wtorek, 27 marca 2018

Jak widzi dziecko

Jak sprawdzić, czy dziecko widzi? Jak rozwija się wzrok niemowlaka? Noworodek widzi – i to jest najważniejsza wiadomość. Widzi już od urodzenia, ale inaczej niż dorosły.


Jego oczy potrzebują długiego treningu, aby mogły widzieć tak jak dorosły.

Dziecko najwyraźniej widzi wówczas z odległości ok. Rozróżnieniu nie ulegają zarówno kształty, jak i kolory. Najbardziej zauważalne są zestawienia dużych wzorów w kontrastowych barwach, na przykład czerni i bieli.


Lepiej też widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia, od tego, co ma w centrum. Widzenie przestrzenne u dzieci. Przełomowym momentem dla umiejętności wzrokowych niemowlęcia jest wiek 2-miesiąca życia - pojawia się wtedy bowiem widzenie stereoskopowe, czyli zdolność obu oczu do równoczesnego widzenia tych samych aspektów danego obiektu, oraz widzenie nie tylko szczegółów, ale także całej organizacji.


Jak zmienia się to, co widzi dziecko w kolejnych miesiącach życia? W wieku 2-miesięcy dziecko zaczyna już widzieć rysy twarzy osób, które się nad nim pochylają.

Oczy też zaczynają ze sobą współpracować i dostrzegają jednocześnie to samo. Do tej pory każde mogło patrzeć na coś innego. Nie przegap wideo: Świat oczami dziecka od miesiąca życia.


Dowiesz się z niego, jak wygląda rozwój wzroku u dwumiesięcznego dziecka, co widzi niemowlę w wieku miesięcy, a co półroczne i starsze. Kiedy dziecko widzi tak samo jak dorosły? O ile dziecko słyszy jak dorosły już około dnia życia, tak wzrok rozwija się stopniowo i dopiero w okolicach miesiąca dziecko widzi świat w sposób zbliżony do tego, jak widzą dorośli. Nowo narodzone dziecko zdecydowanie nie lubi ostrego światła. Ale chyba nie chciałabym wiedzieć jak widzą mnie moje dzieci, kiedy jestem wkurzona.


Bardziej widzę to jako mama, w którą nagle wstąpił ktoś inny. I wcale mi się to nie podoba. Zwróć uwagę̨, czy u twojego dziecka występują wymienione niżej objawy lub zachowania. Jeśli tak, zadbaj o specjalistyczne badanie wzroku, ponieważ dolegliwości te mogą być spowodowane nieskorygowaną wadą wzroku lub zaburzeniami widzenia obuocznego. Przez długi czas zastanawiano się, kiedy i jak widzi noworodek.


Początkowo sądzono, że dziecko po urodzeniu jest ślepe, więc zasadne wydawało się pytanie, po ilu dniach noworodek widzi. Mimo iż zmysł wzroku nie jest od. Tekst Joanna Szulc Konsultacja Monika Staszewska, położna 10.


W trudnych chwilach chciałoby się zapytać dziecko jak dorosłego: Powiedz, co ci jest i jak ci pomóc?

Zaczyna dostrzegać wypukłości. Roczne dziecko nieźle rozróżnia szczegóły i ocenia odległości. Pole widzenia ma prawie tak szerokie jak osoba dorosła. Oczy nowo narodzonego dziecka spostrzegają jak gdyby spoza bardzo gęstej mgły.


Maluszek widzi, że mama się nad nim pochyla, ale nie dostrzega wyraźnych rysów twarzy. Najlepiej jest przysuwać się do maleństwa na odległość około 20cm. Jak widzi dziecko w wieku wczesnoszkolnym ? Zerówka i pierwsze lata szkoły to czas kiedy dzieci uczą się rysować, pisać, rozpoznają i zapamiętują znaki, litery, cyfry. Z czasem poziom trudności wzrasta i wymagania wobec dzieci stają się coraz większe. Motoryka duża i mała w tym czasie powinna być już dobrze wypracowana.


Sprawdź dlaczego tak jest, jak widzi noworodek oraz w jaki sposób mądrze stymulować rozwój zmysłu wzroku. Niemowlę w tym wieku coraz bardziej dostrzega przedmioty znajdujące się w jego okolicy. Coraz lepiej widzi rysy twarzy osób, które do niego podchodzą.


Dodatkowo nabiera umiejętności patrzenia stereoskopowego, czyli takiego, gdzie dwoje oczu może. Szacuje się, że autyzm dotyka na 1dzieci. Ich rodzice słyszą od nieznajomych “Co za niegrzeczne dziecko! Pani córka jest nieznośna!


Krzyk i płacz to nieodłączna część codzienności tych rodziców. Dlaczego ich dzieci tak się zachowują? Czy on faktycznie nie widzi, czy może są momenty gdy widzi lepiej, a kiedy indziej gorzej? A jeśli nie widzi to jak to robi, że składa ukochane lego Technics układając nawet najmniejsze elementy i nigdy nikogo nie prosi o pomoc. Mnóstwo rzeczy robi zupełnie normalnie.


Rady dla rodziców: Pochylaj się nad dzieckiem jak najczęściej, mów do niego czule, rób różne miny, śpiewaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty