czym w przedziale wiekowym od 5. Dzień dobry, Moja pięcioletnia córka ma zdiagnozowany zespół tików. Gdzie mam wysłać włos dziecka, żeby ustalono mi dietę? Obecnie leczymy się neurologicznie, ale żadne leki nie działają. Pewne zachowania możemy mylnie odbierać jako brak kultury, a tak naprawdę stanowią one symptomy zaburzenia. Przyczyny, objawy, diagnoza, możliwości terapii.


Jest tak w przypadku zespołu Tourette’a (ZT), zaburzenia neurologicznego, opierającego się na występowaniu różnorodnych tików. Od tików się nie umiera. Wiadomo tylko, że jest to choroba uwarunkowana genetycznie, w której duży udział mają czynniki środowiskowe, w mniejszym stopniu nieprawidłowości okresu ciąży, porodu oraz infekcje. Zespół tików występuje w wielu różnych chorobach i zaburzeniach, trzeba ocenić ogólny stan zdrowia dziecka, w tym badania na pasożyty.


Jeśli specjaliści psychiatra i neurolog nie znależli choroby, to może jeszcze powtórzyć konsultacje w innym ośrodku oraz przeprowadzić badanie przez psychologa dla dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty